nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Založte si zahradu plnou ovoce
Založte si zahradu plnou ovoce
Ovocné dřeviny jsou nejen užitečné, ale také krásné. A pokud máte přece jen na zahradě hodně prostoru, uvažujte o založení sadu, uvidíte, že nebudete litovat.

Zahrady s ovocnými stromy dnes opět zažívají zlaté časy. Kromě tradičních ovocných stromů se můžete rozhodnout i pro drobné ovoce. Jak taková ovocná zahrada může vypadat a co zvolit pro velký či malý prostor?

Jaro je jako stvořené pro založení ovocné zahrady. Pokud se stále nemůžete rozhodnout, jestli do své zahrady vysadíte jen okrasné rostliny a ovocným stromům se vyhnete, máme pro vás několik argumentů, proč to nedělat.

Ovocné stromy jsou i krásné

Častým důvodem, proč se majitelé zahrady rozhodnou vynechat ovocné rostliny, je touha po vyloženě okrasných rostlinách. Jenže ovocné stromy na jaře rozehrají tu nejkrásnější podívanou, jakou si jen dokážeme představit.

Některé druhy drobného ovoce jsou krásné i na podzim, často se totiž přebarvují do pestrých barev, což je případ borůvek, klikví, aronie i dnes oblíbeného muchovníku.

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na dobu, kdy větve rozzáří ty nejkrásnější a také nejchutnější plody.

Ovocné dřeviny jsou prostě krásné i užitečné zároveň. Je jen na vás, jestli je vysadíte do okrasné části, nebo jim vyčleníte sad.

Díky vlastní sklizni ušetříte spoustu peněz a ještě budete mít zásoby na zimní měsíce. Letní odrůdy jablek se nehodí na dlouhodobé skladování. Nezapomeňte ani na angrešt, který seženete v mnoha odrůrách. Miniaturní odrůdy ovocných stromků vám porostou i ve větších nádobách. Na terase můžete pěstovat i exotické plody - jako avokádo. Drobné ovoce je pro balkon a terasu jako dělané. Ovocné stromy jsou prvním zdrojem potravy pro včely. Ovocné stromy lze zakomponovat i do okrasné zahrady. Stálice českých zahrad: Broskvoň obecná (Prunus persica) Stálice českých zahrad: Višeň obecná (Prunus cerasus) Stálice českých zahrad: Jabloň domácí (Malus domestica) Stálice českých zahrad: Hrušeň obecná (Pyrus communis) Stálice českých zahrad: Třešeň ptačí (Prunus avium) Stálice českých zahrad: Švestka domácí (Prunus domestica) Stálice českých zahrad: Meruňka obecná (Prunus armeniaca) Tak trochu opomíjená klasika: Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) - květ Tak trochu opomíjená klasika: Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) - plod Tak trochu opomíjená klasika: Mišpule obecná (Mespilus germanica) - květ Tak trochu opomíjená klasika: Mišpule obecná (Mespilus germanica) - plod Tak trochu opomíjená klasika: Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) - květ Tak trochu opomíjená klasika: Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) - plod Mandlovník má nejen skvělé plody, je i okrasný strom. Mandloně jsou citlivé hlavně na chlad. Lísku potkáte na každém kroku, ale můžete si ji vypěstovat. Kaštanovníky i ořešáky můžete pěstovat jako solitéru na volném prostranství i jako součást ovocného sadu. Skořápkoviny se s ovocnými stromy skvěle doplňují. V ovocném záhonku mohou růst různé druhy bobulovitého ovoce. Malinoostružiník je nenáročný na pěstování a pyšní se slaďoučkými plody. Ovocné sady byste dříve našli u každého hospodářství. Aronie potřebuje hlavně kvalitní hlinitou půdu.

Ušetříte spoustu peněz

Vlastní sklizeň chutná vždycky nejlépe, což platí i u bylinek nebo zeleniny. Plně dozrálé plody jsou plné vitaminů a minerálů, takže fungují nejen jako zdravý doplněk stravy, ale také jako přirozená součást jídelníčku, na který jsme zvyklí po tisíce let.

