Dýchání bereme jako přirozenou součást života. Ale upřímně, je to docela věda. Pokud dýcháte špatně, můžou vás pronásledovat různé zdravotní potíže.
Bohužel je to skutečně tak. Jen málokdo z nás umí správně dýchat a pak se divíme, že nás všude píchá a není nám zrovna do zpěvu. Pojďme se podívat na typy dýchání a jak ovlivňují fungování celého našeho těla.
Povrchní dýchání
Nejčastěji ho používáme při stresu, kdy se organismus nedokáže dostatečně nasytit kyslíkem, zvyšuje se únava a jsme nervózní. Jak důležité je hluboké dýchání, zjistíte, když máte strach. Vyzkoušejte to.
Stačí se pouhé dvě minuty pořádně nadechovat do břicha a pak zhluboka vydechovat. Strach tak rychle omezíte nebo se ho zbavíte úplně. Navíc při rychlém, povrchním dýchání a povoleném břiše zatěžujete bederní část páteře, a potrápí vás pak bolesti zad.
Břicho povolit teď
Narovnat záda, břicho zatáhnout? Pro správné dýchání to neplatí. Proč? Při zataženém bříšku nemá bránice dost prostoru na roztahování a je ztuhlá. Hýbe se příliš málo a to může následně způsobovat především různé potíže s trávením.
Kvůli zdravému dýchání je prostě lepší mít břicho trochu vypuštěné. Asi vám to nepřipadá úplně přitažlivé, ale pro vaše zdraví je to velmi důležité.
Dýchejte nosem
Dýchat pusou je špatně. Zjistíte to třeba při běhání. Po krátké době vás začne píchat v boku. Správné je nadechnout se nosem a vydechnout pusou.
Při dýchání nosem zachycuje sliznice velkou část nečistot ze vzduchu, včetně prachu a mikrobů. Vdechovaný vzduch zároveň zahřívá a zvlhčuje. Když lapáte po vzduchu ústy, zvyšuje se riziko nákazy bakteriemi a viry.
Hele, nikdy mě nenapadlo, jak důležitý je dýchat správně. Často mě píchá v boku při běhání, asi dýcham špatně!
Wow, dýchání je fakt věda! Myslela jsem si, že to je jednoduchý, ale asi to chce trénink. Super tip na zvládání strachu, určitě to vyzkouším.
To je zajímavý článek. Nikdy jsem nad tím takhle nepřemýšlela, že špatně dýchání může mít takový vliv na zdraví. Hned zkusim pořádně dýchat do břicha!