nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Zařiďte si svou vlastní bylinkovou lékárnu
Zařiďte si svou vlastní bylinkovou lékárnu
Pusťte se do voňavého bylinkového tvoření a podpořte své zdraví a krásu.

Možná je pro vás používání bylinek naprosto samozřejmé, ale třeba s nimi chcete teprve začít, jen nevíte jak. Léčivé rostliny ze zahrady i volné přírody otevírají zcela nové obzory.

Bylinky ve všech pádech skloňovaly už naše prababičky. Jakpak by také ne, když to byly často jediné dostupné léky na celou řadu obtíží.

Ačkoli jsou dnes účinné léky dostupné v lékárnách na každém kroku, i tak si můžete svůj život bylinkami ovonět a doslova také okořenit.

Bylinky mají spoustu výhod a mohou nahradit i drahou přírodní kosmetiku z obchodu. K bylinkám přistupujte spíše jako k pomocníkovi, který vám může urychlit léčbu. Naprostou většinu bylinek si dokážete vypěstovat na zahradě nebo v truhlíku na okenním parapetu. Sušené bylinky jsou nejvíce oblíbené, ale nezapomínejte ani na maceráty a tinktury. Nejbezpečnějším místem pro pěstování bude samozřejmě vaše zahrada. Z teplomilných bylinek určitě stojí za zmínku i yzop. Léčivé dřeviny: Černý bez by neměl ve vaší lékárničce chybět. Léčivé dřeviny: Černý bez posiluje cévy, snižuje vysoký krevní tlak a má skvělé detoxikační účinky. Léčivé dřeviny: Lipový květ využijete při přípravě čajových směsí. Léčivé dřeviny: Šípková růže je nejen krásná na pohled. Léčivé dřeviny: Šípková růže - její plod obsahuje také spoustu léčivých látek. Na nasušené bylinky by nemělo svítit slunce, rychle pak ztrácejí svoje přirozené barvy. Bylinková klasika: Bazalka pravá (Ocimum basilicum) Bylinková klasika: Dobromysl obecná (Origanum vulgare) Bylinková klasika: Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) Bylinková klasika: Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) Bylinková klasika: Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) Bylinková klasika: Tymián obecný (Thymus vulgaris) Sušení bylinek zvládne každý, důležité je naplánovat ideální sběr a správně je uskladnit. Bylinky můžete použít i do kostek ledu na osvěžení jarních a letních nápojů. Kromě alkoholu můžete bylinky macerovat i v oleji. Díky tomu vzniknou úžasné masážní a ulevující přípravky. Do tinktur se dají použít čerstvé i sušené bylinky. Po těžké práci na zahradě je třeba nechat se trošku hýčkat. Namíchat si vlastní čajovou směs není žádná věda. Používat se dají bylinky samozřejmě i samostatně. Měsíčková mast je univerzální lék pro vaši pokožku a rozhodně byste ji měli mít stále po ruce. Bylinková mýdla jsou šetrná, takže je bez problémů můžou používat i ti, kteří mají citlivou pokožku.

Naprosto všestranné

V léčitelské praxi jsou za bylinky většinou považovány všechny rostliny, tedy i stromy a keře, které ve svých květech, listech, plodech, dřevu nebo třeba kořenech obsahují látky užitečné při léčbě různých nemocí.

Jen málokterá bylina se dá využít jen na jeden jediný neduh. Pokud se blíže podíváme například na středomořskou levanduli, zjistíme, že obsahuje uklidňující, ale také protizánětlivé látky.

Dá se tedy užívat na uklidnění, při nachlazení nebo tehdy, když máte problémy se spaním. Neskutečně široké jsou i metody jejího použití.

Je to totiž spolehlivá čajová bylinka, jejíž květy i olistěná nať chutnají i jako koření, ale nesmí chybět ani v přírodní kosmetice. Z květů se vyrábí olej a květová voda.

