Ačkoli lupy postihují více naše drahé polovičky, ani my nejsme olupujících se šupinek ve vlasech ušetřeny.
Nejde sice o závažný problém, ale připadat si jako sněhové těžítko není jistě nic příjemného. Naštěstí je dost možností, jak se bělavého poprašku zbavit, nebo ho alespoň udržet na uzdě. Neošetřované lupy můžou totiž vést až k vypadávání vlasů.
1) Olivový olej
Panenský olivový hydratuje a proniká do hloubky, čímž zabraňuje odlupování kůže. Před spaním si mírně ohřátý olivový olej důkladně vmasírujte do vlasové pokožky a nechte působit celou noc. Ráno vlasy umyjte jemným šamponem. Uvidíte, jak budou vlasy lesklé.
2) Ocet
Také tato kuchyňská pochutina díky obsahu kyseliny octové dokáže pomáhat při léčbě suché kůže, snižuje svědění i odlupování. Tady máte jeden osvědčený recept, co s ním dělat:
1 polévkovou lžíci octa přidejte do 500 ml vody a použijte na závěrečné opláchnutí po umytí vlasů – ty navíc získají krásný lesk. Můžete si také trochu octa vetřít přímo k vlasovým kořínkům, jen pozor, aby se nedostal do očí.
3) Citron a kokos
Šťáva z citronu vyrovná pH pokožky a tím sníží tvorbu lupů. Kokosový olej zase obsahuje pečující látky a má i antibakteriální vlastnosti.
Smíchejte šťávu z 1 citronu s kokosovýn olejem, aby vznikla kašovitá směs. Vetřete ji do vlasové pokožky, nechte působit 30 minut a pak vlasy umyjte .
4) Jablečná šťáva
Šťáva z nejlépe ještě nezralých jablek obsahuje mimo jiné látku, která vlasy vyživuje, a podporuje tak jejich růst. Smíchejte 2 polévkové lžíce jablečné šťávy se 2 lžícemi vody a vetřete do vlasové pokožky. Po 15 minutách působení vlasy umyjte.
5) Jogurt a pepř
Takzvané „živé“ jogurty obsahují bakterie, které dokážou zabránit šupinatění kůže. Černý pepř zase bojuje proti plísním.
Do kelímku bílého jogurtu vmíchejte 2 lžíce čerstvě mletého černého pepře. Směs aplikujte na pokožku hlavy, nechte působit 1 hodinu a pak umyjte jemným šamponem.
6) Aloe vera
Šťáva z téhle rostliny má antibakteriální a antimykotické vlastnosti, dokáže rozkládat odumřelé kožní buňky, čistí a zklidňuje pokožku. Čerstvou šťávu naneste na pokožku hlavy, nechte působit 15 minut a pak vlasy umyjte.
Co ještě můžete dělat
Používejte speciální šampony a séra na lupy z lékárny, zvyšte přísun vitaminu B a zinku. Doporučují se lněná semínka, ořechy, chia semínka a dostatek bílkovin. Proti lupům prospívají jemné masáže hlavy.
Hej, tohle zní super! Musíme toho slupování šupin nějak zabránit… a ty recepty vypadaj fakt jednodušše. Tak snad to zabere.
Super článek! Už dlouho hledám nějaké přirozené řešení a tyhle domácí recepty vypadaj správně. Díky za tipy, rozhodně některé vyzkoušim. 🙂
Tak tohle musim vyzkoušet! Lupy my pekne štvou a jsem rada za kazdy tip jak si s nima poradit. Dik za članek.