Možná je to případ někoho z vašeho blízkého okolí, možná i váš. Také si myslíte, že ve zralém věku je zbytečné chodit ke gynekologovi? To je ovšem velký omyl.
Výzkumy ukazují, že až polovina žen starších 55 let nechodí na gynekologii. Alespoň jednou za rok byste ji ovšem v rámci prevence navštívit měla. Proč? Můžete si tak mimo jiné zachránit život. A to už je pádný důvod!
Chraňte své srdce
Klimakterium už začalo, nebo probíhá, antikoncepci řešit nemusíte, tak proč ještě navštěvovat gynekologa, když chodíte ke spoustě jiných lékařů? Je pravda, že přechod není nemoc, ale umí pořádně potrápit.
Během něj začínají v těle hormonální změny, které by měly být pod kontrolou odborníka. Pokles hladiny estrogenu má nepříznivý vliv na změnu hladiny cholesterolu, a tím se zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév. A to bývá nejčastější příčina smrti žen po padesátce.
Zákeřné zhoubné bujení
Proto je velmi důležité, aby lékař včas zaregistroval změny ve vašem těle. Největší hrozbou při vynechání preventivních prohlídek u gynekologa je riziko rakoviny dělohy či děložního hrdla.
To začíná stoupat už po čtyřicítce. Vyšetření odhalí počátky změn, kdy ještě může být léčba stoprocentně účinná. Pokud se ale zjistí v pokročilém stadiu, většinou už se léčí jen s velkými obtížemi.
Problém je, že v počátcích tohoto onemocnění se často nevyskytují žádné příznaky či potíže, může je odhalit jen gynekologická prohlídka. Někdy stačí pouhý stěr buněk ze sliznice, který pod mikroskopem odhalí změny v jejich struktuře.
Signály těla neignorujte
Pokud se u vás objeví akutní potíže v intimních oblastech, např.výtok, svědění, pálení apod., neváhejte ani minutu a objednejte se ke gynekologovi hned, i když jste tam byla před pár měsíci.
I když třeba už nežijete intimním životem, neznamená to, že se nemůžete nakazit. Ženské ústrojí mohou napadat viry, bakterie, kvasinky i prvoci, způsobující různé infekce.
Bez léčení se pak mohou rozšířit do pohlavních cest a způsobit celkové vážné problémy. I když gynekologické vyšetření nepatří zrovna mezi příjemné zážitky, můžete si ho ulehčit.
Těsně před ním si dojděte na toaletu, nebude vás pak tlačit močový měchýř. Pokud máte obavy, že na vyšetřovací lehátko nevylezete, požádejte o stoličku nebo pomocnou ruku.
U moře, na louce…
Na lehátku se snažte nemyslet na vyšetření; představte si, že ležíte na pláži či na louce, kde je vám příjemně. Při prohlídce lékař zasune do pochvy gynekologické zrcadlo a při tom je potřeba být co nejvíc uvolněná.
Zhluboka se nadechněte a vydechněte a povolte svaly. Nebo několikrát stáhněte svaly pánevního dna a zase je povolte. A pokud začne být vyšetření bolestivé, řekněte to hned lékaři.
Víte, že…
… někde mají ke koupi jednorázová zrcadla, která jsou příjemnější než kovová?
… moderní lehátka lze polohovat pro větší pohodlí?