Ze zahrady i z procházky

Naprostou většinu bylinek si dokážete vypěstovat na zahradě nebo v truhlíku na okenním parapetu. Na některé druhy se ale budete muset vydat za hranice vlastního pozemku.

Sbírat je můžete nejen v létě, ale i brzy na jaře, pozdě na podzim nebo i tehdy, když příroda odpočívá pod sněhovou peřinou.

Léčivé poklady na dosah ruky

Léčivky baví nejen bylinkové fajnšmekry a milovníky přírodní léčby, ale i ty, kteří jistě ocení i jejich vůni, chuť nebo zajímavý vzhled. Rozhodně jimi však nenahrazujte účinné léky. a posloužit jako doplněk zdravé stravy nebo domácí přírodní kosmetiky.

Co s nimi?

✿ Účinných pomocníků najdete všude kolem sebe spoustu. U kaž­dé bylinky se zajímejte nejen o to, na co je účinná, ale i v jakých částech obsahuje nejvíce léčivých látek.

Zatímco u některých bylin to bývají kořeny, u dalších jsou to květy nebo plody a listy. Nejlépe se byllinky uchovávají sušené.

Právě ty budou nejspíš tvořit základ i vaší domácí lékárny. Účinné látky se vyplatí přenést i do jiného „nosiče”, takže by v lékárně určitě neměly chybět ani léčivé maceráty nebo tinktury.

Proč bylinkařit?

Každý z nás se na bylinky může dívat trochu jinak. Pro milovníka zahrady to budou v první řadě rostliny okrasné.

Pokud ale chcete bylinky zapojit do svého života o něco více, budou to pro vás přírodní léky, potrava i koření.

Jdeme na to

Důvodů se samozřejmě najde hodně. Práce s bylinkami je pro nás přirozená. Naši předci na tyto rostliny plně spoléhali, pěstovali je na svých zahradách a uměli je sbírat v lesích i na loukách.

Ačkoli i dnes tyto léčivky spoustu z nás nadále oslovují, narovinu si přiznejme, že je neznáme tak dobře jako to bylo běžné u dřívějších generací. Jejich poznávání, sběr i zpracování ale osloví každého, komu jsou užitečné rostliny blízké.

Je to navíc skvělá aromaterapie a možnost, jak se odpoutat od běžných starostí. U srdce vás ale může hřát také dobrý pocit z toho, že práce s bylinkami dává smysl.

Pokud se bylinky naučíte zpracovávat, můžete ušetřit třeba i na přírodní kosmetice. Tu si totiž s pomocí několika základních ingrediencí vyrobíte za pár minut, a bylinky v ní budou opět hrát důležitou roli.

Poznejte jejich účinky

Jestliže nepatříte mezi opravdové znalce, raději vsaďte na jistotu a používejte bezpečné a dobře dostupné rostliny.

Raději úplně zapomeňte na rostliny, které jsou známé tím, že jsou i jedovaté, ale kromě alkaloidů obsahují látky, které mohou léčit (např. náprstník).

Takové rostliny nechte raději profesionálům. Stejně tak přemýšlejte nad tím, kam se vydáte na sběr. Nejbezpečnějším místem bude samozřejmě vaše zahrada.

Pokud se na sběr vydáte do volné přírody, obloukem se vyhněte okrajům silnic a starým skládkám. Zdravé budou jen rostliny, které vyrostly v kvalitní a nekontaminované půdě.

Bylinky z vlastní zahrady

Pokud si na sběr bylinek chcete vyjít na vlastní zahradu, kdykoli se vám zlíbí, pak pro vás máme tipy na léčivé rostliny, které si sami snadno vypěstujete.

Pěstování bylinek není rozhodně žádná věda. Většina z nich je nenáročná. Jen si dopředu promyslete, co všechno z nich chcete vyrábět.

