Louky a trávníky poseté malými žlutými sluníčky jsou neklamným znamením jara. Pampelišky jsou velmi odolné, ale hlavně zdraví prospěšné.
Zahrádkáři vedou s pampeliškou neboli smetankou lékařskou každoroční boje, díky své odolnosti je to nezmarný plevel. Její léčivou sílu ale využívali lidé už odedávna a na tom se dodnes nic nezměnilo.
Léčí celá rostlina
Z pampelišky se dají zužitkovat všechny části. V kořeni jsou sacharidy, hořčiny, třísloviny, bílkoviny, minerály, vitaminy a další prospěšné látky.
V listech např. saponiny, minerály, vitaminy A a C, v květech pak silice, karotenoidy a další. Jednotlivé části je dobré sbírat v době, kdy mají největší sílu – listy před rozkvetením, květy rozkvetlé a kořeny na jaře a na podzim. A jak je nejlépe využít?
Pampeliškový med
Med z pampelišek se často používá jako přírodní sladidlo nebo ke zmírnění zažívacích potíží, povzbuzení chuti k jídlu a pro celkovou pohodu. Natrhejte 300 rozkvetlých květů, přelijte je 1,5 l vařící vody.
Přidejte nakrájený citron nebo pomeranč, případně obojí (bez jader), nechte 30 minut povařit, odstavte a nechte stát do druhého dne. Pak přeceďte přes plátno do hrnce, přidejte 1 kg cukru a svařte do požadované hustoty.
Tu poznáme tak, že trochu kápnete na talířek, na němž by měl po chvíli ztuhnout. Ještě vřelý nalijte med do čistých sklenic, uzavřete, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.
Odvar z kořene
Při chorobách žlučníku, ledvin, jater a sleziny, ledvinových a močových kamenech, zažívacích obtížích, pálení žáhy, nechutenství či zácpě pomůže odvar z kořene pampelišky. Připravíte ho z 1 lžičky sušeného drceného kořene přelitím 200 ml vroucí vody.
20–30 minut ho nechte zahřívat na mírném ohni a pak sceďte. Odvar užívejte studený, 2 lžíce půl hodiny před jídlem, tedy 3–4× denně.
Nebo vsypejte do ¼ l vody 2 lžičky nadrobno nakrájeného sušeného kořene, nechte přejít varem, 15 minut louhovat a přecedit. Pijte vlažný, dva šálky denně.
Na pročištění krve
Odvar z pampelišky také pročistí krev. Smíchejte po 4 lžících kořene pampelišky a čekanky a přidejte lžíci semene fenyklu.
Dvě lžičky směsi nasypejte do ¼l vody, přiveďte k varu, 15 minut vařte a nechte stát do vychladnutí. Sceďte a pijte dva šálky denně.
Relax a osvěžení pokožky
Pampeliškové obklady mají osvěžující účinek na všechny druhy pleti. Máte-li pokožku citlivou, nepřikládejte ho příliš horký.
Odvar si připravíte ze 2 hrstí čerstvých listů pampelišky, které přelijte 0,5 l vřelé vody a nechte 10 minut pod pokličkou louhovat. Pak si vezměte dva menší froté ručníky – jeden na obličej a krk, druhý na ramena a dekolt.
Výluh přeceďte, namočte do něj ručníky, jemně vyždímejte a přiložte. Když začnou obklady chladnout, znovu je namočte do horkého výluhu.
Opakujte 3–5×. Pak nechte pokožku chvíli vydechnout a poté ji ošetřete krémem.
Dobré rady
• Pampeliškové čaje nepijte déle než 2 týdny, delší konzumace se nedoporučuje.
• Mladé, křehké pampeliškové lístky se skvěle hodí do svěžích
zeleninových salátů.