Ve vánočním období trávíme hodně času u stolu s rodinou i přáteli. Okouzlete je krásně prostřenou tabulí, která pomůže navodit tu pravou sváteční atmosféru. Je to jednoduché a skoro nic to nestojí.
A. Na sváteční tabuli patří ubrus. Nemusí to ale být pravidlem. Pokud máte například dřevěný nebo i jiný stůl s hezkým povrchem, klidně ubrus vynechte.
Soustřeďte se na prostírání, které je základem každého krásně prostřeného stolu. Zvolte prostírání ve vánočních barvách nebo s jemnými třpytkami, které přidají lesk a slavnostní nádech.
B. Chybět nemohou ani ubrousky. Ty mohou být látkové, ale klidně i papírové.
Látkové ubrousky se pokládají na talíře, třeba v kroužku. Můžete je ale také převázat třpytivou stužkou, ozdobným provázkem a zastrčit k nim na ozdobu malou větvičku jehličnanu.
C. Papírové ubrousky poslouží stejně dobře jako látkové. Můžete je složit do různých tvarů, nebo na nich složením vytvořit malou „kapsu“, do které opět zastrčíte větvičku.
Nebo si připravte „obyčejné“ bílé ubrousky, každý nadvakrát přeložte, přidejte kousek větvičky, třeba z túje, a připněte ji k ubrousku dřevěným kolíčkem na prádlo. Snadné a přitom efektní.
D. K výzdobě využijete i drobné vánoční ozdoby. Rozložte je různě po slavnostní tabuli nebo je přidejte k ubrouskům na talíře.
Pokud máte zbytek vánočního korálkového řetězu, který už nepoužíváte, využijte ho místo kroužků na látkové ubrousky.
E. Kromě ozdob se dají skvěle využít i vánoční zdobené perníčky. K tomu využijete zlatavé, stříbrné či bílé stužky, jimiž můžete ubrousek, případně ubrousek i s příborem ovázat.
Pak stejně jako u ozdůbek různě rozložte perníčky po stole a položte je i na talíř.
F. Zelené větvičky jehličí, šišky, bobule nebo eukalyptus přidají stolu přírodní prvek. Rozmístěte je kolem talířů, na talíře nebo je položte do středu stolu.
Můžete je nechat jen tak samotné, přizdobit je malými ozdůbkami, stužkami nebo k nim přivázat kousky voňavého koření, jako je celá skořice, hvězdičky badyánu apod.
G. Pokud chcete mít zasedací pořádek, můžete si vyrobit jmenovky, aby každý věděl, kam se posadit. Vystřihněte je ze čtvrtky nebo kartonu, který v polovině přehnete.
Pak už stačí je jen dozdobit, třeba přilepením třeba kousku mechu, zelených lístků a červených bobulí do rohu. Po zaschnutí napište na kartičky jména.
H. Co by to bylo za vánoční stůl bez svíček! Umístěte svíčky do středu stolu nebo použijte svícny se zlatými a stříbrnými detaily.
Vyhněte se vysokým svícnům, které by mohly bránit výhledu. Nebo svíčky naaranžujte třeba na dřevěný tác, umístěte tam i pár ozdob a větviček.
Jsem nadšená z nápadu s třpytivou stužkou a látkovými ubrousky. Taková malá změna dodá stolu opravdu slavnostní nádech. Už se těším, až to doma vyzkoušíme!
Dekorace vánočního stolu může být tak krásná a přitom jednoduchá! Mám obzvlášť ráda kombinaci papírových ubrousků složených do kapsy s malou větvičkou ze stromu. Vypadá to nádherně.
Děkuji za tipy, jak naaranžovat vánoční stůl. Svíčky a zelené větvičky jsou u nás doma klasikou. Je hezké, že to nemusí stát moc peněz a přesto je to tak efektní.
Při čtení toho článku jsem dostala spoustu nápadů na dekoraci naší sváteční tabule. Zelené větvičky, drobné ozdoby, svíčky… prostě všechno dohromady vypadá úžasně elegantně!
Máme rádi svátky plný pohody, a proto si dávám záležet na dekoraci stolu. Letos si vyzkouším látkové ubrousky s jehličnatou větvičkou, to musí vypadat skvěle!
Vánoční atmosféra je pro mě vždy magická, a na stůl dávám hlavně zelené větvičky jehličí. Děti pak přidají své oblíbené vánoční zdobené perníčky. Každý rok se těšíme, jak to opět krásně vypadá!