Návštěva z teplých krajů

Z teplomilných bylinek určitě stojí za zmínku saturejka, yzop, šalvěj lékařská, levandule nebo třeba tymián, rozmarýn a vavřín. Některé z těchto bylin se používají hlavně jako koření, jiné využijete při přípravě čajových směsí nebo na výrobu kosmetiky.

Šalvěj lékařskou a levanduli použijte na výrobu domácího kloktadla, které poslouží při bolesti v krku. Yzop, saturejka a rozmarýn dobře zafungují spolu s levandulí v kořenicích směsích.

Klasika i novinky

Kromě houbového koření vás určitě budou bavit slanorožec, česneková tráva nebo wasabi. Základ vaší bylinkové lékárny by ale měla tvořit hlavně klasika.

Sázkou na jistotu je například heřmánek pravý. Ten se vám bude hodit na protizánětlivé obklady, do olejových macerátů i léčivých čajů.

Tradiční bylinou je také pažitka. V bylinném čaji působí proti nachlazení a únavě.

Majoránka je skvělá na trávení a můžete se s ní setkat v léčivých mastech nebo v čaji na podporu spánku. Ani na bazalku se nedívejte jen jako na koření, uklidňuje totiž nervy.

Přírodní pomocníci v mnoha podobách

Bylinková lékárna může mít mnoho podob. Zaměříte se na bylinky sušené, nebo sáhnete i po olejích nebo tinkturách?

Bylinky budou pomáhat jenom tehdy, když obsahují dostatek účinných látek. Stejně tak ale musí být i správně zpracovány. Jak tedy na to?

Sušení pro každého

Přesně tak, sušení zvládne opravdu každý. Jedná se o účinnou metodu zpracování, díky které se zachovává velká část léčivých látek.

Kolik jich v bylinkách opravdu zůstane, záleží na způsobu i délce sušení nebo na kvalitě následného uskladnění. Začněte tím, že bylinky sklidíte ve správnou dobu, tedy tehdy, kdy v plné síle nepraží slunce, ale listy a květy jsou už plně oschlé od ranní rosy.

Nasbírané květy či listy musí po celou dobu sběru dýchat. Jakmile se s nimi vrátíte domů, hned je rozprostřete nejlépe na bylinářské síto a několikrát denně s nimi zahýbejte, aby se k nim dostal vzduch.

Sušte je mimo slunce v dobře větrané suché místnosti. Pokud vše půjde hladce, do tří až pěti dnů máte bylinky nasušené.

Co dále s nimi? Nasušené byliny uchovávejte v patentových sklenicích nebo plátěných sáčcích, neměly by absorbovat z okolí vlhkost ani pachy.

Na nasušené bylinky by nemělo svítit slunce, rychle pak ztrácejí svoje přirozené barvy. I při sebelepším uskladnění postupně ztrácejí kvalitu, proto si každý rok udělejte dostatečnou zásobu.

Mražení

Léčivé plody se dají také zamrazit. Tuto metodu použijete například u plodů rakytníku nebo arónie.

Rovnou si ale přiznejme, že nízká teplota, stejně jako teplota vysoká, snižují obsah některých méně stabilních enzymů nebo vitaminů. Na druhou stranu se podpoří tvorba cukru, což zvláště některým plodům jedině prospívá.

Tradičně i netradičně

Díky některým metodám zpracování je možné z bylin extrahovat léčivé látky včetně minerálů, vitaminů, antioxidantů i enzymů. Zkuste třeba výrobu alkoholové tinktury, při které využijete bylinky čerstvé i sušené.

Tinktury

Jejich výroba spočívá v louhování bylin v tekutině, do které se uvolní léčivé látky. Většinou se k tomuto účelu používá alkohol.

Na výrobu se hodí sušené i čerstvé byliny, ty čerstvé ale budou o něco náchylnější na plísně, proto musí být perfektně ponořené.

Maceráty

V bylinkové lékárně by určitě neměly chybět ani olejové maceráty. Účinné látky z bylin se mohou během několika týdnů přenést do rostlinného oleje, který použijete na masírování, do koupelí nebo na výrobu mýdel a přírodní kosmetiky.

