Na něco bychom možná občas docela rádi zapomněli, ale v životě prožíváme mnoho věcí, které si naopak zapamatovat potřebujeme.
Čím starší jsme, tím méně si toho pamatujeme. Paměť slábne, už nám tolik neslouží a my s tím nemůžeme nic dělat. Nebo snad ano?
Paměť jako sval
Je skutečně možné, že paměť ve starším věku začíná trochu uvadat, ale nebude to způsobeno jen léty. Jako malí jsme se museli každý den učit spoustu nového, bylo to pro nás dobrodružné a zábavné.
Jenže jak léta přibývají, už toho víc víme a musíme se učit méně. Naše paměť se přestává „hýbat“ a najednou si nemůžeme vzpomenut, kam jsme si odložili brýle, co jsme chtěli koupit nebo jak se jmenuje ta herečka na obrazovce.
S pamětí je to podobné jako se svaly; jakmile je přestanete posilovat, postupně ochabují a svalová hmota se začne ztrácet.
A pokud nemáte dostatek věcí, které byste se mohli učit, paměť určitě nedostává tolik procvičení, kolik by potřebovala, a také ochabuje. Přitom stačí nenechat ji zahálet, a zlepšení na sebe nenechá dlouho čekat.
Využijte emoce
Je úplně jedno, jak dobrou pamětí jste byli obdařeni nebo kolik vám je let. Každý má totiž možnost vymáčknout ze své paměti maximum a začít si pamatovat věci, které doteď nebyl schopen, a to ve velmi krátkém čase.
Pokud se při učení cítíme příjemně, má to na schopnost si něco nového zapamatovat příznivý vliv. Zapamatujeme si to pak mnohem snáze a trvaleji.
Nejlépe to jde u věcí, které si dokážeme představit, vnímat je jako příběh a procítit je různými smyslovými vjemy. Způsobů je více, tentokrát se zaměříme na zapamatování řady slov.
Zábavný nákupní seznam
Představte si, že si chcete vytvořit seznam věcí, které potřebujete koupit. Napíšete si např. pečivo, vejce, párky, zelí, mléko, ubrousky, kuře, okurka, koblihy, smetana.
Základem je si udělat mezi jednotlivými položkami pomyslný řetěz, který navzájem slova propojí. Stačí si to pouze představit: pečivo s vejci, vejce s párkem, párek se zelím… atd.
Ke každému spojení si představte nějakou situaci. Třeba: Ráno si dám pečivo a usmažím si k němu vejce.
Do míchaných vajec si můžu nakrájet párek. Párek je dobrý také se zelím. A tak pokračujte dál.
Můžete si vymyslet i docela absurdní situace, například si představit kuře, které rádo zobe okurku. Časem si vycvičíte paměť natolik, že začne růst a vy už nic důležitého nezapomenete.
To s ema emocema je fakt pravda. Když něco prožiju naplno, tak si to pamatuju dýl. Asi si začnu víc všímat věcí kolem a prožívat je víc. Díky za tip!
Moc pěkně napsané. Já si teďka začala psát deník, aby jse lepe pamatovala co jsem zažila. Ale te nákupní seznamy si určitě zkusím, zní to jako dobrá věc na cvičení.
Hm, docela zajimavy clanek. Nikdy jsem neslyšela, že by si paměť můžeme trénovat takhle. Možná zkusím ty nákupní seznamy, zní to jako sranda!
Úplně s vámi souhlasím. S pamětí to rozhodně je jako se svaly. Sama si často dělám různé paměťové hry, abych si udržela mozek v kondici. A rozhodně se to vyplácí!