Snad každého z nás občas přepadne špatná, až melancholická nálada. Je ale potřeba se jí nepoddat!
Pečovat o svou psychiku by měl každý a největším pomocníkem pro navrácení dobré nálady je příroda. Ta nás obdarovala léčivými bylinami, které mají úžasné účinky na duši.
Vůně bylinek
K osvěžení mysli, zlepšení nálady a boji proti depresím je prvním krokem uvařit si čaj z léčivých bylin. Skvělým doplňkem jsou také bylinné tinktury, které se užívají vnitřně.
Z bylinek si můžete také připravit koupel nebo obklad. A které z nich si pro navození duševní pohody vybrat? Je jich spousta, zkuste třeba některé z následujících.
Lahodný čaj
Nejjednodušší cestou je popíjení bylinkových čajů. Připravte si ho třeba z dobromysli obecné – jak už sám její název napovídá, má pozitivní vliv na psychiku, působí proti neurózám, stresu a nespavosti.
A pomáhá také proti migrénám. Čaj si připravíte snadno ze sušené natě. Výborná bylina se širokou škálou účinků na nervovou soustavu je ale i meduňka lékařská.
Zklidňuje, používá se proto na nespavost, podrážděnost, úzkosti i deprese. Často se o ní mluví jako o „přírodním antidepresivu“, protože se s úspěchem používá u lehčích forem melancholie a u depresí.
Nádherně levandulová
Další známou bylinou je levandule lékařská. Už její vůně působí příznivě při depresích a stresových zátěžích.
Uvolňuje napětí a navozuje pocit relaxace. Umí také snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu.
Využijete ji nejen jako čaj nebo tinkturu, sušený květ si můžete dát i do koupele. Při stresu i depresích je vhodný i kozlík lékařský. Pomůže při nespavosti a přecitlivělosti.
Souhlasím s článkem. Při špatné náladě si většinou uvařím čaj z meduňky. Pomáhá mi se uvolnit po náročném dnu.
Dobrý tip! Všichni občas potřebujem načepat energii. Zkusím dneska ten dobromysli čaj.
Moc hezký článek! Příroda je opravdu nejlepším lékem na špatnou náladu. Bylinky jako meduňka a levandule mám v oblibě, jejich vůně je úžasná.