Díky zdejší fascinující přírodě a příjemnému podnebí dostala Madeira přezdívku Ostrov věčného jara. Vane tu osvěžující větřík z Atlantického oceánu, a proto je to skvělý tip hlavně pro ty, kteří nesnášejí úmorná vedra.
Malý ostrov v Atlantském oceánu patřící Portugalsku vás okouzlí svou nádhernou, divokou přírodou i krásnými dlouhými plážemi. Specialitou Madeiry jsou tzv. lávové bazény, které jsou velmi oblíbené.
Největším plážovým komplexem tu je Formosa v západní části Funchalu, hlavního města. Pláž má čtyři části, pokryté vulkanickým pískem nebo oblázky a dokonalé vybavení.
Prainha je jedna z původních vulkanických písčitých pláží ostrova s nádherným výhledem na okolní zelené útesy, ta leží u města Canical. Jemným zlatým pískem dovezeným z Afriky se pyšní pláž u města Machico, pláž je díky tomu perlou východního pobřeží.
Ideální pro rodiny s dětmi. Pláž s přírodním zlatým pískem najdete i na ostrůvku Porto Santo, který je nedaleko. Bývá oblíbeným výletním cílem turistů, kteří se na toto nádherné místo rádi plaví na lodi.
Léčivá pláž
Pláž stojí za to, je 9 km dlouhá a přímo vyzývá k lenošení. Navíc má prý léčivou moc. Zdejší písek má, vzhledem k výjimečné koncentraci minerálních látek, blahodárné účinky na revma a ekzémy.
Nebo si dopřejte další místní specialitu, kterou jsou již zmíněná lávová jezírka. Ne všude lze totiž bez problémů vstoupit do moře, a tak se pro koupání využívají tyto lávové bazénky s mořskou vodou, které vytvořila mocná příroda.
Nejznámější komplex přírodních bazénů je v Porto Moniz na severu ostrova, v jižní části můžete navštívit komplex Doca do Cavacas. Ovšem to nejromantičtější lávové jezírko najdete v Seixalu.
Pokud ale toužíte po poklidném místě, vyberte si malé letovisko Ribeira Brava. I zde najdete vše, co potřebujete k vydařené dovolené, i příjemné koupání, a přitom tu bývá poměrně málo turistů. Za památkami zamiřte do hlavního města Funchalu.
Vydejte se za vodopády!
Kolem přístavu vede krásná promenáda, která je plná restaurací a kaváren. Tady si příjemně odpočinete.
Nedaleko přístavu se nachází stará čtvrť, která dříve patřila rybářům. Jmenuje se Zona Velha a je zajímavá tím, že místní umělci pomalovali všechny dveře v této čtvrti.
Za pozornost stojí také městečko Ponta do Sol na jihovýchodě ostrova, kde si letní dovolenou naplno užijete, pokud si na ní chcete vychutnat hlavně klid a krásnou přírodu. Sem totiž míří minimum turistů.
Pokud zamíříte do středu ostrova, musíte vylézt na Pico do Arieiro, z tohoto vrcholku si užijete ty nejkrásnější výhledy i parádní východ a západ slunce.
A protože je Madeira ideální ostrov na procházky, nesmíte si nechat ujít zdejší turistické trasy, které vedou i k vodopádům.
Tyto trasy vedou často podél tzv. levád, což jsou různé zavlažovací kanály a akvadukty. Známá je Levada das 25 Fontes, která vede k jezírku do nějž padá na 25 malých vodopádů.
A když budete cestovat po ostrově, navštivte i nejvýchodnější bod ostrova – Ponta de São Lourenço.
Co si musíte rozhodně dát?
Ochutnejte madeirského tuňáka! Připravuje se jako velmi chutný steak, podávaný s několika druhy omáček – nejčastěji s omáčkou z místního vína. Běžně si tu můžete dát i pokrmy ze žraločího masa, chobotnic i olihní.
Vyhlášenou specialitou je uzený mečoun. Jako aperitiv se podává místní dezertní víno Madeira. Aby vydrželo cestu do Evropy a vysoké teploty, přidávala se do něj brandy.
Postup výroby se časem zdokonalil a používá se dodnes. Bude to i skvělý dárek z dovolené.
Dovolenou letecky na 8 dní s polopenzí ve čtyřhvězdičkovém hotelu pořídíte již od 15 900 Kč.
O Madeiře jsem četla už hodně, ale lávové bazény mě nikdy nepřestanou fascinovat. Taky bych ráda viděla ty umělecké dveře v Zona Velha, zní to opravdu kreativně!
Milujem vařit, ale po přečtení článku jsem dost nalákáná zkusit madeirského tuňáka a omáčku z místního vína. Madeiru mám na seznamu míst, která musím navštívit!
Madeira vypadá nádherně! Moc bych se tam chtěla podívat. Ty lávové bazény zní super a východ slunce na Pico do Arieiro musí být úžasný.