Paradontóza, tichý nepřítel našich zubů, může skončit i tak, že o zuby přijdeme. Toto závažné onemocnění dásní však lze včas odhalit a zpomalit. Co je paradontóza, proč vzniká a jak proti ní bojovat?
Paradontóza nebo také parodontitida je zánětlivé onemocnění dásní, které postihuje závěsný aparát zubu. Začíná nenápadně – krvácením dásní, citlivostí a zápachem z úst.
Pokud se neléčí, může vést k ústupu dásní, odhalení zubních krčků a nakonec k uvolnění a vypadnutí zubů. Příčinou bývá nedostatečná ústní hygiena, genetické predispozice, kouření, stres nebo některé nemoci, například cukrovka.
Jak poznat první příznaky?
Prvotní příznaky paradontózy nejsou vždy nápadné. Krvácení při čištění zubů, otoky, citlivost nebo nepříjemný zápach mohou být varovnými signály.
Pokud zaznamenáte ústup dásní či viklání zubů, jedná se už o pokročilejší stadium. Včasná návštěva zubaře či paradontologa je klíčem k úspěchu v léčbě.
![Hygiena je základ prevence.](http://nejsemsama.cz/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock-2162994949-ve-velke-velikosti-768x512.jpeg)
Domácí péče je základ
Správná ústní hygiena je při prevenci i léčbě paradontózy zásadní. Používejte měkký zubní kartáček a zubní pastu na citlivé dásně. Čistěte zuby dvakrát denně a nezapomínejte na mezizubní kartáčky a dentální nit.
Doporučuje se také výplach ústní vodou s antiseptickými účinky, která pomáhá bojovat proti bakteriím. Základem je zbavit se co největšího množství plaku.
Profesionální léčba
Pokud paradontóza pokročí, domácí péče nestačí. Zubař může provést hloubkové čištění dásní, tzv. scaling, nebo ošetření laserem.
Ve vážnějších případech je nutná chirurgická léčba, při které se dásně stáhnou zpět na místo. Moderní technologie, jako laserová terapie, zvyšují šanci na úspěch léčby a regeneraci tkání.
Jak posílit dásně přirozeně?
Příroda nabízí několik pomocníků proti paradontóze. Olejové výplachy (např. kokosový olej) mohou snížit zánět a bakterie. Aloe vera, heřmánkový čaj nebo šalvějové odvary mají protizánětlivé účinky a pomáhají dásním zklidnit se.
Pokud v ústní dutině nebudou žádné nečistoty, bakterie se nebudou mít čím živit, tím pádem nebudou mít dost síly na ničení dásní.
Projezte se ke zdravým zubům
Důležitá je také vyvážená strava bohatá na vitaminy C a D, které posilují zuby a dásně. Paradontóza je sice závažné onemocnění, ale při včasné diagnostice a správné péči se jí můžete úspěšně bránit.
V lékárnách a v drogeriích se dá koupit spousta výrobků určených pro léčbu paradontózy. Existují speciální pasty, ústní vody a také léčivé krémy, které se na dásně aplikují obvykle na noc.
Je skvělé, že článek upozorňuje na prevenci a ukazuje na možnosti léčby. Paradontóza mi teď připadá jako něco, co bych rozhodně neměla brát na lehkou váhu.
Většinou to přehlížím, ale krvácení dásní budu teď určitě hlídat. Kdo by to byl řekl, jak je to téma důležitý!
Zajímavý článek, technologie jdou dopředu, tak snad to pomůže v léčbě paradontózy. Je fajn vědět, že existují i alternativní cesty, jako je třeba olejové výplachy.
Je fakt, že zanedbání ústní hygieny může vést k průšvihu. Články na tohle téma jsou důležitý, aby si lidi víc vážili péči o zuby.
Velmi poučný článek, nikdy jsem nevěděla, že paradontóza může být tak vážná. Budu si dávat větší pozor, snad to pomůže.
Tohle téma je docela děsivé, ale je dobrý vědět, jak o pečovat o zuby, abychom je neztratili. Mám pocit, že bych měla začít věnovat víc času ústní hygieně.