Macerování půjde snadno hlavně v tekutých olejích, tedy například v oleji olivovém, ricinovém, šípkovém nebo slunečnicovém. Pokud máte v plánu maceraci v olejích tuhých, tedy v kokosovém tuku nebo bambuckém másle, budete muset tuk s bylinami každý den prohřát.

Přírodní kosmetika plná bylinek

Stále jste nenašli odvahu na výrobu domácích bylinkových produktů? Budete překvapeni, jak je to snadné a že si spoustu zázraků v péči o tělo a čajů zvládnete umíchat i z toho, co máte běžně doma.

Jestliže výrobu přírodní kosmetiky teprve prozkoumáváte, začněte nejdříve něčím jednoduchým. Postupem času získáte sebedůvěru, takže už budete jen krůček od pořízení dalších surovin, které pozvednou vaše výrobky na novou úroveň.

Na pleť i do voňavé koupele

Při výrobě kosmetiky můžete opět sáhnout jak po čerstvých, tak i po sušených bylinkách. Abychom vám to trochu usnadnili, rovnou doporučíme použití především bylinek sušených.

Jsou mnohem stabilnější a při macerování nepodléhají tolik zkáze. Pokud se ptáte, jaké byliny jsou pro péči o pleť ideální, spoustu jich určitě najdete na své zahradě.

Bude se vám určitě hodit květ měsíčku lékařského. Ten vyživuje pokožku, působí antibakteriálně a urychluje hojení drobných ranek. Podobně na tom jsou také heřmánek nebo například dubová kůra a řepík.

Při výrobě koupelových solí nebo domácích mýdel určitě sáhněte po sušených okvětních plátcích růže, chrpy nebo třeba slézu. Své výrobky krásně obarvíte, takže to bude i pastva pro oči.

Hurá na míchání čajů

Pojem bylinkový čaj je tak trochu zavádějící. Čajem je totiž možné nazvat jen ten výrobek, ve kterém jsou obsaženy lístky čajovníku, což ale většinou nebývá případ léčivých nápojů.

Pokud se směs skládá výhradně z bylinek a čajovník v ní chybí, správně se jedná o nálev. Protože se ale bylinkové čaje skloňují ve všech pádech a jsou po dlouhá léta zažité, dovolíme si tento pojem používat také.

Pokud si chcete svou domácí lékárničku vybavit těmi nejdůležitějšími bylinkami, máme pro vás několik tipů na míchání bylinkových směsí. Čaj proti nachlazení připravíte smícháním stejného dílu listů jitrocele, natě dobromysle a dílu květu slézu.

Tato směs bude účinná hlavně na suchý kašel, sléz totiž patří do skupiny slizovitých bylin, které působí na podrážděné sliznice. Na produktivní kašel, při kterém už odkašláváte, můžete do směsi místo slézu přimíchat například květ divizny.

Hodit se vám ale bude určitě i bylinná směs na dobrý spánek. Smíchejte listy meduňky, kvetoucí nať levandule či dobromysle a přidejte květy měsíčku a chrpy.

Pokud se potřebujete dostat znovu do kondice díky čisticím bylinám, zkuste směs z květu sedmikrásky, kořenu pampelišky a listů lesního jahodníku či maliníku. S bylinkami si můžete doslova vyhrát, dají se používat samostatně i ve směsích.

Jednoduché tipy na zkrášlující přípravky

Koupelovou sůl připravíte z hrnku mořské soli, lžíce mandlového oleje, pěti kapek stoprocentního esenciálního oleje (levandule, růže apod.) a směsi bylin. Do koupele se hodí například okvětní plátky růží, meduňka, chrpa, měsíček a šalvěj.

Tělový olej

Připravíte ho macerováním bylinek v oleji. Pro péči o tělo se výborně hodí olej ze sladkých mandlí, do kterého dáte směs bylin.