Dalším důvodem, proč se pustit do pěstování vlastního ovoce, je i finanční úspora. Hlavně u jahod a borůvek je nezanedbatelná. Všechno ovoce se dá navíc i zavařit, některé dokonce i zmrazit, takže si na něm pochutnáte prakticky celoročně.

Nezapomínejte na včely

Víte, že jsou ovocné stromy mnohdy prvním zdrojem potravy pro unavené včely po zimě? Úbytek ovocných stromů se dokáže neskutečně podepsat na populaci těchto užitečných opylovačů.

Spojení včel a jabloní nebo třeba hrušní a dalších ovocných stálic má navíc svou logiku.

Ovocné květy představují pro včely zdroj potravy a včely je naopak za odměnu opylují, takže se urodí více ovoce. Právě proto je důležité dávat do ovocných zahrad také včelí úly, všechno pak dává ten nejlepší smysl.

Jak může vypadat ovocná zahrada?

Záleží hlavně na vás a na tom, kolik místa můžete těmto rostlinám dopřát. Že se dá ovoce vypěstovat na terase, už víme, ale pokud máte zahradu, otevírají se vám zcela nové možnosti.

✿ Buď se můžete rozhodnout pro to vysadit stromy i do okrasné části zahrady, nebo jim rovnou dopřejte ovocný sad. I když se někteří majitelé zahrad nechtějí pouštět do pěstování větších ovocných stromů, i tak si neodpustí drobné bobuloviny. Ty většinou nacházejí místo na speciálním ovocném záhonu.

✿ Množství vysazených stromů a keřů záleží i na tom, kolik ovoce jste schopni zpracovat a spotřebovat. Pokud si nechcete po celý rok kupovat jablka a máte možnost je během zimy uskladnit, určitě volte kombinaci letních, podzimních a zimních odrůd.

Popřemýšlet nad množstvím se vyplácí i u borůvek nebo jahodníku. Jestliže plánujete ovoce také zpracovat, v případě jahodníku počítejte s plochou nad deset metrů čtverečních. Borůvkových keřů byste měli mít více než pět.

✿ Při rozhodování o výsadbě ovoce berte v úvahu i jejich údržbu. Většina dřevin bude plodit i bez péče, je ale dobré každý rok keře i stromy prořezat.

Jde to i na balkonu a terase

Ikdyž ovocné dřeviny platí spíše za velikány, už dávno to tak úplně není. Jabloně, hrušně, meruňky i broskvoně seženete v miniaturních odrůdách, které bravurně porostou i ve větších nádobách na balkonu nebo terase.

Na výběr máte odrůdy sloupovité, které si po celou dobu drží štíhlý tvar, nebo odrůdy miniaturní, tedy takové, které vypadají stejně jako běžné ovocné stromy, jen dorůstají sotva metru a půl.

Zkuste také drobné ovoce

Ideálním řešením na terasu jsou všechny možné druhy drobného ovoce. V květináčích si hravě vypěstujete třeba borůvky.

Pokud nemáte místa nazbyt, poohlédněte se hlavně po kompaktně rostoucích odrůdách vyloženě určených pro pěstování v nádobách. I v poměrně stísněných podmínkách si kromě borůvek vypěstujete také lahodný rybíz a angrešt.

Skvělou volbou je rovněž jahodník. Kromě běžných odrůd můžete vyzkoušet i jahodník převislý nebo měsíční. Možností je opravdu hodně.

Tradice z ovocného sadu

Generace před námi byly na pěstování vlastního ovoce odkázány. Jabloně, hrušně i různé druhy slivoní jsou ale aktuální i dnes.

Zbytky původních ovocných sadů ještě můžete sem tam vidět ve volné krajině nebo ve vesnicích, ale jejich tradice se zase obnovuje. Pokud si chcete jeden takový, plný šťavnatého ovoce založit, poradíme vám, jak na to.

Pro hodně ovoce i pro radost

Ovocné sady byste dříve našli u každého hospodářství. Pěstovaly se v nich hlavně osvědčené odrůdy, které umožňovaly široké využití v kuchyni.

