Opalovací krémy jsou větší věda, než si možná myslíte. Pokud neumíme jejich funkčnost správně rozšifrovat, může se pak stát, že nebudou fungovat, jak očekáváme.
Ten pro ochranu, či krásné opálení?
Opalovací přípravky se dělí do tří skupin. Existují takzvané minerální, které jsou určeny pro citlivou pleť, chemické, které se starají o správné rozložení UV paprsků, a zabraňují tak spálení pokožky, a třetí skupinou jsou tzv. nekomedogenní.
Ty účinně bojují proti ucpávání pórů.Dále máte na výběr, zda použít raději voděodolný, který se skvěle hodí k vodě a jako bonus pokožku ochraňuje proti stárnutí vlivem sluníčka, anebo speciální krém na opalování.Ten nejenže pokožku vyživí, ale i podpoří bronzové opálení.
Co znamená označení SPF?
Zkratka SPF (Sun Protection Factor), doplněná vždy číslicí, určuje, jakou dobu je krém či sprej schopen působit.
Například s SPF 30 můžete být na sluníčku 30krát déle, než by vaše tělo zvládalo bez ochranného faktoru. Podle odborníků je žádoucí vždy používat typ produktu minimálně s těmito hodnotami.
Rozdíl mezi označením A a B
Rozlišujeme záření UVA a UVB, přičemž typ „A“ se dostává do nejhlubších vrstev pokožky, narušuje strukturu buněk a způsobuje vrásky, pihy, ale i třeba melanom. UVB záření pak zůstává na povrchu pokožky a může způsobit jak spálení, tak rakovinu kůže. Mazat se je proto základ!
Hele, já sem vubec nevěděla, že jsou tři skupiny těch krémů. Doteď sem to moc neřešila, ale teď asi zkusím ten minerální, mám citlivou pleť.
Moc zajímavé info, nikdy mě nenapadlo, že opalovací krémy mají tolik různých funkcí. Určitě se budu víc zaměřovat na složení.