I obyčejný byt či dům může skrývat mnohá úskalí. Úrazy v domácnosti jsou dokonce častější než ty venku. Na co si dát pozor?
Schody, koberce, nábytek s ostrými hranami, elektrické přístroje, různé chemikálie… K nehodě v domácím prostředí už je to pak doslova jen krůček. Na co si dát pozor a jak nebezpečí eliminovat?
Doma padáme víc než venku
Nejvíce si doma způsobujeme odřeniny, řezné rány, ale i úraz hlavy, zlomeniny nebo popáleniny. Příčinou bývá ve většině případů pád, ať už po zakopnutí, uklouznutí, nebo třeba pád ze štaflí apod.
Často se také poraníme při vaření – většinou jde o říznutí nebo popálení po manipulaci s elektrickými spotřebiči.
Pomůže pár úprav
Svůj domov můžete preventivně upravit tak, aby byl pro všechny maximálně bezpečný. Ostré rohy můžete opatřit krytkami, elektrické zásuvky záslepkami.
Chemikálie jako prací a čisticí prostředky skladujte na vyvýšených místech, aby na ně nedosáhly děti. Vratký a nestabilní nábytek vyměňte, pozor i na koberce či prahy, o něž se dá zakopnout.
Lékárnička nesmí chybět
Drobná poranění určitě zvládnete ošetřit sami, proto je dobré na to myslet při vybavení domácí lékárničky.
Ta by měla obsahovat léky na bolest, zažívací potíže, elastická obinadla, trojcípý šátek, gumové škrtidlo, sterilní čtverečky gázy a obvazy, pinzetu, nůžky, teploměr a především dezinfekci.
Pravidelně, alespoň jednou za půl roku, všechny léky zkontrolujte a těch prošlých se zbavte. Nevyhazujte je ale do koše či toalety, odneste je do lékárny, kde budou coby nebezpečný odpad odborně zlikvidovány.
Drobná poranění
Menší poranění, jako jsou odřeniny či menší říznutí, nejdřív opláchněte čistou vodou a pak na něj aplikujte 1–3 ml dezinfekce. Tu opatrně rozetřete pokud možno sterilní gázou, aby ránu lehce přesahovala, a překryjte náplastí nebo obvazem.
Při popáleninách jednejte rychle
Při popáleninách postižené místo okamžitě 1–2 minuty zchlaďte pod studenou vodou. Pak můžete aplikovat přípravky určené k ošetření popálené a zarudlé kůže, které uleví bolesti a popálenina se bude i rychleji hojit.
Pokud jde o silné popálení, při kterém se objeví puchýře, nikdy je nepropichujte, aby se do rány nedostala infekce. Pokud je ke kůži přiškvařený oděv, nestrhávejte ho a chlaďte přes něj.
U rozsáhlejších popálenin překryjte místo sterilním obvazem a co nejrychleji vyhledejte lékaře.
Kdy volat lékaře?
Někdy i na první pohled banální zranění může mít vážné následky. To se týká především pádů, kdy může dojít ke zlomeninám, poranění hlavy nebo vnitřním zraněním. Pokud si nejste jisti, zavolejte zdravotnickou službu a situaci konzultujte.