Velký důraz se kladl i na postupné dozrávání, důležitá tedy byla i ranost daných odrůd. Dnes bychom tyto odrůdy označili jako staré nebo původní.

Ani nyní nechybějí v nabídce, jsou totiž odolné proti některým „moderním“ chorobám a navíc skýtají zase trochu jiné možnosti využití.

Pokud se rozhodnete pěstovat staré odrůdy, nejširší nabídku najdete hlavně mezi jabloněmi, ale určitě stojí za pozornost i hrušně nebo třešně.

S odrůdami se dá kouzlit

Při výběru stromků se zaměřte na dobu dozrávání. V případě jabloní a hrušní se zajímejte o to, jestli se jedná o stromky letní, podzimní, nebo zimní.

Zatímco letní odrůdy nesnesou dlouhodobé skladování, o dost lépe na tom jsou odrůdy podzimní nebo rovnou zimní. Při správném výběru se můžete stát v případě jablek a hrušek naprosto samostatnými, obzvlášť pokud máte správné podmínky pro uskladnění.

Do každé zahrady

I jediný strom dokáže potěšit a pokrýt alespoň část spotřeby šťavnatých plodů. Jestliže ale máte na zahradě dost místa, vyplatí se uvažovat nad založením sadu.

Velikost sadu může být různá od několika stovek až po tisíce metrů čtverečních, záleží jen na tom, kolik místa máte k dispozici a kolik stromů jste schopni obhospodařit.

Může ušetřit spoustu času

I když se to může zdát nepravděpodobné, ovocné sady se často zakládají i z důvodu úspory a zjednodušení údržby. Je to totiž šikovné řešení hlavně pro mnohatisícové pozemky, u kterých se vyplatí nad náročností péče přemýšlet.

Zvlášť když pod korunami stromů vyroste květnatá louka. Ta je díky zástupu pestrých bylin neskutečně odolná vůči suchu a seč od vás bude očekávat jen jednou nebo dvakrát do roka.

Pozitivní zprávou je i to, že takový trávník nevyžaduje závlahu, hnojení ani vertikutaci.

Co všechno tady může vyrůst?

Jabloně, hrušně, slivoně ani třešně většinou nic zvláštního nevyžadují, ale třeba meruňky a brosk­voně už patří mezi náročnější sortiment.

I v jejich případě se dají sehnat pozdně kvetoucí odrůdy, u kterých se na tvorbě plodů nemusí podepsat mráz, nebo se dají vysadit na teplé a chráněné místo třeba ke zdi domu.

Ořechy a oříšky všeho druhu

I když jsou skořápkoviny trochu opomíjené, v posledních letech se o nich mluví stále častěji. Kromě běžných lísek a ořešáků si na zahradě můžete vypěstovat i vlastní mandle nebo pekanové ořechy.

Bývají častou součástí krajiny, ale najdete je i na rodinných zahradách nebo v sadech. Skořápkoviny jsou další možností, jak si svépomocí vypěstovat zdravou sklizeň. Jejich nespornou výhodou je i to, že se dají celkem dlouhodobě skladovat.

Líska a ořešák

Mezi skořápkoviny se řadí druhy, jejichž semena jsou ukrytá v pevném obalu, tedy ve skořápce.

I když se tomuto pravidlu trochu vymyká kaštanovník setý, který se lidově označuje jako jedlý kaštan, i tak se o něm často mluví jako o skořápkovině, ačkoli nemusíte jeho semínka z obalu získávat náročným louskáním.

Mezi nejoblíbenější „ořechy“ patří ty lískové a vlašské nebo také královské. Líska obecná bývá běžnou součástí volné přírody, na zahradách se pěstují především šlechtěné odrůdy s různou barvou, velikostí i tvarem oříšků.

Dříve se často tyto poměrně mohutné keře vysazovaly do volně rostoucích živých plotů. Určitě nebude nutné nijak dopodrobna představovat ani ořešák královský.

Chutná jádra ukrytá v pevné skořápce nesmějí chybět v žádném vánočním cukroví. Odrůdy ořešáku se liší nejen pevností skořápky, ale také barvou jádra. Kromě klasických odrůd s jemně krémovou barvou můžete zkusit i ty s fialově červenou.

