V současnosti patří mezi nejvyhledávanější prostředky na podporu hubnutí zelená káva, respektive výtažek ze semen zelené kávy. Jedná se o původní zrnka kávovníku, z nichž se teprve pražením připravuje známá černá káva.
Nasbírané plody (bobule) se několik týdnu suší na slunci. Poté prasknou a vypadnou z nich zrnka zelené kávy. Ty se pak několik vteřin praží při vysoké teplotě, až zčernají a získají aroma a chuť pražené kávy.
Proč právě zelená?
Pro hubnutí je však důležitá káva zelená, nepražená, obsahující některé zdraví prospěšné látky.
Ty se pražením ztrácejí, proto se v přípravcích setkáváme s výtažky z kávy zelené.K nejvýznamnějším patří fenolické sloučeniny, z kterých je nejdůležitější kyselina chlorigenová.
Tato látka se řadí mezi antioxidanty, ale může společně s kofeinem bránit vstřebávání cukru a tím jeho přeměně na tuk.
Tento vnitřní tuk se většinou hromadí na břiše a obklopuje srdce, játra, slinivku nebo ledviny.
Pomoc nejen cukrovkářům
Hromadění tuku zvyšuje riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárních chorob, případně u pacientů, kteří už tyto nemoci mají, zhoršuje zdravotní stav. Kyselina chlorigenová snižuje riziko vzniku cukrovky, potlačuje výskyt žlučových kamenů u mužů a dokonce odbourává celulitidu.
Další z fenolických sloučenin, kyselina kávová, rovněž brání vstřebávání cukrů. Všechny fenolické sloučeniny jsou řazeny mezi silné antioxidanty. Podporují srdeční aktivitu a krevní oběh.
Na co si dát pozor?
Extrakt ze zelené kávy lze zakoupit jako tobolky či tablety. Zatím nejsou uváděné žádné vedlejší účinky zelené kávy jako takové. Obsažený kofein ovšem může mít nežádoucí účinky jako kofein v silné kávě.
To znamená, že pacienti, kteří nesmí konzumovat kofein obecně, neměli by užívat ani doplňky stravy s obsahem výtažku ze zelené kávy. Nedoporučuje se proto užívání přípravku těhotným a kojícím ženám, dětem do 16 let, osobám s vážnějšími srdečními či cévními chorobami, s vysokým krevním tlakem nebo u pacientů s diabetem..