Les má léčivou moc, zlepší náladu, okysličí a protáhne tělo… A každé jaro nabízí skvělý léčivý prostředek – mladé smrkové výhonky.
Právě teď je vhodný čas pro jejich sběr. Co všechno si z nich můžete připravit doma a proč to zkusit?
Jak je sbírat?
Mladé smrkové výhonky jsou světle zelené části na koncích větví, kromě barvy je poznáte i podle toho, že mají ještě jemné a nepichlavé jehličí. Sbírají se ze spodní části stromu v dubnu a květnu (ve vyšších polohách i později), o velikost maximálně do 5 cm.
Vyjděte si na ně za slunečného počasí a ideálně je trhejte z více stromů, abyste z jednoho nesklidili všechny. Jen tak vaše sklizeň neohrozí život a další růst smrků. Případné nečistoty z výhonků vytřeste a doma je propláchněte studenou vodou.
Chuť plná zdraví
Podobně jako semínka jsou mladé, křehké a svěže zelené výhonky plné koncentrovaných zdravých látek. Obsahují silice, které působí na rozpouštění hlenů, pomáhají při kašli, virózách, únavě a podporují očistu těla.
Mají i vynikající účinky na prokrvení svalů. Využít je můžete pro přípravu sirupů, odvarů, džemů, koupelí, lze jimi zpestřit třeba saláty, polévky a další pokrmy. Když do výhonku kousnete, překvapí vás jeho citrusová chuť.
Smrkový čaj
A jak je zpracovat? Vyzkoušejte některý z těchto receptů. Čaj zklidňuje a posiluje celý organismus, zlepšuje vykašlávání, rozpouští hleny a uvolňuje dýchací cesty. Hrst smrkových výhonků zalijte v hrnci 0,5 l vody, přiveďte k varu a hned vypněte sporák.
Nechte 5 minut louhovat, pak přeceďte. Při obtížích pijte 2–3 šálky denně. Můžete ho také použít jako účinné kloktadlo při bolestech v krku nebo problémech v ústní dutině.
Smrkový sirup zastudena
Na sirup budete potřebovat 2 kg výhonků a 1 kg cukru krupice. Vezměte si čistou sklenici a střídavě do ní vrstvěte výhonky a cukr, přitom každou vrstvu stlačte a dobře upěchujte.
Poslední vrstva bude cukr. Pak sklenici uzavřete a postavte ji na slunné místo na 6 týdnů. Po uplynutí doby přes pláténko vymačkejte vzniklou šťávu do sklenice a skladujte ji v lednici.
Smrkový sirup zatepla
Do hrnce dejte 3 hrsti výhonků, přidejte na kolečka nakrájený omytý citron, zalijte 1,5 l vody a přiveďte k varu. 10–15 minut povařte a nechte do druhého dne louhovat.
Pak nálev přeceďte přes pláténko do hrnce, přidejte 1–1,5 kg cukru a na velmi mírném ohni asi 1,5 h svařte do konzistence sirupu.
Ještě teplý sirup nalijte do čistých sklenic, uzavřete a uchovejte v chladu a temnu. Preventivně užívejte 1 lžíci každé ráno, při rýmě a nachlazení 3× denně. Použít ho můžete i jako sladidlo do čaje.
Smrková tinktura
Je dobrá na svaly a klouby, vnitřně působí proti kašli a dýchacím obtížím. Hrst nadrobno nastříhaných výhonků vložte do sklenice a zalijte 0,5 l 40% alkoholu (slivovice, meruňka apod.)
Uzavřete a postavte na světlé místo po dobu 28 dní. Občas protřepejte. Pak přeceďte a přelijte do tmavé lahve.
Dobré rady
• Teplý smrkový odvar můžete nalít do koupele, prokrví a provoní pokožku.
• Odvar lze použít také k inhalaci. Vdechujte pod ručníkem 15–30 minut.
Na rýmu funguje kapesník
Tohle musím vyzkoušet, super článek! Mám ráda, když si můžu něco připravit sama doma. Těším se, až to smrkový džem dám do jogurtu, mňam!
No jo, tohle je fajn nápad, vůbec sem to neřešila předtim. Smrkový výhonky na kašel, sa to musí vyzkoušet. Parádní, že se dá najít takovej poklad přímo v lese.
Fascinující! Jsem vášnivá sběračka bylinek, ale smrkové výhonky jsem dosud nesbírala. Zajímavé tipy na zpracování, rozhodně vyzkouším. Děkuji za inspiraci a návod.
Užasné, miluju takovýhle přírodní recepty. Už dlouho hledám něco novýho na zlepšení imunity a tohle je přesně ono. Super článek, díky!
Tak to je super tip, nikdy by mě nenapadlo, že mladý smrkový výhonky mají takový benefit. Myslím, že si zkusím přípravit ten smrkový sirup. Díky za inspiraci!