I když bývají považovány za banální onemocnění, ten, koho trápí opakovaně, afty rozhodně za banalitu nepovažuje. Bolí totiž jako příslovečný čert a hojit se mohou i dlouhé týdny.
Chlorofyl i propolis
Co vede ke vzniku aft, vědci zatím nevědí. Jisté je, že nejsou nakažlivé, i když si většina lidí myslí opak. Když se bolestivé puchýřky objeví, gel nebo masti z lékárny sníží bolest a urychlí hojení.
Z alternativních prostředků můžete sáhnout třeba po ústních vodách se šalvějí či propolisem. Ty mohou pomoci i proti dalšímu šíření aft v ústech. Nejlepší ovšem je zabránit opakovanému výskytu. Zkuste užívat třeba mladý ječmen nebo řasy chlorella či spirulina.
Ty obsahují množství kyseliny listové, chlorofylu a železa, což jsou látky, jež se v obraně proti aftům osvědčily. Omezte konzumaci dráždivých potravin, jako je kořeněné či kyselé jídlo, a udržujte ústa hydratovaná. Pomáhá i vitamin B12.
Léčivé přípravky a domácí péče
V lékárně najdete volně prodejné gely nebo roztoky, které afty potáhnou ochranným filmem a zmírní bolest (např. Kamistad, Gengigel nebo Corsodyl). Můžete také vyplachovat ústa antiseptickými ústními vodami nebo slabým roztokem soli a vody.
S afty je to hrozný, hlavně když chci ochutnat nové recepty a nemůžu kvůli tý bolesti. Nejvíc mi pomáhá šalvějová ústní voda, ta zmírní tu palčivost.
Taky mě trápí afty a je to fakt hrůza. Zkoušela jsem různé gely, ale vždycky to trvalo, než se zahojilo. Některé známé mi doporučily propolis, ten mi pomohl.