Vánoce jsou nejoblíbenějšími svátky u nás. Vyzdobená města lákají k návštěvám. Mnoho z nich má i své betlémy, některé jsou větší, jiné menší. Jaké jsou ty nejkrásnější a kde se nachází?
Vánoční období je v plném proudu a k němu neodmyslitelně patří nejenom trhy, ale také krásné betlémy. Těmi se můžete kochat po celé republice, přičemž hned několik zajímavých najdete i v Praze.
Betlémy jsou k vidění nejen v naší metropoli
V kostele Panny Marie Královny andělů neboli Loretě je krásný impozantní soubor celkem 48 figur (32 lidských a 16 zvířecích), přičemž v mnoha případech jsou v téměř životní velikosti. Nejvyšší jsou figury pastýřů, kteří dosahují výšky až 175 cm.
Betlém údajně vytvářel jeden bratr kapucín a zabralo mu to 10 let. V pražském kostele sv. Matěje v Dejvicích je od Štědrého dne možné vidět pozoruhodný betlém, jehož asi 250 figurek je vyrobeno z perníku.
Nynější podoba perníkových jesliček je dílem Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002. Kousek od Prahy je pak možné vidět i ten vůbec největší loutkový betlém u nás.
Nachází se konkrétně v Muzeu betlémů pod hradem Karlštejn. Několikametrové kulisy hradu jsou tu osazeny 46 loutkami vyřezanými ze dřeva a oblečenými v dobových oblecích.
Naprosté unikáty
Muzeum betlémů ale mají také v Třebechovicích, které leží kousek od Hradce Králové. Ve zdejší sbírce jsou kousky z celého světa. Nejcennější a nejobdivovanější je ale unikátní mechanický Proboštův betlém, který je více než 100 let starý.
Jeho součástí je 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek. Krkonošské muzeum v Jilemnici nabízí během vánočního období k obdivu Metelkův mechanický betlém, který obsahuje 142 pohyblivých figurek, jež vytvářejí 350 pohybů.
Neobyčejný celek vznikl v letech 1883–1913 a je až neuveřitelné, že při značném provozním vytížení funguje dodnes bez generální rekonstrukce.
Už jste viděli betlém z Afriky nebo z Mexika?
Městem betlémů je pak Třešť, jež leží na území Kraje Vysočina. Každoročně od 26. prosince do 2. února jsou betlémy místních betlemářů přístupné nejširší veřejnosti.
Návštěvníci mohou navštívit na dvacet betlémů jak v třešťských domácnostech přímo u jejich tvůrců, tak i v místní pobočce Muzea Vysočiny na náměstí v Schumpeterově domě.
Zahraniční a exotické betlémy pak od 30. listopadu vystavují v letohrádku Mistrovských v Brně. Mají tady mimo jiné i hipsterský betlém z USA nebo výtvory z Mexika, Peru či z Afriky.
Rarita vyrobená z másla
V Malém máslovickém muzeu u Prahy je od 1. prosince 2024 do 26. ledna 2025 vystaven betlém z opravdového másla. S vyřezáváním se začalo v roce 2000 a dodnes platí, že na všechny figurky spotřebujete tak 20 kilogramů másla.
Betlém má některé starořezače, ale většinou se objeví i někdo nový, takže nikdy není výsledek stejný. Dílo se uchovává v chladu, aby vydrželo do ledna.
V expozici muzea pak najdete mnoho zajímavého o máslu, jako jsou tiskoviny, formy, obaly, tlouky, máselnice, ale nechybí ani nádoby na mléko či malý improvizovaný chlév.
Betlémy jsou vánoční ozdobou, díky které máme svátky ještě krásnější. Osobně bych chtěla vidět betlém z másla, zní to neuvěřitelně zajímavě!
Proboštův betlém zní jak absolutní zázrak. Je neskutečný, že funguje tak dlouho bez přestávky!
Ti betlémy jsou prostě boží, hlavně ten na Karlštejně s loutkama. Každý rok na mě doslova dýchne to kouzlo Vánoc, když je vidím.
Miluji vánoční trhy, zvláště když je doplňují nádherné betlémy. Ráda bych navštívila Třešť a prozkoumala tamní betlémy, prý mají úžasnou atmosféru.
Betlémy v Praze bych fakt ráda viděla, především ten perníkový, musí být úžasně voňavý! Vypadá to, že český betlémářský talent opravdu nemá hranic.