V dnešní době, kdy se ceny u stomatologů šplhají až na desetitisíce, se určitě vyplatí pečovat o svůj chrup pravidelně. Dokonalý úsměv je navíc naší vizitkou. Nedělejte pořád tytéž chyby. Na co si dát pozor?
Dbejte na to, abyste zubní hygienu prováděla nejméně dvakrát denně, ráno před snídaní a večer před spaním. Po večerním čištění už nic nejezte a pijte jen vodu.
Zuby čistěte mechanicky kartáčkem a zubní pastou s fluoridy po celém jejich povrchu a mezizubní prostory dočistěte ještě mezizubním kartáčkem.
Ze zubních kartáčků vyberte takový, který bude mít měkká a hustě osázená vlákna na malé hlavici.
Cukr a pH
Sladké nápoje a pochutiny, ale třeba i med, ovlivňují pH v našich ústech, v nichž vytvářejí kyselé prostředí.
V něm snáze dochází k narušení zubní skloviny a vzniku zubního kazu. Proto je lepší konzumaci sladkostí omezit a úplně vynechat po večerním čištění zubů. A to včetně ovoce.
Chroupací zelenina
A co naopak do jídelníčku zařadit? Zajímavým tipem je syrová zelenina, například mrkev, celer nebo petržel.
Čím vláknitější je struktura zeleniny, tím víc je třeba ji žvýkat, což podporuje produkci slin vytvářejících v našich ústech zdravé prostředí. Velmi užitečná je také čistá voda, která neutralizuje pH v ústech, a tím přispívá ke zdraví zubů.
Použijte fluorid
Stejně jako dopřáváte pleti běžnou denní péči a další zkrášlující procedury, přidejte k péči o chrup ještě místní fluoridaci.
Jejím cílem je dodat do povrchových vrstev skloviny dostatečné množství fluoridů, a zvýšit tak odolnost zubů vůči kyselinám, které jsou vytvářeny bakteriemi zubního plaku. Vhodný gel koupíte v drogeriích.
Nebojte se žvýkaček
V boji proti zubnímu kazu může pomoci i žvýkačka. Žvýkání stimuluje tvorbu slin, které omývají povrch zubu. Žvýkačka současně pomáhá odstraňovat zbytky potravy ze žvýkacích plošek zubů.
Zpomalte bakterie
Dalšími pozitivními účinky fluoridů jsou zpomalení metabolismu a množení bakterií. Právě důkladné očištění a fluoridace mohou ve fázi demineralizace zabránit dalšímu šíření zubního kazu.
Koncentrace fluoridů ve sklovině se však časem snižuje, proto je potřeba jejich přísun pravidelně opakovat. V gelech je obsaženo 12,5 mg fluoridů, tedy téměř desetkrát vyšší množství než v běžné zubní pastě.
Jde tedy o účinnou ochranu před zubním kazem. Používá se jedenkrát týdně. Důležité jsou samozřejmě také pravidelní návštěvy zubního lékaře, zpravidla dvakrát ročně, a dentální hygiena.
Super článek, mám trochu problém s kazama. Určitě zkusím ten fluoridový gel! Doufám, že to pomůže.
Ty jo, vůbec jsem nevěděla, že taky zelenina může pomoct, no teda! Zkusím víc mrkve 😀
Jako učitelka pořád žvýkám, takže mě těší, že žvýkačka má zdravotní benefity! Zajímalo by mě, jestli má někdo zkušenost s konkrétním typem gelu z drogerie?
Skvělé tipy na udržování zdravého chrupu! Důkladná péče o zuby je podle mě stejně důležitá jako pravidelná návštěva dentisty. Ráda si připlatím za kvalitní fluoridový gel, protože zdraví zubů není radno podceňovat.