Podle výživových poradců jíme mnohem víc, než potřebujeme. Vždyť celá polovina lidí západní kultury trpí nadváhou, či přímo obezitou.
A to už je jen krůček k civilizačním chorobám, jako je cukrovka, poruchy jater, ledvin, srdce, cév atd. Pokud se chcete těmto problémům vyhnout nebo snížit škody, které napáchaly, vsaďte na občasný půst.
Hlad jako lék
Naši předkové občas hladověli, i když ne dobrovolně. Prostě nebyl dostatek potravy. Dnes je jídla, že bychom v něm mohli plavat jako v oceánu, ale trochu hladu bychom si měli dopřát dobrovolně.
V čase, kdy tělo nezatěžujeme trávením, mohou v organismu mnohem lépe a efektivněji probíhat různé „úklidové a opravné“ práce.
Nedostatek potravy také zvyšuje citlivost na inzulin, pomáhá likvidovat skryté záněty v těle a zvyšuje vylučování hormonů zpomalujících stárnutí. A to už za to stojí, ne?
Zkuste 8 : 16
Pro člověka, který je zvyklý jíst čtyři až pět jídel denně, není jednoduché začít s půstem. Není však nutné, abyste se do něj vrhli po hlavě.
Pro začátek zkuste jednou týdně půst 8 : 16, to znamená osm hodin jíst a šestnáct hladovět. V době jídla ale jezte jen odlehčenou a zdravou stravu.
Jak miluju čtení, taky ráda experimentuju s životním stylem. Tento přístup k jídlu a půstu mi přijde jako skvělá myšlenka. Rozhodně bychom měli být víc v souladu s tím, co naše tělo skutečně potřebuje. Půst 8:16 vyzkouším!
Já už slyšela o tom půstu, ale nikdy jsem nevěděla, jak na to. Těch 8:16 zní jako dobrej začátek. Musím to zkustit, i když to bude asi těžké na začátku. Díky za informace.
V Ústí máme taky spoustu lákadel k jídlu, ale tenhle článek mi otevřel oči. Možná právě občasný půst mi pomůže cítit se lépe a zdravěji. Jdu na to!
Tady v Brně je hrozně moc míst, kde se dá zajít na nějaký ten cheat meal, takže tenhle článek pro mě přišel jako výzva. Určitě to zkusím, hlavně ten režim 8:16 zní jako něco, co bych zvládla. Díky za tip!