Víte, kdo vytvořil první betlém? Svatý František z Assisi. Přivedl si živého osla, vola i další zvířata a vytvořil ke své vánoční mši živý betlém. Ten nápad se zalíbil.
Největší ze všech
Jižní Čechy se mohou dmout pýchou, protože vlastní světový unikát. Raritu, která k sobě přitahuje turisty z celého světa.
Tím pokladem jsou Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci. Je to největší lidový mechanický betlém na světě a je zapsán v Guinnessově knize rekordů.
Vytvořil jej Tomáš Krýza, punčochářský mistr. Práce na betlému mu trvala v podstatě celý život – 60 let. Jeho betlém má 1 398 figurek, ze kterých se 133 pohybuje.
Jižní Čechy jsou na nádherné betlémy bohatý kraj, dalším skvostem je sušický betlém, který patří také k těm největším mechanickým u nás. Najdete ho v Muzeu Šumavy v Sušici.
Na betlému vás bude nejspíš fascinovat dokonale jemná práce vyřezaného starobylého města Sušice. Zajímavý je i kašperský betlém, který je skříňový.
A betlém vyrobený celý ze slámy najdete v Písku. Podobný můžete vidět i na Pražském hradě.
Perníkový i máslový
Je to určitě v tento čas nejslavnější soška u nás – Pražské Jezulátko. Najdete ho v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně.
Soška, která k nám kdysi přicestovala až ze Španělska, mění svůj slavnostní obleček. V době Vánoc má šatičky bílé.
Za výstavou betlémů se v našem hlavním městě můžete vypravit i ke Karlovu mostu, perníkové jesličky objevíte v Dejvicích, máslový betlém v Máslovicích nedaleko Prahy.
Mezi jeden z nejkrásnějších betlémů patří ten na Hradčanech v pražské Loretě. A pokud se vypravíte v tento čas na Karlštejn, v podhradí je velké Muzeum betlémů.
Velkolepě působí třeba obří betlém s kulisou hradu Karlštejn, ke kterému přichází deset nejvýznamnějších českých panovníků v čele s Karlem IV. Najdete tu mezi figurkami ale také Buška z Velhartic se svou číší vína.
Kryštofovo Údolí
I když se říká, že sever Čech je spíše průmyslový, o betlémy tu nouze není. Ten nejvýznamnější hledejte v Jilemnici. Říká se mu Metelkův, má 142 pohyblivých figurek a doprovází jej i zvukový program.
Všechno začíná odbíjením hodin a končí troubením ponocného. V betlému objevíte kromě klasických figurek i mnoho zábavných, například kukačku nebo poskakující maminku s dítětem na zádech.
Ve Vysokém nad Jizerou vás čeká Chodící betlém. I zde najdete mnoho zajímavých postaviček, jako je muž se slepicí.
Velkou zajímavostí je ovšem Jírův betlém v Kryštofově Údolí na Liberecku. Postavy jsou tři metry vysoké, stojí pod širým nebem a všechny figurky jsou z dřevěných desek. Večer bývá betlém krásně osvětlený.
Papírové betlémy
Nejvýznamnějším místem, kde se betlémy vyráběly už dvě a čtvrt století, je Orlickoústecko. Zdejší kraj proslavila v minulosti tvorba papírových betlémů, které se vyvážely i za naše hranice. Dnes jich tu najdete největší sbírku u nás.
Přímo v Ústí nad Orlicí můžete navštívit Městské muzeum, kde objevíte čtyřmetrový vyřezávaný betlém, na kterém budete obdivovat nádhernou vesnickou lidovou architekturu, v betlému totiž nechybí ani takové detaily, jako je kašna.
V Orlických horách leží i malá víska Olešnice, kde mají další významný model – Utzův mechanický betlém.
Kromě posuvného pohybu sem a tam postavy také hýbají hlavou, rukama i nohama, vzájemně se přibližují a vzdalují. Vaši pozornost si zaslouží též Muzeum betlémů Svitavy, kde mají velký mechanický betlém, který může konkurovat i slavnému betlému z Třebechovic.
Nové nápady
Největším klenotem severní Moravy je betlém v Mohelnici. Lidový řezbář Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu na tomto díle pracoval téměř třicet let. Po jeho smrti na jeho práci navázal a stále betlém rozšiřuje jeden z jeho tří synů, František.
Na jihu Moravy pak najdete slavný betlém v Horní Lidči. Nejzajímavější na něm jsou dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, uvidíte tu například Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice nebo zámek Bojnice.
Tuto památku můžete obdivovat v průběhu celého roku, během vánočního času je o ni ale zájem největší. Pokud vás zajímá současná tvorba betlémů, nové nápady i materiály, pak bývá pravidelně jejich výstava v Boskovicích, konkrétně v Muzeu regionu Boskovicka. Uvidíte, z čeho všeho se dá betlém vyrobit.
Teda, ty betlémy v článku zní jako ze snu! Ten skříňový v Kašperských horách bych moc ráda viděla. Miluju staré betlémy s příběhem.
Fotografovat takový betlém musí být vážně paráda. Už se těším, až vyrazím k těm slámovým v Písku.
No to je krásný! Krýzovy jesličky určitě musím vidět. To by byla pěkná výprava na rodinný výlet, navíc na jihu Čech mají skvělé jídlo.
Wow, to je úžasný, jak dokázal Tomáš Krýza vytvořit tak obrovskej betlém. Musím se do Jindřichova Hradce podívat!