Letní horka, ale třeba i mráz je nepříjemně vytahují na povrch. Popraskané červené žilky na nose či tvářích trápí mnoho žen. Jak s nimi bojovat?
Vypadají jako načervenalé, nebo nafialovělé drobné pavučinky. Objevit se mohou prakticky kdykoli, a to jak v pubertě, tak i v produktivním nebo pozdním věku. A zbavit se jich není zrovna lehké. Nejčastěji za vznikem popraskaných žilek stojí genetické predispozice.
Proč vznikají?
Příčinou ale mohou být i kožní či kardiovaskulární onemocnění. Přispívá k nim obezita a celkový životní styl, nadměrné pití kávy i alkoholu, střídání horka a mrazu, způsobit je může dokonce i nadměrný stres.
Všechny tyto okolnosti totiž vedou k častému smršťování a opětnému rozšiřování cév, což vede k praskání drobných žilek. V obličeji se objevují nejdříve jednotlivé žilky, které se později mohou rozrůst v celá klubíčka nebo trvalé zarudnutí pokožky. Předcházet jejich vzniku je vždycky lepší, než řešit následky.
Prevence není složitá
Abyste se červeným žilkám vyhnuli, nemusíte dělat v podstatě moc práce navíc, než ve své péči o pleť jistě děláte.
Samozřejmostí je pravidelné čištění pleti a používání kvalitní kosmetiky, ideálně určené pro citlivou pleť, pozornost věnujte zejména důkladné hydrataci.
Denně také používejte krém s ochranným SPF, a to po celý rok – tím se ostatně chráníte i před předčasným stárnutím pleti a vznikem vrásek. Raději nepoužívejte chemický ani mechanický peeling, nahraďte je jemným obličejovým peelingem, např. enzymatickým.
V jídelníčku omezte pálivá jídla, alkohol a kávu. Lepší je také vyhýbat se extrémním teplotám, tedy i sauně, soláriu, horkým koupelím, ale i delšímu pobytu v mrazu. Napařovací zábaly obličeje také nejsou vhodné a dobré je snažit se vyhýbat stresu.
Kosmetická rutina
Ani nejlepší krémy nedokážou popraskané žilky v obličeji odstranit přes noc. Pokud ale své pleti dopřejte každodenní výživu a necháte jí čas na regeneraci, mohou se červené žilky postupně zmírnit.
Při výběru kosmetiky nejdřív zohledněte stav pleti, tedy její citlivost, a až pak se zaměřte na požadované účinky, jako jsou např. vrásky, zpevnění, rozjasnění apod.
Není dobré to zanedbat, protože bez péče by se popraskané žilky mohly přeměnit na chronické onemocnění růžovka, která má za následek trvalé zčervenání a zbytnění pokožky.
Šikovné maskování
Na zakrytí červených žilek jsou ideální zelené korektory, protože zelená barva pohlcuje červeň. Jemně si jím místo přetřete a teprve potom použijte svůj oblíbený make-up na celou pleť.
Nebo si pořiďte denní neutralizující krém proti zarudnutí, který obsahuje zelené krycí pigmenty a antioxidační složku redukující zarudnutí.
Nechcete čekat?
Pokud vás červené žilky příliš iritují, je tu možnost kosmetického zákroku. Někdy pomůže pulzní světlo.
Další variantou je dermatologický laser, který žilky zmenší nebo úplně odstraní. Tato procedura ovšem vyžaduje několik opakování.
Bohužel to neznamená, že se problém zcela vyřeší a zastaví. Další žilky budou praskat dál, takže bude potřeba zákroky po nějaké době zopakovat.
Následná péče
Po ošetření cévním laserem je nutné kůži často promazávat hojivým krémem a vyvarovat se větších teplotních změn.
To znamená vyhýbat se nejméně týden intenzivnější fyzické námaze, nekoupat a nesprchovat se příliš teplou či horkou vodou, nechodit do sauny a alespoň šest týdnů se chránit před přímým sluncem.
Výsledek ošetření se hodnotí právě po šesti týdnech a podle stavu kůže se ošetření laserem dále opakuje.
Pokud se pro laserový zákrok rozhodnete, je ideální objednat se na podzim nebo v zimě – v teplém období roku totiž dochází k rozšiřování celého cévního systému.
Víte, že…
… nejčastěji se popraskané žilky objevují v okolí nosu, očí a také na tvářích?
… žilní stěny ztrácejí svou pružnost i s přibývajícím věkem?
Dobré rady:
• Důkladnou hydratací zabráníte praskání dalších žilek a trvalému zarudnutí pleti.
• Podpořit péči můžete i výživovými doplňky pro obnovu žilních stěn.
tak ja pouzivam krem na den i noc, ale z techhle veci jsem blba. ten spf fakt? no budu muset zacit asi. a ty zelenej krem co to jako je? 😀
Velmi poučný článek. Zajímalo by mě, zda existují i přírodní metody jak se těchto žilek zbavit. Osobně se snažím používat hlavně přírodní kosmetiku. Má někdo zkušenost, jestli pomáhají i tyto alternativy?
Článek nebyl špatný, ale já osobně jsem si očekávala trošku více informací, například jaké konkrétní značky kosmetiky doporučujete. Nicméně ocenila jsem část o prevenci, ta byla užitečná.
no tak to je dobry tip, nemela jsem paru, jak na tyhle cervený žilky. s tim spf fakt nechapu, jak to pomaha, ale asi vyzkousim. tech peelingu se bojim, taky dobry vedet.
Článek se mi velmi líbí a přišel vhod. Věnuji se architektuře, tak mám hodně práce u počítače a moje pleť trpí. Důkladná péče a hydratace je pro mě klíčová. A ještě jsem nevěděla o zelených korektorech, určitě vyzkouším!