Znovuobjevené mandloně

Mandloně patří mezi nejkrásnější „jedlé“ stromy. I když se dnes skloňují ve všech pádech a často se považují za novinku, pěstovaly se u nás už v minulosti.

Růžově kvetoucí mandloňové sady jsou ale už spíše výjimkou, našli byste je třeba na Moravě v Hustopečích.

I když jsou mandloně teplomilné stromy, díky šlechtění seženete i později kvetoucí odrůdy. I tak ale počítejte s tím, že podmínky pro pěstování mandloní jsou podobné jako u náročných broskvoní a meruněk.

Když máte dostatek místa

Kaštanovník setý, který je vám jistě dobře známý, rovněž patří mezi stromy s chutnými jádry. Ale v našich podmínkách se dají pěstovat i ořechovce pekanové.

Obři do velkých zahrad

Žádný drobeček není ořešák královský, ale jinak tomu není ani u kaštanovníku nebo ořechovce. Pokud vám není název ořechovce nijak povědomý, nehledejte v něm nic složitého, pod pevnou skořápkou se totiž nacházejí chuťově delikátní pekanové ořechy.

Dlouho se o této skořápkovině ve spojení s našimi podmínkami nemluvilo, přece jenom je to severoamerický druh, vyžadující teplé klima.

V současné době je ale k dostání spousta odrůd, které budou plodit i u nás. I když v domovině tento strom dorůstá do výšky okolo 50 met­rů, u nás takových rozměrů nedosáhne.

I tak mu ale dopřejte místo. Ořechovce, kaštanovníky i ořešáky můžete pěstovat jako solitéru na volném prostranství i jako součást ovocného sadu. V tom případě jim dopřejte odstup od ostatních stromů alespoň 15 metrů.

Na sklizeň si počkáte

U ořechovce se často uvádí, že si na sklizeň počkáte i dvě desítky let. Některé odrůdy to ale ve vyhovujících podmínkách zvládnou i za polovinu doby.

Podobně jako u kaštanovníku i u ořechovce počítejte s tím, že bude nutné vysadit dvě rostliny, jedná se totiž o cizosprašné dřeviny.

Okrasné i užitečné

I když jsou skořápkoviny v první řadě užitečné, jsou zároveň i zajímavé. Klidně jim dopřejte místo i v zahradě okrasné.

Líska není jenom jedna

Lísku potkáte na každém kroku, ale můžete si ji vypěstovat v mnoha zajímavých odrůdách i na vaší zahradě. Kromě lísky obecné můžete poznat také lísku tureckou. Že vám to nic neříká?

Líska turecká

Tentokrát se jedná o mohutný keř jako v případě lísky obecné. Líska turecká je strom, který dorůstá výšky okolo 15 metrů, a pokud se pro ni rozhodnete, určitě jí dopřejte dostatek místa.

Nejenže časem zahradu naprosto ovládne díky své široké koruně, ale bude tu růst třeba i sto let. Sklízet budete ořechy podobné těm, na které jste zvyklí u keřových lísek.

Pokud vám tento druh není povědomý, i tak jste se s ním určitě setkali. Je to totiž oblíbená dřevina do městských parků a alejí. Vysaďte ji do propustné hlinité půdy.

Nejlépe poroste na slunci nebo v polostínu, v suchém horkém létě jí dopřávejte občasnou zálivku.

Drobné ovoce se vejde všude

Borůvky, maliny, ostružiny, aronie nebo třeba rybíz všech možných chutí a barev. Drobné ovoce je přesně tím lákadlem, které vás v létě donutí k procházce zahradou.

Pokud stále váháte, jestli se vám na zahradu vejdou jabloně nebo jiné prostorově náročnější ovocné stromy, pak ale určitě nemeškejte s drobným ovocem. To se totiž vejde i na terasu.

Co byste si určitě měli vypěstovat

Drobné ovoce zažívá v posledních deseti letech opravdový boom.

Kromě tradičních druhů, mezi kterými nesmějí chybět angrešty, rybízy, maliny nebo třeba ostružiny, vás budou bavit kanadské nebo kamčatské borůvky, aronie, kříženci maliníku a ostružiníku v podání malinoostružiníku nebo také zahradní kiwi či o něco méně často pěstovaná klanopraška.