Smíchat můžete například květ chrpy, růže, měsíčku a kvetoucí nať mateřídoušky. Macerujte tři týdny, poté sceďte.

Balzám pro vaši pokožku

Tělové krémy připravíte z bambuckého másla, kokosového oleje a menšího dílu macerátu bylinek v oleji. Všechny složky ohřejte ve vodní lázni, aby se spojily.

Poté nechte zchladit asi půl hodiny v lednici. Jakmile směs získá mírně pevnou konzistenci, prošlehejte ji tyčovým mixérem.

Postup zopakujte ještě zhruba třikrát. Krém tak získá lehkou konzistenci.

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
irenakralova

Jsem ohromena, kolik různých bylin existuje a jak všestranně je lze použít. Nejvíce mě láká výroba bylinkového mýdla! Zkusila bych to.

klaracerna

Film mám ráda, ale bylinky mě teď stojí hodně času. Je fajn, že články jako tento ukážou praktické rady, jak si svou vlastní lékárnu vytvořit!

cerna

Bylinky jsou nedoceněné poklady přírody. Snadné pěstování a tolik možností využití – to je prostě úžasné! Určitě chci do své zahrádky přidat další druhy.

radka

Miluju, jak jsou bylinky všestranné. Používám je do vaření a zkouším i nějaký homemade kosmetiku. Ta levandule zní parádně!

prochazkova167

Bylinky jsou super! Už dlouho uvažuju, že si založím vlastní bylinkovou zahrádku, ale pořád nevím, jestli to zvládnu. Ráda bych si zkusila udělat nějaké svoje čaje!

