Opar. Malý, ale otravný parťák, který si umí vybrat ty nejhorší chvíle. Třeba důležitou schůzku nebo focení. Naštěstí existují způsoby, jak ho zahnat dřív, než začne být opravdu vidět.
Opar neboli herpes simplex se rád objeví, když jsme ve stresu, unavení, nachlazení nebo nám zrovna slunce opálilo obličej. Tento malý virus si totiž hoví v těle většiny z nás a jen čeká na příležitost ukázat se v plné „kráse“.
Když už se jednou objeví, rád se pak vrací. Máte ho prostě jako nechtěného ex, který se vás nechce dobrovolně vzdát a občas o sobě dá vědět, i když už ho nechcete ani vidět.

Cítíte to mravenčení?
Nejdůležitější je zachytit opar hned na začátku – když jen mravenčí, svědí nebo pálí. Právě tehdy máte šanci zastavit ho dřív, než se z něj stane nevzhledný puchýř.
Sáhněte po antivirových krémech s obsahem acykloviru nebo pencikloviru a aplikujte je co nejdřív. Máte-li po ruce náplast na opary, nalepte ji. Nejenže chrání, ale i maskuje, takže se s oparovou nášivkou klidně můžete ukázat i mezi lidmi.
Babička radí, věda potvrzuje
Věděla jste, že med má antibakteriální účinky a česnek je přírodní antibiotikum? Nejlepší je přikládat na postižené místo nakrojený stroužek česneku po dobu asi 10 minut, několikrát denně. Podobné účinky má také cibule. Vyzkoušet můžete i čerstvé droždí.
Smíchejte ho s troškou vody a touto kašičkou potírejte místo několikrát za den. Jedna z nejstarších domácích medicín proti oparu je jablečný ocet. Když to jde, namočte tampónek a přikládejte jako obklad. Na opar se osvědčil třeba i tea tree olej, Aloe vera nebo propolis.
Ale pozor – přírodní neznamená neškodný. Nezkoušejte opar „vypálit“ alkoholem nebo zubní pastou. Můžete si spíš přivodit podráždění než úlevu. Raději se držte jemných metod, které zklidní pokožku a pomohou hojení.
Aby se nevracel jak bumerang
Když máte opary častěji, než bývá zdrávo, zamyslete se nad svou imunitou. Doplňte vitamin B, C a zinek. Vše koupíte v lékárně jako potravní doplněk. Dopřejte si spánek, méně stresu a víc radosti.
Pomáhá i l-lysin – aminokyselina, která brání množení viru. Najdete ji v potravinách jako jsou luštěniny, ryby, sýry, nebo v doplňcích stravy. A samozřejmě v létě chraňte rty balzámem s UV filtrem. Opary totiž slunce milují.
Líbání odložte
Opar je nakažlivý, takže v době výskytu zapomeňte na líbačky, půjčování rtěnky nebo společné příbory. Ale nemusíte se bát, že z vás bude do konce života ošklivka. Při správné péči a prevenci se opary dají udržet pěkně na uzdě.
Takže hlavu vzhůru, rtěnku do kabelky (a ne na opar!), a když už se ten darebák objeví, budete připravená. S trochou vynalézavosti, pár tipy z lékárny (i přírody) a špetkou trpělivosti ho dostanete na lopatky.
Opar mi vždycky zkazí náladu, ale teď vím, že se dá zvládnout, když ho zachytím včas s krémem! Díky za článek.
Jo, opar je fakt zákeřnej, ale musím říct, že babička vždycky měla pravdu s česnekem! Zkusila jsem a fakt to pomohlo.
Nikdy jsem nevěděla, že česnek a med mohou pomoct s oparem. Díky za tipy, určitě je vyzkouším.
Opar mě šílí! Většinou se mi najednou objeví těsně před focením. Zkusím ty antiviralní krémy, snad pomůžou.