Líbivou rostlinku s červenými květy nemusíte na zahradě pěstovat jen na okrasu, populární vlčí mák totiž prospívá i zdraví. Vyzkoušejte jeho ozdravnou sílu.
Nasbírejte si plné hrsti okvětních plátků a část z nich usušte. Počínejte si ale opatrně – okvětní lístky jsou velmi náchylné k poškození.
Sušit je můžete buď přirozeně, ve stínu, pečlivě rozprostřené a nepřekrývající se, nebo uměle, maximálně na teplotu 40 °C.
Hydratační koupel
Koupání ve vodě plné růžových lístků jistě znáte, ale co takhle použít rudý vlčí mák? Jeho výtažky se díky schopnosti hydratace a zklidnění přidávají například do krémů, tak proč se v nich rovnou nevykoupat a nezrelaxovat tělo i mysl?
Zklidňující čaje a sirupy
Vlčí mák obsahuje alkaloidy se sedativními a uklidňujícími účinky a také flavonoidy a třísloviny, které působí protizánětlivě. Na zklidnění zalijte čajovou lžičku usušených plátků 250 ml vody, nechte deset minut louhovat a sceďte.
Nebo svařte hrneček čerstvých okvětních plátků s cukrem a vodou na sirup a ten pijte ve chvíli, kdy pocítíte úzkost, nebo před spaním.
Vynikající tinktura
Hrneček čerstvých okvětních plátků máku naložte do 200 ml alkoholu a nechte louhovat asi po dobu dvou týdnů. Před použitím tinkturu sceďte a následně dávkujte asi pět kapek denně.
Tinktura poslouží při nachlazení, které je doprovázené dráždivým kašlem. Vlčí mák totiž dokáže usnadnit vykašlávání a zvlhčit sliznice, a má tedy pozitivní efekt na dýchací soustavu.