Když rtuť teploměru začne šplhat ke třicítce a výš, může se ze sportu stát vysilující, a dokonce i nebezpečná záležitost. Přesto si aktivitu můžete užít.
Horké letní dny ještě automaticky neznamenají stopku pro cvičení. Jaká pravidla dodržovat, abyste si pohyb užili a vytěžili z něj všechny pozitivní účinky na zdraví?
Snižte nároky
Čím větší je teplo, tím větší zátěž pro tělo pohyb představuje. Zvláště netrénované osoby nebo lidé trpící chronickým onemocněním by měli být opatrní. I když chodíte běhat každý den a máte natrénováno, v horkých dnech byste měli zátěž snížit.
Také si dávejte pozor, jaké signály k vám vaše tělo vysílá. Jakmile pocítíte únavu, začne vás bolet hlava nebo je vám nevolno, je čas přestat.
Správné načasování
Přes poledne byste neměli běhat, jezdit na kole ani řádit v bazénu. Mezi dvanáctou a čtvrtou hodinou je zvýšená zátěž nebezpečná i pro organismus trénovaného a zdravého jedince.
Jestliže jste zvyklí, dopřát si každý den projížďku na kole, dlouhou procházku nebo několikakilometrový běh, naplánujte si pohyb na ranní nebo večerní hodinu. V tuto dobu je teplota mnohem nižší než přes den, a tak si nemusíte dávat tak velký pozor.
Světlé barvy a kšiltovka
V oblečení, které nedostatečně odvádí pot, byste se cítili jako v sauně a vaše tělesná teplota by se mohla nebezpečně zvýšit. Vyplatí se tedy investovat do oblečení ze speciálních vláken, která odvádějí pot a chladí.
Zapomínat byste neměli ani na pokrývku hlavy, jež vás ochrání před slunečními paprsky. Vybírejte si oděvy, které mají světlé barvy, protože ty odrážejí světlo a tolik se neohřívají. A samozřejmě nevynechávejte opalovací krémy, ideálně s vyšším faktorem.
Jezte chytře
V horku většinou na jídlo moc chuť nemáme. Jenže nejíst může být stejně škodlivé jako přejídat se nebo jíst těžká jídla. Je jasné, že dát si před běháním v horku svíčkovou je špatný nápad. Ale jít sportovat s prázdným žaludkem je také riskantní.
K snídani si dejte třeba vločky s ovocem a jogurtem, k obědu salát nebo bílé maso s čerstvou či dušenou zeleninou. Nezapomeňte na osvěžující ovocné svačiny. Po cvičení si dejte proteinovou tyčinku nebo banán.
Zařaďte iontové nápoje
S potem odcházejí z těla i minerály, proto není úplně vhodné pít vodu z kohoutku, lepší jsou neperlivé minerální vody.
Minerálky střídejte
Vzhledem k tomu, že mají různé složení, střídejte různé značky. Při sportu jsou ideální speciální iontové nápoje pro sportovce. Rehydratují, kompenzují ztráty iontů a vyrovnávají ztráty energie.
Mimo jiné zvládají zmírnit negativní projevy, jako jsou například nepříjemné křeče.
to s tim jedim v horku je fakt dobrá rada, vždycky sem mela problemy, co si dat, než jdu cvičit. I ten běh nebo jízda na kole v chladnější době je super tip. Dobrej članek!
Dobrej článek, dostala sem pár fajn tipu, jak na sportování, když je fakt vedro. Neni to lehký, ale teda to s tim časováním sportu ráno nebo večer dává smysl. Dejte si bacha, ať na vás nepeče slunko!
Vážně podnětné čtení, které poukazuje na závažnost adaptace naší tělesné zátěže v extrémních teplotních podmínkách. Přístup k volbě vhodného oblečení a důraz na správnou hydrataci reflektuje zásadní momenty pro udržení zdraví při sportování v horku. Skvělý článek!
Tak tohle se mi fakt líbilo! Dost dobry tipy, hlavně to s tim oblikacim proti horku, to sem fakt netušila. A taky sem si vždycky myslela, že voda z kohoutku je best, takže díky za info!
Velmi zajímavý článek, zvláště v dnešní době, kdy léta začínají být čím dál teplejší a sportování v těchto podmínkách může být opravdu výzvou. Doporučení dávat pozor na vhodné načasování sportovní aktivity a vhodný výběr oblečení jsou opravdu na místě. Jako milovnici knih mi neuniklo pár drobností, ale celkově je článek velmi poutavě a užitečně napsaný.