Prvním příznakem gynekologických zánětů bývá svědění a pálení intimních míst a výtok. Každá žena, která gynekologickým zánětem trpěla, ví jak důležitá je rychlá léčba. Úspěch urychlí znalost příčiny zánětu.
Kvasinkový zánět
Hormonální výkyvy, nesprávná hygiena, nošení těsného oblečení či prádla ze syntetických materiálů nebo chronické onemocnění, třeba cukrovka. To vše může vést k narušení přirozeného prostředí v pochvě a dojde k přemnožení některých druhů kvasinek.
Tím dojde ke vzniku zánětu. Ten se následně projeví kromě pálení a svědění zarudnutím sliznice a tvarohovitým výtokem. Jde o tzv. kvasinkovou infekci. V lehčích případech se léčí krémy a čípky, někdy postačí i volně prodejné přípravky z lékárny. U vleklých zánětů je nutná léčba antibiotiky.
Bakteriální vaginóza
Na rozdíl od kvasinkové infekce se neobjevuje bolest ani svědění, zato je přítomný hojný vodnatý výtok páchnoucí po rybách.
Rychlá návštěva lékaře a léčba antibiotiky je nutná, protože zánět se může šířit do močových cest, dělohy a vaječníků. Antibiotika se podávají buď ústně, nebo se v podobě speciálních tablet vkládají do pochvy.
Článek zdůrazňuje důležitost rychlé diagnostiky, kterou nelze podceňovat. Takové záněty mohou ovlivnit i náš psychický stav, takže je dobré začít léčbu co nejdříve.
Jednou jsem měla takový zánět a nebylo to příjemné. Doporučuji dbát na správnou hygienu a vybírat přírodní materiály pro spodní prádlo.
S dvěma malýma dětmi a prací je pro mě důležité rychle řešit zdravotní problémy. Těchto zánětů se nelze zbavit bez léčby, takže pokud máte příznaky, neváhejte zajít k lékaři.
Z mých zkušeností jako učitelka můžu říct, že včasná diagnostika a léčba gynekologických zánětů je naprosto klíčová. Hodně žen o tom nerado mluví, ale je důležité to řešit otevřeně.