Popadnout skicák, tužky a barvy, vyrazit někam do lůna přírody a tam přímo pod širým nebem zachycovat na papír krásy okolního světa. Pro mnoho z nás romantická představa, pro jiné oblíbená forma relaxu.
Tomuto tvoření přímo venku v terénu se v uměleckých kruzích říká malba nebo kresba v plenéru.
Poprvé s ní přišli před mnoha lety impresionisté, kteří na rozdíl od předchozích generací umělců opustili své ateliéry a vydali se zkoumat kouzelné nuance světla a barev, které se posléze snažili zachycovat na svá plátna.
Jistě nám dáte za pravdu, že se jim to povedlo. Takové Monetovy lekníny patří mezi vskutku dechberoucí díla.
Nové zkušenosti
Od dob impresionistů se malbě a umělecké tvorbě v přírodě věnovalo nespočet dalších umělců. Bohužel v současné době se od ní mnoho malířů a kreslířů odklonilo a raději preferují pohodlí domova.
To je však velká škoda, protože takové malování v přírodě může být pro člověka skutečně zajímavým zážitkem. Kromě toho můžete získat celou řadu nových zkušeností, protože malovat venku v terénu je zkrátka úplně jiné než doma.
Pozorujte a zaznamenávejte
Jedním z důvodů, proč se současní umělci malbě venku straní, je i to, že zkrátka nevědí, jak na to, případně co by měli malovat. Věřte, že vůbec nevadí, pokud ve svém okolí nemáte žádné okázalé scenérie.
Malovat můžete prakticky cokoli, na co venku narazíte. Může to být klidně pohled na les, strom nebo i zajímavě tvarovaný klacík, na kterém leze hlemýžď.
Důležité je mít oči na stopkách a se zájmem si prohlížet svět kolem sebe. Uvidíte, že vás jistě něco zaujme. Vždycky je co zaznamenávat.
Jak na to?
Na otázku, jak s malbou v plenéru začít, existuje jednoduchá odpověď – prostě sbalte vše, co byste mohli potřebovat, a vyrazte. Kromě něčeho, na co budete kreslit či malovat, si nezapomeňte vzít samozřejmě umělecké pomůcky, jako jsou barvy, štětce a tužky.
Chybět by vám nemělo ani vhodné oblečení, svačina a lahev s vodou, aby vás neskolila žízeň. A pak se v klidu můžete pustit do díla.
Začínáme tvořit
Možná to vypadá jako hračka, ale krajinomalba je skutečně oříšek. Na co by neměli začátečníci zapomínat a co je důležité si osvojit?
– Ze všeho nejdříve je nutné naučit se pracovat s barvami a se štětci. Právě s nimi totiž budete moci dokonale kouzlit a navodit tu správnou atmosféru.
– Zkoušejte na ně různě tlačit, dělejte kratší i delší tahy. Štětec můžete využít na mnoho různých způsobů, stejně tak barvy a jejich kombinace.
– Až budete vědět, co vaše pomůcky dokážou, pusťte se do předlohy. Většinou se doporučuje začít krajinou bez detailů. Zkoumejte kontrasty ploch, ale i jejich barevnost. Naznačit můžete také barevné přechody.
– Pokud si budete jisti, že je to to pravé ořechové, pusťte se do detailů. Začínejte pomalu a po částech, nikdy nic neuspěchejte.
- Jestli si ale ještě na celý obraz netroufáte, nevadí. Můžete začít také naopak, tak, že si jako první natrénujete detaily, k nimž budete postupně přidávat větší a větší plochy.
Záleží jen na vás, jaký způsob vám bude vyhovovat. Přece jen jde o umění, ve kterém se meze nekladou. Hlavně se nenechte odradit, když vám něco hned nepůjde!
jojo, malování venku je top. už dlouho přemejšlim, že bych to zkusila, ale teďka po tomhle článku si řikam, že už fakt musim. Knihy mě baví, ale tohle je něco úplně jinýho.
Vynikající čtení. Vzpomínám, jak impresionisté změnili svět umění a myslím, že je čas si vzít s nimi příklad. Umění v přírodě má zcela jinou atmosféru.
Musím říct, že článek mě dostal. Sice se v technologiích vyznám líp, ale malování venku? Proč ne! Hledala jsem něco pro relax a tohle zkusím.
Tak tohle je fakt super nápad! Měla jsem vždycky ráda kreslení a fotky v přírodě, takže co víc si přát. Jen to zkoušet a užívat si to venku. 😉