sdílejte článek
Související články
Už vás nebaví sázet semínka, cibulky a květiny do unifikovaných plastových či terakotových nádob? Zkuste to v nadcházející sezoně trochu jinak a vytvořte si originální květináče a truhlíky podle svého. Kouzla s barvami 1) Na výrobu květináče, který určitě nikdo jiný mít nebude a nikde ho ani nekoupíte, budete potřebovat jen terakotový květináč a tekuté, nejlépe akrylové barvy. 2) Pro výsledný efekt zvolte […]
Kartonových krabic je, zejména díky záplavě různých zásilkových služeb, čím dál víc. Nevyhazujte je a recyklujte! Mohou z nich totiž vzniknout skutečně nápadité věci. Organizér ze staré papírové krabice Krok za krokem 1) K výrobě originálního organizéru zvolte krabice vhodné dle tvaru a velikosti. Potřebovat budete také nůžky, balicí papír či látku a lepidlo. 2) Krabici […]
Venku už je konečně trochu přívětivě, a tak už můžeme trávit na zahradě podstatně více času. Využijte tento kouzelný čas na trochu tvoření a udělejte si na zahradě jedno místečko, díky kterému se jako mávnutím kouzelného proutku ocitnete v pohádkovém světě. Udělejte ze zahrady oázu klidu, kde se rázem zbavíte všech starostí. Vesele zdobte Máte […]
Hledáte něco, co by oživilo vaši předsíň, obývací pokoj, kuchyň nebo dětský pokoj? Vyzkoušejte kreativní mozaikové obrázky. Hravě je zvládnou i děti a použít na ně můžete, cokoli vás napadne. Mozaika vypadá skvěle a navíc jde o skvělou relaxační činnost, při které přijdete na úplně jiné myšlenky. A výsledkem bude úžasné a netradiční dílo. 1/ […]
reklama
Partnerské vztahy
Konečně mám v duši klid a mír
Když mi z nemocnice volali, že matka umírá, našla jsem v sobě sílu za ní jít. A to navzdory tomu, že mi kdysi tak ublížila. Alespoň na malou chvíli jsem se pokusila zapomenout a být tu pro ni. Moje dětství rozhodně nebyla pohádka. Matka byla nezodpovědná, nespoutaná žena, pro kterou bylo důležitější vysedávání v hospodě a střídání mužů […]
Existuje láska na první pohled?
Víte, že o muži, kterého právě poznáváte, vám řeknou úplně vše první tři minuty vašeho setkání? Stačí jen vnímat své instinkty a naslouchat svým pocitům. Už na první dojem si mysl vytvoří okamžitý úsudek. Když se naučíte naslouchat svým pocitům, vytvoříte si víceméně neomylný radar na lidi. Pocity, které vám vyšle vaše podvědomí, jsou silné a důležité. Za kouzlem rychlých sympatií […]
Proč si muži vybírají potvory?
Jsou drzé, nebojácné, muže svádějí na počkání. Hodné holky se zase utěšují vírou, že k oltáři si ale pánové odvádějí daleko častěji je. Pořád platí, že muži mají rádi zlobivé holky, ale berou si ty hodné? Muži vědí, že budou z dlouhodobého hlediska spokojenější s empatickými a vstřícnými ženami, proto s nimi žijí. Ale často, byť dočasnému, vzrušení ze strany potvor […]
Vím, že se nenechám nikým zastrašit
Dodnes se ohlížím přes rameno, protože takové peklo, jaké mi připravil můj exmanžel, bych nikomu nepřála. Bylo to těžké a nakonec jsme skončili u soudu. Když jsem se po patnácti letech manželství rozhodla pro rozvod, věděla jsem, že to nebude žádná procházka růžovou zahradou. Manžel býval majetnický, vztahovačný a nedokázal se přenést přes to, že ho […]
Cestování
Poznejte Dolní Rakousy
Je to malebný kraj, kde turistika neznamená jen pohyb a sport, tady vás čeká plno báječných zážitků. Překrásná, čistá příroda, zajímavé památky a výborná kuchyně. Nejkrásnější památky Putovat po Stezce světového dědictví Wachau je jako cestovat časem. Starobylé hrady, zříceniny i impozantní kláštery vyprávějí příběhy minulosti, zatímco meruňkové květy a rozlehlé vinice v každém ročním období mění svou tvář. Smaragdové ještěrky, […]
Pláže, duny i vrcholky hor: Tunisko nabídne víc, než čekáte
Vydejte se do Tuniska, oblíbené turistické destinace na severu Afriky. Ač rozlohou nevelká, krásou obrovská. Doslova tudy kráčela historie, takže vedle ruin Kartága můžete navštívit ohromující památky z dob římské říše. Hlavní město Tunis leží na místě jednoho z nejstarších trvalých osídlení na Zemi. Ve městě i v okolí probíhaly a probíhají vykopávky, které stihly sochami, […]