Stejně jako u tradičních ovocných stromů i tady bude platit, že je potřeba předem si promyslet, jestli si na ovoci chcete pochutnat začerstva, nebo jestli ho budete chtít vypěstovat mnohem více, aby vám zbylo i na zpracování.

Na ovocný záhon i do okrasné zahrady

Některé druhy drobného ovoce jsou nejen užitečné, ale také krásné. Například muchovníky a borůvky krásně kvetou a na podzim se přebarví do těch nejdivočejších odstínů.

Podobně barevné představení připraví i aronie, kterou možná znáte jako černou jeřabinu nebo temnoplodec. Tyto keře můžete s čistým svědomím vysadit i do okrasné zahrady.

Pokud ale máte trochu více volného místa, určitě si založte samostatný ovocný záhon, kde budete mít všechno ovoce pěkně po ruce.

Ovocné dobroty v moderním podání

Už dávno neplatí, že je rybíz jenom černý, bílý a červený. Na výběr máte i z odrůd růžových.

I tak nabízejí tradiční ovocné stromky nebo keře nové možnosti, podobně tomu je také u angreštu, jehož plody se v závislosti na odrůdě barví do zelených, žlutých, červených i růžových odstínů.

Pěstování ovoce vás prostě bude bavit. Jestli tedy nechcete zůstávat jen u zažitých odrůd, zkoušejte zajímavé novinky.

Ty ostatně najdete i u borůvek chocholičnatých, kterým se běžně říká kanadské. V jejich případě se zajímejte nejen o velikost plodů, která se může hodně lišit, ale také o termín zrání.

Rané odrůdy totiž dozrávají už v červnu, polopozdní v červenci nebo začátkem srpna a ty nejpozdnější v září. Při správné kombinaci odrůd si tak budete užívat modrofialové plody pěkné čtyři měsíce.

Vše Pěkně na jednom místě

Chcete si založit spe­ciální záhon určený výhradně pro drobné ovoce? Pak nezapomeňte, že se nároky některých rostlin trochu liší od ostatních.

Zatímco maliník, ostružiník, muchovník, aronie nebo třeba rybíz a angrešt porostou v každé kvalitní hlinité půdě, borůvkám, klikvám a brusnicím už budete muset dopřát rašelinu nebo domácí listovku. Ke svému růstu totiž potřebují kyselou půdu.

Jestli budete v jednom záhonu kombinovat i výběžkaté druhy, bez pravidelné kontroly se neobejdete.

Maliník se často celkem nekontrolovaně rozrůstá, takže budete muset čas od času zasáhnout a mladé sazenice vyrýpnout. Dobrou zprávou je, že si maliník tímto způsobem snadno rozmnožíte.

V ovocném záhonku mohou růst i pnoucí druhy. Klanopraška nebo zahradní kiwi patří mezi ty nejčastější. Pokud nemají možnost se pnout po loubí nebo pergole, určitě jim dopřejte alespoň samostatně stojící oporu v podobě kovové konstrukce.

Mezi drobné ovoce se počítá také jahodník. Ten stojí v oblíbenosti na naprostém vrcholu, a není se čemu divit.

Kromě velkoplodých odrůd se pěstují také jahody měsíční, které plodí od června do příchodu prvních mrazů. Velkoplodé jahody vybírejte s ohledem na to, jak dlouho jr chcete sklízet.

