Lidské tělo je domovem milionů mikroorganismů, které tvoří tzv. mikrobiomy. Nejspíš znáte střevní mikrobiom, ale věděli jste, že existuje i vaginální?
Střevní mikrobiom je důležitý pro imunitu, rovnováha toho vaginálního zase pomáhá předcházet vaginálním infekcím a zánětům.
Co je vaginální mikrobiom?
Vaginální mikrobiom je soubor mikroorganismů, které žijí v pochvě a hrají klíčovou roli při ochraně ženského intimního zdraví.
Jeho nejvýznamnější složkou jsou laktobacily, které vytvářejí kyselé prostředí (pH 3,8–4,5), jež brání množení škodlivých mikroorganismů, které by mohly způsobit infekce a záněty.
Složení se mění v průběhu života od dětství až po menopauzu, ovlivnit ho mohou i další faktory.
Co ho ohrožuje
Ovlivnit složení a funkci mikrobiomu může např. užívání antibiotik – to je podobné jako u střevního.
Narušit ho mohou i chlor a teplá voda v koupalištích a vířivkách, změna prostředí a stravy při cestování nebo používání běžných sprchových gelů, výplachů pochvy a lubrikačních gelů. To vše pak zvyšuje riziko infekcí.
Když berete antibiotika
Péče o vaginální mikrobiom vám pomůže udržet intimní zdraví v rovnováze. Pokud vám lékař předepíše antibiotika, je důležité brát současně i probiotika, a to i ta vaginální, i cca dva měsíce po skončení léčby.
Pokud probiotika užíváte současně s antibiotiky, dodržujte časový odstup alespoň dvou hodin, aby byla účinná. Probiotika obsahují i v různé potraviny, jako je kefír, jogurt, kysané zelí a fermentované produkty.
A co dál?
Používejte jemná intimní mýdla s kyselinou mléčnou, která podporují udržení správného pH v pochvě. Pijte minimálně 2 l vody denně, podpoříte tak přirozenou vlhkost sliznic.
Noste bavlněné spodní prádlo a volnější oblečení. A rozhodně nevynechávejte pravidelné gynekologické prohlídky.
Velmi zajímavý článek! Je až šokující, kolik faktorů může ovlivnit vaginální mikrobiom. Jako lékařka bych ráda zdůraznila důležitost probiotik při antibiotické léčbě.