Onemocnět v létě je vážně otrava. Jako by nestačilo potit se horkem, potíme se i horečkou, smrkáme, kašleme a všechno nás bolí.
Ačkoli se otravná rýma nebo kašel pojí spíše s chladným obdobím, spousta lidí se s nimi potýká i v horkých letních dnech. Stačí podcenit prudké střídání teplot, pít ledové nápoje nebo se zpocení vystavit průvanu, a nepříjemnost je na světě.
Jak se vyhnout nachlazení?
Rýma a kašel jsou kapénkové infekce, takže se mohou šířit mezi lidmi pohodlně vzduchem, třeba v dopravních prostředcích cestou na dovolenou.
Někdy také stačí, abychom třeba příliš dlouho pobývali na slunci, což může oslabit naši imunitu, která se pak útoku virů neubrání.
Předejít tomu můžete správnou životosprávou, dodržováním zásad hygieny a mytím rukou. Ne s každou letní infekcí je hned nutné běžet k lékaři, ale u některých se tomu vyhnout nelze.
Zatímco rýmu nebo slabší kašel nejspíš zvládnete sami, s angínou není radno si zahrávat. Ve všech případech je nezbytné zvýšit přísun tekutin na více než 2,5 l za den a zůstat alespoň pár dní v klidu.
Rýma
Při lehké rýmě si vystačíte s kapkami nebo sprejem do nosu, který ji sice nevyléčí, ale uleví nosní sliznici a usnadní dýchání.
Pokud se přidá zvýšená teplota, je lepší ulehnout pokud možno v chladnějším prostředí a dopřát imunitnímu systému čas na vypořádání se s infekcí.
Zapomeňte na koupání a pozor na průvan. Pokud rýma změní barvu na žlutozelenou a přidá se teplota, pak vás pravděpodobně navštívila bakteriální infekce, a pokud neustupuje, je dobré jít k lékaři.
Kašel
Pokud se u vás projeví suchý, dráždivý kašel, je možné úspěšně potlačovat příznaky. Pomohou léky tlumící kašel, případně protizánětlivé léky.
U vlhkého kašle je rozhodující, jak vypadá vykašlávaný hlen. Když se snadno uvolňuje a je bělavý, po odkašlání by měl ustat sám.
Léčit ho můžete bylinnými přípravky uvolňujícími hlen a usnadňujícími odkašlávání, jako je například jitrocelový či břečťanový sirup.
Je-li však hlen vazký a žlutozelený až zelený, svědčí to o tom, že za vše mohou bakterie. To je důvod k návštěvě lékaře, jinak hrozí komplikace a třeba i zánět plic.
Bolest v krku
Časté pití ledových nápojů nebo zmrzliny samo o sobě angínu nezpůsobí. Mohou vás však podchladit a oslabit vaši imunitu, takže pak snáze chytíte třeba virovou infekci.
Bolest v krku ale může vzniknout třeba z příliš suchého vzduchu v klimatizovaných místnostech. Obranou je používat zvlhčovače vzduchu.
Pokud vás v krku „jen“ škrábe, dopřejte si klid na lůžku a Priessnitzův obklad: namočte látku ve studené vodě, obalte krk, překryjte igelitem a navrch ji překryjte suchou, teplou látkou.
Můžete si také vzít ibuprofen nebo nějaké cucavé tablety na zmírnění bolesti v krku. Pokud se přidá zvýšená teplota, zvětšení mandlí a uzlin pod čelistí, rozhodně vyhledejte lékaře, který vám pravděpodobně předepíše antibiotika.
Dobré rady
• Mnohem více než studené nápoje vás v létě osvěží ty vlažné, navíc ty ledové vás mohou i oslabit.
• Aspirin při nachlazení není zrovna nejlepší volba, může mít nežádoucí účinky.
Teda, furt se učím něco novýho. Nikdy bych nerejšla, že můžu chytit rýmu i v létě. Teď budu muset bejt opatrnejší, když budu dělat zmrzlinu pro děcka. Díky za tipy, co dělat, když se to přeci jen stane.
Co mi vždycky pomůže, je hodně pít a zůstat v klidu. Myslím, že v tomhle článku jsou dobrý tipy, co dělat, když vás nějaká letní rýma nebo kašel chytne. Hlavně to s těmi ledovými nápoji beru, to je fakt lahodná past.
Zajímavý článek. Dobře popisuje, jak málo nás může oddělit od letního nachlazení. Oceňuji zejména rady, jak se vzchopit a jak příznakům předcházet. Upozornění na různé symptomy a možnosti léčby jsou nesmírně prospěšné.
Taky vám přijde šílený, že někdo může chytit rýmu v létě? Já myslela, že to jde jen v zimě. Ale asi fakt stačí jeden studenej nápoj a je to tu. Musím si dát bacha, když budu v Praze na festivalu.