Na výběr máte odrůdy jednou plodící a stáleplodící. Pro pěstování v závěsných koších budou skvělou volbou odrůdy převislé, které si zamilujete na terase. Zkuste třeba Mara des Bois.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
ludmila212

No, hezký no. Já jsem vždycky myslela, že na naší zahrádce nebude místo pro nic víc než pár kytiček, ale tohle mě fakt dostalo. Borůvky a taky jablůnky na balkoně? To si musím zkusit. A když to pomůže včelkám, tak to mám jasný. Super článek.

eliska204

Teda, ja sem vždycky chtěla mít něco zelenýho doma. A teď když čtu, jak je to všechno možný i na malejch prostorech, bejt něco jako ovocnej balkon, no nadšená sem. A to s včelama je super nápad, fakt. Víc ovoce, víc včel, všecko jako křídla. Super čtení!

prochazkova99

Velmi poutavý článek, který přináší inspiraci nejen pro majitele zahrad, ale i pro lidi s menším prostorem. Rozšiřování zeleně a podpora biodiverzity jsou v dnešní době klíčové. Pěstování vlastního ovoce je navíc skvělý způsob, jak ušetřit a zároveň přispět k udržitelnější planetě.

nikolaprochazkova

Ahoj všem, mě dost zaujalo to s těma ovocnýma stromama. Vůbec sem si nikdy nemyslela, že bych je mohla mít i na balkóně. Určo vyzkoušim pár bobulovin, co myslíte, že se bude hodit nejvíc? Chci něco, co není moc náročný. Díky za tipy!

