V novém miniseriálu vám přinášíme tipy na posílení imunity v průběhu celého roku. Dnes se zaměříme na to, jak připravit imunitu na podzim.
Ještě se sice stále těšíme ze slunečních paprsků a užíváme si letních radovánek, přesto se ani nenadějeme, a podzim začne klepat na dveře. Naše imunita bude v ohrožení, protože na ni budou číhat nástrahy prakticky všude. Pokud jste ji ještě nezačala posilovat, nastává ten pravý čas!
Přírodní antibiotika
Většinou po nich saháme, až když na nás něco „leze“. To je ale velká chyba, protože fungují jako skvělá prevence. Navíc je naše tělo dokáže zpracovat beze zbytku. Bojují proti bakteriím, virům a plísním a jako bonus posilují imunitu.
Asi vás moc nepřekvapí, že se mezi nejsilnější přírodní antibiotika řadí hlavně česnek a cibule. Zejména prvně jmenovaný je hotovým zázrakem, protože hubí špatné bakterie a zvyšuje v těle množství těch zdravých.
Můžete ho jíst syrový, ale daleko příjemnější určitě bude v podobě tinktury. Cibule má podobné účinky, jen není tak silná. A pak tu máme ještě křen, který harmonizuje plíce a dutiny.
Něco na zahřátí
Až sluníčko ztratí na síle, budeme celé prokřehlé, což naše tělo opět oslabuje. A tak hned, jak spadne rtuť teploměru pod 15 °C, dopřejte si prohřívací rituál.
V tom vám nejvíc pomůže zázvor. Doba užívání by ale určitě neměla přesahovat tři týdny! Nebo vsaďte na chilli a kurkumu. Nezapomínejte ani na med a propolis.
Tak tohle je pro mě novinka. Jsem zvyklá sahat spis po lécích z lekarny, ale chtela bych to změnit. Ten česnek a cibuli si určitě zkusím! Dik za tipy.
Zajímavé tipy! Letos v létě jsem začala s výrobou vlastních tinktur právě z česneku a zázvoru. Jsem zvědavá, jak se to projeví na mé imunitě v podzimních měsících.
Velmi pěkný a užitečný článek. Už několik let zařazuji do svého jídelníčku česnek a cibuli, a musím říct, že mi to přes zimu opravdu pomáhá. Zázvorový čaj je pak můj neodmyslitelný společník hned, jak se ochladí.