Jste unavení a zimomřiví? Nebo se naopak cítíte „zrychlení“ a nadměrně se potíte? Možná za to může vaše štítná žláza.
Štítná žláza se nachází v krku, má tvar motýlka a produkuje hormony důležité pro mnoho procesů v těle. Pokud nepracuje tak, jak má, může nás hodně potrápit. A musí se léčit!
Čím jí prospějete
Aby štítná žláza dobře fungovala, potřebuje mít především dostatek jódu. A toho máme v naší stravě většinou nedostatek.
Jeho hlavním zdrojem jsou mořské plody, ryby a řasy. Kromě toho je také obsažen v mléce, mléčných a masných výrobcích.
Obohacuje se jím kuchyňská sůl, jódová sůl se dává třeba do pečiva a některých druhů sýrů. Dosáhnout správného dávkování není ovšem snadné, a tak se může stát, že se funkce štítné žlázy „porouchá“.
Rozpoznejte příznaky
Mezi poruchy štítné žlázy patří obvykle buď její snížená (hypotyreóza), nebo zvýšená (hypertyreóza) funkce. U žen se vyskytují až osmkrát častěji než u mužů.
Počáteční příznaky bývají často nenápadné a je proto velmi snadné je přehlédnout. Postupem času ale bývají intenzivnější, a to už byste ignorovat neměli. Jaké to tedy jsou?
Když zleniví
Mezi příznaky snížené funkce štítné žlázy patří únava, ospalost, zimomřivost, svalová slabost, chladná a suchá kůže či zpomalení srdeční činnosti. V těžších případech může dojít k většímu vypadávání vlasů, poruchám menstruačního cyklu a paměti.
Lze ale poměrně dobře léčit dodáním chybějícího hormonu pomocí tablet, které je nutné užívat celoživotně, i když se cítíte dobře. Při včasné diagnóze a správné léčbě onemocnění nezanechá žádné následky.
Jízda na plný plyn
Když je naopak funkce zvýšená, je v těle silnější koncentrace hormonu, který štítná žláza produkuje.
Mezi příznaky patří např. poruchy srdečního rytmu a bušení srdce, nervozita, nespavost, únava, úbytek svalové hmoty, hubnutí, i když hodně jíte, slabost či zvýšené pocení.
Podobné jako u snížené funkce je řídnutí vlasů. Někdy bývá štítnice i na pohled zvětšená a oči vypouklé. Léčba se odvíjí podle příčiny onemocnění – podávají se léky snižující tvorbu hormonů štítné žlázy a léky blokující nepříznivý vliv hormonu na srdce, tzv. betablokátory.
Pokud ani po dlouhodobé léčbě nedojde k úpravě stavu nebo se prokáže zhoubný nádor na štítné žláze, je potřeba operace, případně léčba radiojodem.
Vyšetření se nemusíte bát
Při podezření na onemocnění štítné žlázy provede praktický lékař základní vyšetření. Pohledem prozkoumá krk, lehce prohmatá a požádá vás, abyste polkli. Při tom sleduje, jak se štítná žláza pohybuje.
Při podezření na poruchu či onemocnění štítné žlázy vám odebere vzorek krve na rozbor. Pokud se onemocnění potvrdí, přejdete do péče endokrinologa, který nasadí potřebné léky.
Víte, že…
… v lékárnách mají i testy pro odhalení nemoci štítné žlázy?
… při neléčené hypotyreóze se může hromadit tekutina na plicích i v břiše?
Ten článek mě fakt dostal, sama mám problémy se štítnou žlázou a nikdy jsem tej iodnej věci moc nerozuměla. Díky za info!