sdílejte článek
Související články
Období dovolených je konečně tady a i vy se chystáte vyrazit někam za hranice? Ať už budete dovolenou trávit někde u moře, nebo si hodláte užívat krás naší země, rozhodně si cestování můžete zpříjemnit vlastnoručně vyrobenými vychytávkami! Záleží jen na vás, který z našich tipů se vám bude hodit nejvíc. Látková kosmetická taštička Budete potřebovat: 2 druhy bavlněné látky […]
Baví vás dávat starším věcem nový život? A máte doma bílý, či jednobarevný hrneček z původního servisu, který je vám líto vyhodit, ale nevíte, co jiného s ním? Namalujte si ho a dodejte mu nový šmrnc! A.  Kromě hrnečku budete potřebovat barvy na porcelán či keramiku a štětce různých velikostí, případně speciální fixy na porcelán. Pokud […]
Zapomeňte na archiv fotek v mobilu a vyrobte si jako památku na milé okamžiky speciální album nebo stylové fotorámečky. Sbírka vzpomínek na krásné chvíle s blízkými nesmí chybět v žádné rodině. Jako ptačí hnízdo 1. Budete potřebovat dřevěný širší rámeček, hrst rovných čistých a suchých větviček, nůžky, nůž a silikonové lepidlo. A samozřejmě obrázek, co má viset […]
Také se každý rok těšíte, až naplníte skleničky všemi těmi dobrotami ze zahrady? Na zahradě toho dozrává hodně, a tak se pusťte do ovocného kouzlení. Díky letošní proměně počasí je trošku složité dopředu určit, co bude v jakém období dozrávat. Všechno máme totiž posunuté. Nicméně už teď je jisté, že je za dveřmi sezona borůvek a dalšího […]
reklama
Partnerské vztahy
Ubližuje, ale i tak ho milujete?
Proč ženy tak často zůstávají ve vztazích, které je ničí? Jak je těžké od sebe odehnat darebáka dřív, než vás úplně vysaje, zničí a odhodí? Když máte nevyřešené problémy z dětství, které se týkají neopětované lásky, máte pak tendence nacházet si muže, s nimiž zažíváte stejné trápení. Protože vás tyto prožitky velmi zasáhly, podvědomě hledáte někoho, kdo by vám je pomohl […]
Co napoví vaše poloha v posteli?
Oblíbená pozice, ve které spolu se svojí drahou polovičkou usínáte, odhalí, jak to mezi sebou máte a v jakém stadiu se váš vztah právě nachází. Ve spánku si totiž nemůžete nic nalhávat. Spánek je očistný nejen pro naše tělo, mysl a duši, ale také je ideální k tomu, abyste si mohla nalít příslovečného čistého vína co se týče vztahu […]
Kolegyně mi záviděla, a tak mi dělala naschvály
Ženy dokážou být někdy opravdu zákeřné. S kolegyněmi jsme myslely, že k nám Eva lehce zapadne. Jenže jako jediná bez dětí i chlapa to těžce nesla a odnášela jsem to právě já. Svou práci v kanceláři miluji, ale jak už tomu běžně bývá, v kolektivu plném žen se nevyhnete intrikám, pomlouvání a naschválům. My jsme se třemi kolegyněmi byly naprosto sehrané a byly […]
Mít se ráda opravdu není sobectví
Naučte se přistupovat k sobě s větší velkorysostí. Buďte na sebe hodná a sama sebe se naučte chválit a ocenit. Budete mnohem šťastnější. Představte si teď, že se pozorujete očima své kamarádky. Neviděla by přece na vás jen nedostatky, o kterých se domníváte, že je máte. Zkuste vyslovit následující větu: Možná nejsem úplně dokonalá, ale některé mé vlastnosti jsou prostě skvělé! Uvědomte […]
Cestování
Starobylé Turecko – Evropa
Turecko nabízí rozmanité možnosti pro strávení letní dovolené. Luxusní hotelové resorty nabízí skvělé služby, ale místní městečka a letoviska také mnoho památek k poznávání. Letní dovolená v Turecku je další oblíbenou záležitostí českých turistů. Příjemné počasí tu panuje od května až do října, v letní sezoně tu je 12 hodin slunečního svitu a prakticky žádný déšť. Klasika, která neomrzí Oblíbenou […]
Kouzelné řecké ostrovy
Dokonalé pláže, krásná příroda, zajímavé památky a méně turistů. Tady navíc i trochu ušetříte a dovolená bude i tak úžasná! Zkuste něco nového a přitom řeckého! Krásný výhled Portara Zde najdete opravdu nádherné pláže s tyrkysovým Egejským mořem, malebné typické řecké vesničky i bohatou historii, zejména tu antickou. Na ostrově Naxos si užije ideální dovolenou ten, kdo touží po dobrém odpočinku a hlavně klidu. […]
Ochutnejte snové kouzlo Malediv
Máte-li hluboko do kapsy, tahle luxusní jihoasijská destinace vám zřejmě zůstane zapovězena. Tedy pokud si netroufnete na velké dobrodružství a nevydáte se na exotické Maledivy na vlastní pěst. Podaří-li se vám vychytat letenky, sen se může stát velmi rychle skutečností. Souostroví Maledivy na jihu Asie v Indickém oceánu tvoří řetězec 19 korálových atolů s celkem […]
Kalábrie úchvatná a malebná – Itálie
Není nad to užívat si na dlouhých písečných plážích a v zátokách si najít diskrétní místo jen pro sebe. Taková je dovolená v italské části Kalábrie. Pokud chcete zažít nefalšovanou italskou atmosféru, pak je pro vás Kalábrie tím pravým místem. Najdete ji v nejjižnější části země jako špičku pomyslné boty. Ač nepatří k nejbohatším regionům, […]
Krása a zdraví
NEJ přítel pudr…
V horkých dnech se pudr pasoval na velmi příjemného a spolehlivého pomocníka, který umí ohlídat krásu vaší tváře. Nechcete se přece lesknout jako zrcadlo… Dejte přednost štětci velkému a hustému, ten totiž dokáže nabrat ideální množství pudru a stejnoměrně ho rozprostřít. Na startu Před použitím štětcem zatřepejte, aby se načechral a oddělily se štětiny. Při nabírání pudru pohybujte štětcem v krabičce […]
