Na dobrý zrak jedině mrkev, to nám vštěpovali už od dětství. Ano, mrkev je prima, ale není to zdaleka jediná potravina, která našim očím opravdu prospívá.
Na kvalitu vašeho zraku má opravdu velký vliv to, co jíte. Vhodně zvolenou stravou tak můžete některým problémům s očima předcházet, nebo alespoň výrazně zpomalit jejich nástup.
Pastva pro oči
Oči potřebují ke svému fungování přísun speciálních látek, zejména karotenoidů. Když potraviny s jejich obsahem zařadíte do jídelníčku a budete je konzumovat pravidelně, můžete mít jistotu, že jste pro svůj zrak udělala to nejlepší. Které potraviny obsahují nejvíce prospěšných látek pro zdraví vašich očí?
Oranžová spása
Karotenoidy najdete především v ovoci a zelenině, jež mají obecně vysoký podíl vitaminů. Zásadní je obsah karotenoidů, ze kterých v těle vzniká vitamin A. Ten posiluje zrak, přispívá k udržení jeho dobrého stavu a chrání před šeroslepostí. Sítnice ho potřebuje pro přeměňování světelných paprsků do obrazů, jež vidíte.
Bez dostatku vitaminu A by také nebyly oči dostatečně zvlhčované, což je důležité jako prevence syndromu suchého oka.
Skvělým a nenahraditelným zdrojem karotenoidů jsou žluté, oranžové nebo červené druhy ovoce a zeleniny, například již zmiňovaná mrkev, rajčata, papriky či pomeranče.
Co dalšího do správného jídelníčku vtěsnat?
Mezi karotenoidy patří také lutein a zeaxantin, které jsou umístěné zejména ve žluté skvrně – malé části sítnice zodpovědné za centrální vidění.
Přispívají k posilování obranného systému oka a chrání sítnici před poškozením, jež způsobuje kupříkladu ultrafialové záření. Jejich obsah v oku ovšem s věkem klesá, proto je potřeba mu ho pravidelně dodávat.
Vynikajícím zdrojem luteinu je špenát, brokolice, mangold a další zelená listová zelenina, ale také zelí, růžičková kapusta, kukuřice, dýně, mandarinky nebo vaječný žloutek.
Pro lepší využití
Vstřebávání a využití luteinu zlepšuje lecitin. Ten navíc také vyživuje oční nerv a stabilizuje slzný film. Nejvíc lecitinu obsahuje vaječný žloutek a játra, najdete ho ale také v ořeších a semínkách, květáku, zelí nebo růžičkové kapustě.
Borůvkový čaj
K ostřejšímu vidění přispívají také antokyanosidy, které jsou obsaženy především v plodech oblíbených borůvek.
Ideálně každý den šálek
Pokud je borůvková sezona, měla byste si dát alespoň jeden šálek modrých bobulek každý den. Vhodné je také popíjení čaje připraveného ze dvou až čtyř lžic rozmačkaných borůvek. Podobné látky jako borůvky obsahují také další letní plody, ostružiny a maliny.
Óó, to je mega! Jsem ráda, že sem na tohle kápla. Borůvkový čaj? To musí bejt boží! A vaječný žloutek k tomu, sem si myslela, že to půjde jen se samou zeleninou. Good job s tím článkem.
Kdybych byla věděla, že rajčata a papriky jsou tak dobrý pro oči, tak je jím dávno častěj. Super článek, moc se mi líbil a určo si přidělám něco novýho do kuchyně. Výborný tipy.
Četla jsem a hned jsem si vzala do notysku co mám zařadit do svého jídla. Lecitin bych neřekla, že je tak důležity. Chybíků v gramatice připustim, ale doufám, že se dají přežít 🙂
S modeřinami už jsem to tušila, ale že i špenát a brokolice jsou takoví pomocníci pro naše oči, to jsem netušila. Musím přehodnotit svůj jídelníček. Díky za inspiraci!
Super článek! Konečně vím, jak přidat do jídelníčku více potravin s karotenoidy. Mrkev to není všechno, teď už budu zvýšeně přikládat pozornost i zelené zelenině. Díky za tipy!