Hurghada – egyptský ráj pro milovníky moře a dobrodružství
V létě bývá na zdejších plážích hlava na hlavě. Když ale vyrazíte do oblíbeného egyptského letovista Hurghada už na jaře, překvapí vás nejen příjemné teploty vzduchu i vody, ale i klid a příznivější ceny. Toužíte letos po exotické dovolené pod palmami, po bílých písečných plážích a tyrkysově modrém a čistém moři? A nechcete přitom cestovat dlouhé hodiny letadlem a utratit za dovolenou majlant? Egyptské město Hurghada, ležící na pobřeží Rudého moře, […]
Tunisko – klenot severní Afriky
Patří mezi naši velmi oblíbenou exotiku, na zlaté písečné pláže se dostanete přímým letem za necelé tři hodinky, užijete si velký luxus, jídla a pití, co hrdlo ráčí! Jednou z hlavních předností Tuniska jsou nádherné písečné pláže, které se táhnou kam až oko dohlédne podél zářivě modrého Středozemního moře. Lze se tady i potápět, zkoumat pestrý podmořský život […]
Krása a zdraví
Na obláčku svěží vůně jarních květin
Venku všechno kvete a omamná vůně je všudypřítomná. Přinesete si kousek jara i domů, v podobě výjimečného květinového parfému, který nikdy neomrzí. Jsou svěží, mají nasládlou vůni a také něžnou dávku zemitosti. Řeč je o jarních květinových parfémech, jejichž výjimečnost obdivovaly už naše babičky. Povznášející šeřík Křehkou, zároveň však lehce dřevitou a silnou vůni šeříku nelze zaměnit s žádnou jinou. Kromě omamné […]
Když žaludek stávkuje
Stres není jen nepřítelem vašeho duševního zdraví, ale i žaludku. Když se o něj budete starat, on se postará o vás. V opačném případě vám ale hrozí jeho zánět. Bolest břicha, nevolnost, kyselé říhání nebo pocit, že vám v žaludku leží cihla? Možná právě sklízíte důsledky toho, co všechno jste svému trávení provedli. Zánět žaludku neboli gastritida je mnohem běžnější, […]
Aby už ani vlásek nepřišel nazmar… Jde to! A dokonce i bez chemie…
Vlasy sice vypadávají průběžně po celý rok, ale v určitých obdobích jako by nás kštice chtěla opustit. A to se děje například nyní na jaře. Jak nadměrnému vypadávání vlasů zabránit? Zatímco normální ztráta je asi 50 vlasů denně, na jaře a na podzim se obvykle vyšplhá nad 100 kusů denně, a někdy dokonce i víc. Vlasy totiž mají svůj životní […]
Otoky nohou zmírní masáže i cvičení
Existuje několik způsobů, jak si od otoků a bolesti ulevit. Oceníte je nejen při vysokých teplotách, ale také na cestách nebo při sedavém zaměstnání. Otoky, bolest nebo křeče v nohou můžou být jedny z prvních příznaků chronického žilního onemocnění. S příchodem letních měsíců se navíc tyto projevy obvykle zhoršují. Co vám pomůže? Hoďte nohy na […]
Magický svět
Květnová magie pro nové začátky
Po jarních měsících, kdy jste pocítili únavu, je květen příležitostí pro nový začátek a pročištění těla a duše. Jaké rituály vám pomohou uvolnit negativní energii, otevřít srdce a naladit se na změny? Květen je měsícem, kdy příroda v plné síle ožívá, a s tím přichází ideální čas také pro očistu těla i duše. V tuto dobu, kdy příroda rozkvétá, může […]
Místo kudrnky mi vyrostla záhadná květina
Léta si pěstuju doma čerstvé bylinky. Nečekaně mi vyrazila rostlina, nad kterou nám všem zůstal rozum stát. Mohla za to hlína z opuštěné vily? Nikdy jsem si nekupovala bylinky v obchodě, pokud to bylo možné, snažila jsem se vypěstovat všechno sama. Měli jsme velkou zahradu a skleník, kde se mi před několika lety povedlo vypěstovat dokonce malé melouny. […]
Probuďte v sobě bohyni!
Květen přináší energii svěžesti a lásky, což je ideální čas pro propojení se s naší ženskou silou. Po staletí lidé uctívali bohyně spojené s životodárnou magií, kterou můžeme využít i dnes. Ponořme se do jejich tajemství. Květen je měsíc, kdy příroda rozkvétá v plné síle a i naše duše touží po obnově a růstu. Tento čas je prosycený energií jara a […]
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
