Nehýbete se a máte nadváhu? Zaděláváte si na bércové vředy. Jakmile se jednou objeví, budou se opakovaně vracet. Při léčbě je důležitá hlavně trpělivost.
Bércový vřed je dlouhodobé onemocnění, které se často vrací. Jeho léčba vyžaduje aktivní přístup, ukázněnost a trpělivost. Nejčastějšími faktory vzniku jsou dědičné dispozice a životní styl.
Pravidelný pohyb, zdravé jídlo, dostatek tekutin a přiměřená váha snižují riziko bércového vředu. Svou roli hraje i odpočinek. Kdykoli máte možnost, podložte si nohy.
Zakročte, dokud je ještě čas
První příznaky začínají zhoršením kvality kůže. Kůže se ztenčuje a vysychá, nebo naopak může mokvat. Bércové vředy se často vyvinou z malého poranění, škrábnutí nebo oděrky, která se dlouhou dobu nechce zhojit.
Postupem času se na ní utvoří stroupek, který praskne a otevře se rána. Pokud se do rány dostane infekce, začne silně zapáchat.
Trocha prevence
Při léčbě bércového vředu je důležité odlehčovat končetinu. Dobře působí bandážování. Obinadla motejte od prstů přes patu až pod koleno. Pomoci si také můžete pravidelným procvičováním nohou. To by se mělo provádět alespoň třikrát denně.
Cvičení spočívá v kroužení v kotnících na obě strany, přitahování a propínání špiček a skrčování a natahování prstů u nohou.
Moje babička tím trpí a fakt je důležitý být trpělivá. Někdy i ty malý změny v životním stylu pomáhají.
Jako lékařka můžu potvrdit, že prevence je klíčová. Pohyb a zdravá strava hrají opravdu velkou roli!