Vyzkoušejte chlorelu
Jedná se o přírodní doplněk, který zvýší vaši energii a pomůže detoxikovat tělo od těžkých kovů. Obsažené vitaminy a minerály příznivě působí na správnou funkci jater, přispívají k udržení normálního stavu pokožky. Chlorela podporuje celkovou regeneraci organismu. Pomocník při průjmu Do řady zemí nebo i u nás na dovolenou vyrážíme vybaveni probiotiky v tabletkách nebo léky pro případ průjmu. Mnohem lépe poslouží […]
Pošlete průjem tam, odkud přišel
Průjem může být letní nezvaný host, ale s těmito tipy ho snadno zaženete na ústup. Pamatujte, že prevence je lepší než léčba, a léto si užijete v plné parádě bez zbytečných běhů na toaletu. Takže slunce, moře a zábava – ano! Průjem? Rozhodně ne! Jak na letní grilovačky Léto je časem grilování a osvěžujících ovocných salátů. Ale pozor, dámy! Tyto […]
Bezpečné randění se slunečními paprsky
Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla. Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které […]
Magický svět
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To […]
Jak mě uzdravil babiččin kouzelný lektvar
Podle lékařů mi nebylo pomoci. Já ale věřila, že se stane zázrak a já porazím smrt. V těžké chvíli se objevila babička, aby mi poradila. Ještě když jsem slavila své šedesáté narozeniny, říkala jsem si, že jsem zdravý člověk, který si nemá na co stěžovat. A asi jsem se rouhala, protože se sešel rok s rokem, a udeřily problémy ze […]
Základní pravidla učení feng-šuej
Feng-šuej je starobylé čínské umění, které vám ukáže, jak být doma v harmonii s přírodními energiemi a přinést štěstí a lásku. Nejdůležitější zásadou feng- -šuej je udržování čistoty a pořádku. Chaos blokuje tok pozitivní energie a může negativně ovlivnit celý váš život. Základní životní energie se pak nazývá čchi a udržuje rovnováhu a harmonii v přírodě i v lidském těle. Vchod do […]
Babička chodila vyprávět pohádku na dobrou noc
Můj malý syn mi začal náhle povídat pohádky, které jsem znala ze svého dětství. Tvrdil, že je zná od babičky, která za nim chodí, když spinká. Můj šestiletý syn na mě vykulil oči zpod peřiny a řekl: „Mami, nečti mi pohádky z knížky, ale vyprávěj je jen tak, jak to dělala babička u tebe!“ Svojí poznámkou mě překvapil. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
epochanacestach.cz
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne! Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup
Fazolová pomazánka
tisicereceptu.cz
Fazolová pomazánka
Objevte kouzlo luštěninových pomazánek třeba s touto dobrotou z bílých fazolí. Skvělá je i na topinky. Potřebujete 300 g bílých uvařených fazolí (nebo fazole v konzervě ve slaném nálevu) 2 vejc
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
epochaplus.cz
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího
Oloupej to, seškrábej a vykroj
panidomu.cz
Oloupej to, seškrábej a vykroj
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Tragické následky exorcismu v Evropě
enigmaplus.cz
Tragické následky exorcismu v Evropě
Jeden z nejstrašlivějších novodobých případů údajného posednutí se odehrává v roce 1974 v anglickém městě Ossett, kde žije silně věřící křesťan Michael Taylor se svou ženou Christine. Oba společně doc
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
iluxus.cz
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
Chorvatská společnost Rimac Automobili, známá svými elektrickými hyperauty, oslavuje 15 let působení na trhu uvedením speciální edice modelu Nevera. Tato limitovaná edice, označená jako Nevera 15th An
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
21stoleti.cz
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
historyplus.cz
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
Část obránců Konstantinopole uprchne. Vytušili, že město co nevidět padne, a chtějí si zachránit život. Císař Konstantin XI. však byzantskou metropoli neopustí. Vždyť jejími ulicemi kráčely dějiny. S hrstkou nejvěrnějších druhů bude s Turky v roce 1453 bojovat do posledního dechu!   Stěhování na východ Řím ohrožují barbaři. Současně stále více jeho obyvatel konvertuje ke
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
nasehvezdy.cz
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
Franta je v Ulici stálicí, diváky už ale další příběhy oblíbené postavy na podzim nečekají. Jeho představitel Matyáš Valenta (27) totiž s herectvím sekl! „Myslím, že jsem se hodil na to dětské herec
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
epochalnisvet.cz
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti
Jeho děti mají vždy přednost
skutecnepribehy.cz
Jeho děti mají vždy přednost
Je na mě milý a vlídný. Ale jen do chvíle, kdy něco potřebují jeho děti. Těm by, na rozdíl ode mě, snesl modré z nebe. Dá jim vše, o co si řeknou. Nemohu si pomoct, ale jeho rozhazování mi jde na nervy. Manželovy děti z prvního manželství mám ráda a svoje děti jsem před nimi nikdy neupřednostnila. Kupovala jsem všem
4
0
Would love your thoughts, please comment.x