Byl jsem pozván na návštěvu do rodiny svého dávného přítele. Těšil jsem se, jak si krásně popovídáme. Místo toho jsem se ztrapnil a vystrašil sám sebe. Tu židli snesli z půdy. Byla opravdu nepřehlédnutelná. Patřila pradědečkovi, který se dožil téměř stovky. Tak mi to alespoň řekl můj hostitel Filip, přítel ze studií archeologie. Vrátil jsem se z mezinárodní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Štáfek čelí těžké zkoušce: Jeho dcera bojuje s vážnou nemocí
nasehvezdy.cz
Štáfek čelí těžké zkoušce: Jeho dcera bojuje s vážnou nemocí
Herec Jakub Štáfek (34), známý ze seriálů Ulice a Specialisté, sice působí na první pohled jako „floutek“, ve skutečnosti je ale milující manžel a tatínek dvou malých dcer. Až nyní přiznal, že mla
Mohou Uran s Neptunem ukrývat obří vodní oceány?
21stoleti.cz
Mohou Uran s Neptunem ukrývat obří vodní oceány?
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magne
Franck Muller Vanguard Tower: Hodinářská preciznost vtisknutá dubajskému panoramatu
iluxus.cz
Franck Muller Vanguard Tower: Hodinářská preciznost vtisknutá dubajskému panoramatu
Po ohromujícím úspěchu a vyprodání luxusního projektu Franck Muller Aeternitas Tower spojili síly švýcarský hodinářský dům Franck Muller a developerská společnost London Gate z Dubaje znovu. Výsledkem
Ruská Pompadourka klela, páchla a prskala
historyplus.cz
Ruská Pompadourka klela, páchla a prskala
Poprvé slaví narozeniny jako car. Petr III. přikáže při té příležitosti své ženě: „Předáte Řád svaté Kateřiny Jelizavetě Voroncovové.“ Dvořané na sebe s pohoršením pohlédnou. Kdo to kdy slyšel, aby vyznamenání určené carevnám a ženám následníků trůnu dostala nějaká panovníkova milenka?! „Car chce svou ženu zapudit a oženit se s Voroncovovou,“ shodnou se svědci scény. Petr
Baví se v domě spolu duchové?
skutecnepribehy.cz
Baví se v domě spolu duchové?
Domnívali jsme se, že je ten zchátralý dům zcela opuštěný. Pak jsme z něj ale opakovaně slyšeli hlasy. Nikoho jsme ale neviděli. Celkem často jezdím na svou chatu u lesa na kraji obce. Protože ráda chodím s přítelem na procházky, většinou společně zamíříme právě do blízkého lesa. Naše cesta obvykle vede kolem opuštěného starého domu. Jednou se ale stalo něco, co v nás
Komoda praktická i dekorativní
panidomu.cz
Komoda praktická i dekorativní
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak
Život ve stavu beztíže: Každodenní boje astronautů na ISS
epochaplus.cz
Život ve stavu beztíže: Každodenní boje astronautů na ISS
Život na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) je plný fyzických a psychických výzev. Jak astronauti zvládají slabou gravitaci, přísnou hygienu a náročnou denní rutinu? Přečtěte si o realitě, kde i obyčejné čištění zubů je dobrodružstvím a káva může pocházet ze záchodu. Co způsobuje slabá gravitace? Chtěli jsme ukázat, že pomocí lékařů ze Země dokážeme sami použít
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Tisíc tváří Amazonie v Pavilonu Anthropos
epochalnisvet.cz
Tisíc tváří Amazonie v Pavilonu Anthropos
Výstava v Moravském zemském muzeu v Brně přináší jedinečný, nezkreslený vhled do života původních obyvatel Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely a Brazílie, kteří se významnou měrou sami podíleli na podobě expozice.   S bohatou kulturou, chápáním přírody, mytologií, kosmologií a výkladem světa etnik jako jsou např. Shuarové, Achuarové, Kofánové, Cashinahuové,Tucanové nebo Yanomamiové, se návštěvníci seznámí prostřednictvím
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
epochanacestach.cz
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část –
5 věcí, které jste nevěděli o případu Zodiac: Je stále naživu?
enigmaplus.cz
5 věcí, které jste nevěděli o případu Zodiac: Je stále naživu?
Patří k nejslavnějším vrahům všech dob. Veřejnost šokoval nejen svými brutálními činy, ale také tím, že prostřednictvím dopisů komunikoval s novináři i policisty a sebevědomě se jim vysmíval. Nikdy ne
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz