nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Založte si zahradu plnou ovoce
Založte si zahradu plnou ovoce
Ovocné dřeviny jsou nejen užitečné, ale také krásné. A pokud máte přece jen na zahradě hodně prostoru, uvažujte o založení sadu, uvidíte, že nebudete litovat.

Zahrady s ovocnými stromy dnes opět zažívají zlaté časy. Kromě tradičních ovocných stromů se můžete rozhodnout i pro drobné ovoce. Jak taková ovocná zahrada může vypadat a co zvolit pro velký či malý prostor?

Jaro je jako stvořené pro založení ovocné zahrady. Pokud se stále nemůžete rozhodnout, jestli do své zahrady vysadíte jen okrasné rostliny a ovocným stromům se vyhnete, máme pro vás několik argumentů, proč to nedělat.

Ovocné stromy jsou i krásné

Častým důvodem, proč se majitelé zahrady rozhodnou vynechat ovocné rostliny, je touha po vyloženě okrasných rostlinách. Jenže ovocné stromy na jaře rozehrají tu nejkrásnější podívanou, jakou si jen dokážeme představit.

Některé druhy drobného ovoce jsou krásné i na podzim, často se totiž přebarvují do pestrých barev, což je případ borůvek, klikví, aronie i dnes oblíbeného muchovníku.

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na dobu, kdy větve rozzáří ty nejkrásnější a také nejchutnější plody.

Ovocné dřeviny jsou prostě krásné i užitečné zároveň. Je jen na vás, jestli je vysadíte do okrasné části, nebo jim vyčleníte sad.

Díky vlastní sklizni ušetříte spoustu peněz a ještě budete mít zásoby na zimní měsíce. Letní odrůdy jablek se nehodí na dlouhodobé skladování. Nezapomeňte ani na angrešt, který seženete v mnoha odrůrách. Miniaturní odrůdy ovocných stromků vám porostou i ve větších nádobách. Na terase můžete pěstovat i exotické plody - jako avokádo. Drobné ovoce je pro balkon a terasu jako dělané. Ovocné stromy jsou prvním zdrojem potravy pro včely. Ovocné stromy lze zakomponovat i do okrasné zahrady. Stálice českých zahrad: Broskvoň obecná (Prunus persica) Stálice českých zahrad: Višeň obecná (Prunus cerasus) Stálice českých zahrad: Jabloň domácí (Malus domestica) Stálice českých zahrad: Hrušeň obecná (Pyrus communis) Stálice českých zahrad: Třešeň ptačí (Prunus avium) Stálice českých zahrad: Švestka domácí (Prunus domestica) Stálice českých zahrad: Meruňka obecná (Prunus armeniaca) Tak trochu opomíjená klasika: Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) - květ Tak trochu opomíjená klasika: Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) - plod Tak trochu opomíjená klasika: Mišpule obecná (Mespilus germanica) - květ Tak trochu opomíjená klasika: Mišpule obecná (Mespilus germanica) - plod Tak trochu opomíjená klasika: Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) - květ Tak trochu opomíjená klasika: Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) - plod Mandlovník má nejen skvělé plody, je i okrasný strom. Mandloně jsou citlivé hlavně na chlad. Lísku potkáte na každém kroku, ale můžete si ji vypěstovat. Kaštanovníky i ořešáky můžete pěstovat jako solitéru na volném prostranství i jako součást ovocného sadu. Skořápkoviny se s ovocnými stromy skvěle doplňují. V ovocném záhonku mohou růst různé druhy bobulovitého ovoce. Malinoostružiník je nenáročný na pěstování a pyšní se slaďoučkými plody. Ovocné sady byste dříve našli u každého hospodářství. Aronie potřebuje hlavně kvalitní hlinitou půdu.

Ušetříte spoustu peněz

Vlastní sklizeň chutná vždycky nejlépe, což platí i u bylinek nebo zeleniny. Plně dozrálé plody jsou plné vitaminů a minerálů, takže fungují nejen jako zdravý doplněk stravy, ale také jako přirozená součást jídelníčku, na který jsme zvyklí po tisíce let.

Dalším důvodem, proč se pustit do pěstování vlastního ovoce, je i finanční úspora. Hlavně u jahod a borůvek je nezanedbatelná. Všechno ovoce se dá navíc i zavařit, některé dokonce i zmrazit, takže si na něm pochutnáte prakticky celoročně.

Nezapomínejte na včely

Víte, že jsou ovocné stromy mnohdy prvním zdrojem potravy pro unavené včely po zimě? Úbytek ovocných stromů se dokáže neskutečně podepsat na populaci těchto užitečných opylovačů.

Spojení včel a jabloní nebo třeba hrušní a dalších ovocných stálic má navíc svou logiku.

Ovocné květy představují pro včely zdroj potravy a včely je naopak za odměnu opylují, takže se urodí více ovoce. Právě proto je důležité dávat do ovocných zahrad také včelí úly, všechno pak dává ten nejlepší smysl.

Jak může vypadat ovocná zahrada?

Záleží hlavně na vás a na tom, kolik místa můžete těmto rostlinám dopřát. Že se dá ovoce vypěstovat na terase, už víme, ale pokud máte zahradu, otevírají se vám zcela nové možnosti.

✿ Buď se můžete rozhodnout pro to vysadit stromy i do okrasné části zahrady, nebo jim rovnou dopřejte ovocný sad. I když se někteří majitelé zahrad nechtějí pouštět do pěstování větších ovocných stromů, i tak si neodpustí drobné bobuloviny. Ty většinou nacházejí místo na speciálním ovocném záhonu.

✿ Množství vysazených stromů a keřů záleží i na tom, kolik ovoce jste schopni zpracovat a spotřebovat. Pokud si nechcete po celý rok kupovat jablka a máte možnost je během zimy uskladnit, určitě volte kombinaci letních, podzimních a zimních odrůd.

Popřemýšlet nad množstvím se vyplácí i u borůvek nebo jahodníku. Jestliže plánujete ovoce také zpracovat, v případě jahodníku počítejte s plochou nad deset metrů čtverečních. Borůvkových keřů byste měli mít více než pět.

✿ Při rozhodování o výsadbě ovoce berte v úvahu i jejich údržbu. Většina dřevin bude plodit i bez péče, je ale dobré každý rok keře i stromy prořezat.

Jde to i na balkonu a terase

Ikdyž ovocné dřeviny platí spíše za velikány, už dávno to tak úplně není. Jabloně, hrušně, meruňky i broskvoně seženete v miniaturních odrůdách, které bravurně porostou i ve větších nádobách na balkonu nebo terase.

Na výběr máte odrůdy sloupovité, které si po celou dobu drží štíhlý tvar, nebo odrůdy miniaturní, tedy takové, které vypadají stejně jako běžné ovocné stromy, jen dorůstají sotva metru a půl.

Zkuste také drobné ovoce

Ideálním řešením na terasu jsou všechny možné druhy drobného ovoce. V květináčích si hravě vypěstujete třeba borůvky.

Pokud nemáte místa nazbyt, poohlédněte se hlavně po kompaktně rostoucích odrůdách vyloženě určených pro pěstování v nádobách. I v poměrně stísněných podmínkách si kromě borůvek vypěstujete také lahodný rybíz a angrešt.

Skvělou volbou je rovněž jahodník. Kromě běžných odrůd můžete vyzkoušet i jahodník převislý nebo měsíční. Možností je opravdu hodně.

Tradice z ovocného sadu

Generace před námi byly na pěstování vlastního ovoce odkázány. Jabloně, hrušně i různé druhy slivoní jsou ale aktuální i dnes.

Zbytky původních ovocných sadů ještě můžete sem tam vidět ve volné krajině nebo ve vesnicích, ale jejich tradice se zase obnovuje. Pokud si chcete jeden takový, plný šťavnatého ovoce založit, poradíme vám, jak na to.

Pro hodně ovoce i pro radost

Ovocné sady byste dříve našli u každého hospodářství. Pěstovaly se v nich hlavně osvědčené odrůdy, které umožňovaly široké využití v kuchyni.

Velký důraz se kladl i na postupné dozrávání, důležitá tedy byla i ranost daných odrůd. Dnes bychom tyto odrůdy označili jako staré nebo původní.

Ani nyní nechybějí v nabídce, jsou totiž odolné proti některým „moderním“ chorobám a navíc skýtají zase trochu jiné možnosti využití.

Pokud se rozhodnete pěstovat staré odrůdy, nejširší nabídku najdete hlavně mezi jabloněmi, ale určitě stojí za pozornost i hrušně nebo třešně.

S odrůdami se dá kouzlit

Při výběru stromků se zaměřte na dobu dozrávání. V případě jabloní a hrušní se zajímejte o to, jestli se jedná o stromky letní, podzimní, nebo zimní.

Zatímco letní odrůdy nesnesou dlouhodobé skladování, o dost lépe na tom jsou odrůdy podzimní nebo rovnou zimní. Při správném výběru se můžete stát v případě jablek a hrušek naprosto samostatnými, obzvlášť pokud máte správné podmínky pro uskladnění.

Do každé zahrady

I jediný strom dokáže potěšit a pokrýt alespoň část spotřeby šťavnatých plodů. Jestliže ale máte na zahradě dost místa, vyplatí se uvažovat nad založením sadu.

Velikost sadu může být různá od několika stovek až po tisíce metrů čtverečních, záleží jen na tom, kolik místa máte k dispozici a kolik stromů jste schopni obhospodařit.

Může ušetřit spoustu času

I když se to může zdát nepravděpodobné, ovocné sady se často zakládají i z důvodu úspory a zjednodušení údržby. Je to totiž šikovné řešení hlavně pro mnohatisícové pozemky, u kterých se vyplatí nad náročností péče přemýšlet.

Zvlášť když pod korunami stromů vyroste květnatá louka. Ta je díky zástupu pestrých bylin neskutečně odolná vůči suchu a seč od vás bude očekávat jen jednou nebo dvakrát do roka.

Pozitivní zprávou je i to, že takový trávník nevyžaduje závlahu, hnojení ani vertikutaci.

Co všechno tady může vyrůst?

Jabloně, hrušně, slivoně ani třešně většinou nic zvláštního nevyžadují, ale třeba meruňky a brosk­voně už patří mezi náročnější sortiment.

I v jejich případě se dají sehnat pozdně kvetoucí odrůdy, u kterých se na tvorbě plodů nemusí podepsat mráz, nebo se dají vysadit na teplé a chráněné místo třeba ke zdi domu.

Ořechy a oříšky všeho druhu

I když jsou skořápkoviny trochu opomíjené, v posledních letech se o nich mluví stále častěji. Kromě běžných lísek a ořešáků si na zahradě můžete vypěstovat i vlastní mandle nebo pekanové ořechy.

Bývají častou součástí krajiny, ale najdete je i na rodinných zahradách nebo v sadech. Skořápkoviny jsou další možností, jak si svépomocí vypěstovat zdravou sklizeň. Jejich nespornou výhodou je i to, že se dají celkem dlouhodobě skladovat.

Líska a ořešák

Mezi skořápkoviny se řadí druhy, jejichž semena jsou ukrytá v pevném obalu, tedy ve skořápce.

I když se tomuto pravidlu trochu vymyká kaštanovník setý, který se lidově označuje jako jedlý kaštan, i tak se o něm často mluví jako o skořápkovině, ačkoli nemusíte jeho semínka z obalu získávat náročným louskáním.

Mezi nejoblíbenější „ořechy“ patří ty lískové a vlašské nebo také královské. Líska obecná bývá běžnou součástí volné přírody, na zahradách se pěstují především šlechtěné odrůdy s různou barvou, velikostí i tvarem oříšků.

Dříve se často tyto poměrně mohutné keře vysazovaly do volně rostoucích živých plotů. Určitě nebude nutné nijak dopodrobna představovat ani ořešák královský.

Chutná jádra ukrytá v pevné skořápce nesmějí chybět v žádném vánočním cukroví. Odrůdy ořešáku se liší nejen pevností skořápky, ale také barvou jádra. Kromě klasických odrůd s jemně krémovou barvou můžete zkusit i ty s fialově červenou.

Znovuobjevené mandloně

Mandloně patří mezi nejkrásnější „jedlé“ stromy. I když se dnes skloňují ve všech pádech a často se považují za novinku, pěstovaly se u nás už v minulosti.

Růžově kvetoucí mandloňové sady jsou ale už spíše výjimkou, našli byste je třeba na Moravě v Hustopečích.

I když jsou mandloně teplomilné stromy, díky šlechtění seženete i později kvetoucí odrůdy. I tak ale počítejte s tím, že podmínky pro pěstování mandloní jsou podobné jako u náročných broskvoní a meruněk.

Když máte dostatek místa

Kaštanovník setý, který je vám jistě dobře známý, rovněž patří mezi stromy s chutnými jádry. Ale v našich podmínkách se dají pěstovat i ořechovce pekanové.

Obři do velkých zahrad

Žádný drobeček není ořešák královský, ale jinak tomu není ani u kaštanovníku nebo ořechovce. Pokud vám není název ořechovce nijak povědomý, nehledejte v něm nic složitého, pod pevnou skořápkou se totiž nacházejí chuťově delikátní pekanové ořechy.

Dlouho se o této skořápkovině ve spojení s našimi podmínkami nemluvilo, přece jenom je to severoamerický druh, vyžadující teplé klima.

V současné době je ale k dostání spousta odrůd, které budou plodit i u nás. I když v domovině tento strom dorůstá do výšky okolo 50 met­rů, u nás takových rozměrů nedosáhne.

I tak mu ale dopřejte místo. Ořechovce, kaštanovníky i ořešáky můžete pěstovat jako solitéru na volném prostranství i jako součást ovocného sadu. V tom případě jim dopřejte odstup od ostatních stromů alespoň 15 metrů.

Na sklizeň si počkáte

U ořechovce se často uvádí, že si na sklizeň počkáte i dvě desítky let. Některé odrůdy to ale ve vyhovujících podmínkách zvládnou i za polovinu doby.

Podobně jako u kaštanovníku i u ořechovce počítejte s tím, že bude nutné vysadit dvě rostliny, jedná se totiž o cizosprašné dřeviny.

Okrasné i užitečné

I když jsou skořápkoviny v první řadě užitečné, jsou zároveň i zajímavé. Klidně jim dopřejte místo i v zahradě okrasné.

Líska není jenom jedna

Lísku potkáte na každém kroku, ale můžete si ji vypěstovat v mnoha zajímavých odrůdách i na vaší zahradě. Kromě lísky obecné můžete poznat také lísku tureckou. Že vám to nic neříká?

Líska turecká

Tentokrát se jedná o mohutný keř jako v případě lísky obecné. Líska turecká je strom, který dorůstá výšky okolo 15 metrů, a pokud se pro ni rozhodnete, určitě jí dopřejte dostatek místa.

Nejenže časem zahradu naprosto ovládne díky své široké koruně, ale bude tu růst třeba i sto let. Sklízet budete ořechy podobné těm, na které jste zvyklí u keřových lísek.

Pokud vám tento druh není povědomý, i tak jste se s ním určitě setkali. Je to totiž oblíbená dřevina do městských parků a alejí. Vysaďte ji do propustné hlinité půdy.

Nejlépe poroste na slunci nebo v polostínu, v suchém horkém létě jí dopřávejte občasnou zálivku.

Drobné ovoce se vejde všude

Borůvky, maliny, ostružiny, aronie nebo třeba rybíz všech možných chutí a barev. Drobné ovoce je přesně tím lákadlem, které vás v létě donutí k procházce zahradou.

Pokud stále váháte, jestli se vám na zahradu vejdou jabloně nebo jiné prostorově náročnější ovocné stromy, pak ale určitě nemeškejte s drobným ovocem. To se totiž vejde i na terasu.

Co byste si určitě měli vypěstovat

Drobné ovoce zažívá v posledních deseti letech opravdový boom.

Kromě tradičních druhů, mezi kterými nesmějí chybět angrešty, rybízy, maliny nebo třeba ostružiny, vás budou bavit kanadské nebo kamčatské borůvky, aronie, kříženci maliníku a ostružiníku v podání malinoostružiníku nebo také zahradní kiwi či o něco méně často pěstovaná klanopraška.

Stejně jako u tradičních ovocných stromů i tady bude platit, že je potřeba předem si promyslet, jestli si na ovoci chcete pochutnat začerstva, nebo jestli ho budete chtít vypěstovat mnohem více, aby vám zbylo i na zpracování.

Na ovocný záhon i do okrasné zahrady

Některé druhy drobného ovoce jsou nejen užitečné, ale také krásné. Například muchovníky a borůvky krásně kvetou a na podzim se přebarví do těch nejdivočejších odstínů.

Podobně barevné představení připraví i aronie, kterou možná znáte jako černou jeřabinu nebo temnoplodec. Tyto keře můžete s čistým svědomím vysadit i do okrasné zahrady.

Pokud ale máte trochu více volného místa, určitě si založte samostatný ovocný záhon, kde budete mít všechno ovoce pěkně po ruce.

Ovocné dobroty v moderním podání

Už dávno neplatí, že je rybíz jenom černý, bílý a červený. Na výběr máte i z odrůd růžových.

I tak nabízejí tradiční ovocné stromky nebo keře nové možnosti, podobně tomu je také u angreštu, jehož plody se v závislosti na odrůdě barví do zelených, žlutých, červených i růžových odstínů.

Pěstování ovoce vás prostě bude bavit. Jestli tedy nechcete zůstávat jen u zažitých odrůd, zkoušejte zajímavé novinky.

Ty ostatně najdete i u borůvek chocholičnatých, kterým se běžně říká kanadské. V jejich případě se zajímejte nejen o velikost plodů, která se může hodně lišit, ale také o termín zrání.

Rané odrůdy totiž dozrávají už v červnu, polopozdní v červenci nebo začátkem srpna a ty nejpozdnější v září. Při správné kombinaci odrůd si tak budete užívat modrofialové plody pěkné čtyři měsíce.

Vše Pěkně na jednom místě

Chcete si založit spe­ciální záhon určený výhradně pro drobné ovoce? Pak nezapomeňte, že se nároky některých rostlin trochu liší od ostatních.

Zatímco maliník, ostružiník, muchovník, aronie nebo třeba rybíz a angrešt porostou v každé kvalitní hlinité půdě, borůvkám, klikvám a brusnicím už budete muset dopřát rašelinu nebo domácí listovku. Ke svému růstu totiž potřebují kyselou půdu.

Jestli budete v jednom záhonu kombinovat i výběžkaté druhy, bez pravidelné kontroly se neobejdete.

Maliník se často celkem nekontrolovaně rozrůstá, takže budete muset čas od času zasáhnout a mladé sazenice vyrýpnout. Dobrou zprávou je, že si maliník tímto způsobem snadno rozmnožíte.

V ovocném záhonku mohou růst i pnoucí druhy. Klanopraška nebo zahradní kiwi patří mezi ty nejčastější. Pokud nemají možnost se pnout po loubí nebo pergole, určitě jim dopřejte alespoň samostatně stojící oporu v podobě kovové konstrukce.

Mezi drobné ovoce se počítá také jahodník. Ten stojí v oblíbenosti na naprostém vrcholu, a není se čemu divit.

Kromě velkoplodých odrůd se pěstují také jahody měsíční, které plodí od června do příchodu prvních mrazů. Velkoplodé jahody vybírejte s ohledem na to, jak dlouho jr chcete sklízet.

Na výběr máte odrůdy jednou plodící a stáleplodící. Pro pěstování v závěsných koších budou skvělou volbou odrůdy převislé, které si zamilujete na terase. Zkuste třeba Mara des Bois.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
ludmila212

No, hezký no. Já jsem vždycky myslela, že na naší zahrádce nebude místo pro nic víc než pár kytiček, ale tohle mě fakt dostalo. Borůvky a taky jablůnky na balkoně? To si musím zkusit. A když to pomůže včelkám, tak to mám jasný. Super článek.

eliska204

Teda, ja sem vždycky chtěla mít něco zelenýho doma. A teď když čtu, jak je to všechno možný i na malejch prostorech, bejt něco jako ovocnej balkon, no nadšená sem. A to s včelama je super nápad, fakt. Víc ovoce, víc včel, všecko jako křídla. Super čtení!

prochazkova99

Velmi poutavý článek, který přináší inspiraci nejen pro majitele zahrad, ale i pro lidi s menším prostorem. Rozšiřování zeleně a podpora biodiverzity jsou v dnešní době klíčové. Pěstování vlastního ovoce je navíc skvělý způsob, jak ušetřit a zároveň přispět k udržitelnější planetě.

nikolaprochazkova

Ahoj všem, mě dost zaujalo to s těma ovocnýma stromama. Vůbec sem si nikdy nemyslela, že bych je mohla mít i na balkóně. Určo vyzkoušim pár bobulovin, co myslíte, že se bude hodit nejvíc? Chci něco, co není moc náročný. Díky za tipy!

sdílejte článek
Související články
Možná si říkáte, proč teď, sotva začal podzim a ochladilo se, byste měla rozstříhat svetr na kusy. Ale nějaký starý svetr, který vám už dlouho leží ve skříni a možná ho nenosíte ani na doma, nejspíš máte. Dají se z něho udělat nápadité bytové dekorace. Tvoříme originální box 1. Najděte nějakou zachovalou a pevnou krabici, odřežte horní víko a vyberte si svetr, sametový […]
Šípky jsou neskutečně variabilní. Nejenže léčí a skvěle chutnají, dají se z nich vyrobit i nádherné dekorace a aranžmá. Inspirujte se! Hřejivé aranžmá ➜ Venkovský styl se vrací do módy. Stačí starý plecháček, pár větviček s šípky, barevné listí a nějaké ozdoby. Rychlé, snadné a naprosto božské. Srdíčko pro štěstí ➜ Něžné duše si můžou vyrobit ze šípků i nádherné […]
Různé druhy dýní jsou skvělé nejen na talíři, ale můžete z nich vytvořit také nespočet bytových dekorací, které dodají vašemu domovu ten správný nádech podzimu. Tak který z našich návodů vyzkoušíte? Bude to ozdobný dýňový kyblík, barevná květinová váza, nebo miniaturní pohádkový domeček? Podzimní ozdobný kyblík Budete potřebovat: plechový kbelík noviny na vyplnění bavlněnou utěrku dýně různých […]
Krásně barevný podzim každoročně láká ke kreativnímu tvoření z nejrůznějších přírodních materiálů. Mezi nejoblíbenější patří výrobky z čerstvých kaštanů. Jejich sběr baví i děti, tak neváhejte a pojďte s námi do toho. Kaštanový věnec 1. Budete potřebovat pěnový korpus ve tvaru věnce, košík kaštanů, tavicí pistoli, pár barevných listů, lýko a vlašské ořechy. 2. Kaštany ostrým nožem rozkrojte napůl a pomocí tavicí […]
reklama
Partnerské vztahy
Nevlastní dcera je mou oporou
Ať si někdy vysníte budoucnost, osud si pohraje s kartami, a vše dopadne úplně jinak. Moje milovaná vlastní dcera mě odstřihla a jen pár let nato mi do života přišla nevlastní dcera. Zamilovala jsem se už na učňáku a s Karlem jsme byli spřízněné duše až do jeho posledního vydechnutí. Velmi brzy po svatbě se nám narodila dvojčata, kluci Tomáš […]
Padá na vás podzimní splín?
Pošmourno, bláto a upršené počasí. Připadá vám to k uzoufání? Nejste sama. Co je příčinou podzimních splínů? A jak proti nim co nejúčinněji bojovat? Hodně lidí propadá s nástupem podzimu úzkostem. Na podzimní splíny si více stěžují ženy, neboť jsme mnohem emotivnější. Na vině je nedostatek slunečního svitu, na což reagují hormony serotonin a melatonin. V důsledku toho trpíme […]
7 typů, co číhají na seznamce
Seznámit se dejme tomu na pracovišti má svoje přednosti, neboť tak snížíte riziko, že si naběhnete s tzv. zajícem v pytli. Jenže ve zralém věku se jeví pravděpodobnější, že toho pravého můžete najít přes internet. Pozor ale na určité typy mužů, které se na internetových seznamkách často objevují. Kromě příjemných gentlemanů potkáte i podivíny, kterým se raději […]
Moje děti, tvoje děti, naše děti v pohodě
Po rozvodech vzniká spousta nových neúplných rodin. Rozvedené mámy a tátové s potomky ve vlastní nebo střídavé péči. Jak všechen ten mumraj přežít? Sestěhujete se s novým partnerem, a rázem jsou tu vaše děti, jeho děti a také vnoučata vás obou. A to často bývá pořádný zmatek. Takovým rodinám se říká patchwork neboli „sešívané ze zbytků“. Největší rizika „sešívaných“ rodin Objevovaly se už […]
Cestování
Dubaj, místo plné krásy a kontrastů
Na Arabském poloostrově v Perském zálivu leží emirát Dubaj, který nabízí zábavu opravdu pro každého, pro děti i dospělé. Navíc si zde budete připadat jako v pohádce. Dubaj je známa svou moderní architekturou, luxusními zážitky a bohatou kulturou. Co by vás v tomto městě nemělo minout? Burj Khalifa a Dubai Mall Burj Khalifa je nejvyšší budova světa, která nabízí […]
Než zámky usnou
Listí zahrad se začíná halit do kouzelných barev, historická sídla lákají na svou nádheru. Stojí za vaši pozornost, než se uloží k zimnímu spánku. Některé zámky se pyšní úžasnými sbírkami. Cínoví vojáčci a panenky Zámek Kamenice nad Lipou leží na rozhraní Vysočiny a jižních Čech. Jeho zahradě vévodí prastará lípa, podle které dostalo městečko Kamenice nad Lipou své […]
Město plné příběhů – Paříž
Proč si neudělat letošní podzim hezký a nezapomenutelný. Takový výlet do Paříže může být zážitkem na celý život. Co všechno stojí ve francouzské metropoli za vidění? Podzimní atmosféra Paříže určitě stojí za výlet. Mnoho turistů do této metropole každý rok vyráží především kvůli ikonické Eiffelově věži. Klidně až na vrchol Tato monstrózní stavba měří 323 metrů, […]
Houbařské ráje kolem nás
Pro mnohé z nás to je velká vášeň. I když si můžeme houby koupit, nemá to takové kouzlo, jako když si je najdeme a nasbíráme sami. A zadarmo! Kam za hříbky v mechu? Nejúrodnější lokalita na houby všeho druhu je bezkonkurenčně Šumava, která je sázkou na jistotu i v sušším období. Skvělým tipem je zejména oblast okolo Vimperka, kde jsou husté lesy. […]
Krása a zdraví
Popadněte cvičky a pusťte se do práce
Plavková sezona je sice už bohužel za námi, ale to neznamená, že nastává čas hodit za hlavu cvičení a hubnutí. Právě podzim je na změnu životního stylu jako dělaný. Pusťte se do toho s vervou! Radostné léto je pryč a nyní nastává takzvaná „mrtvá sezona“. Nebudeme si nic nalhávat, na podzim se nám většinou do ničeho nechce a „s oblibou“ […]
Botox bez jehel
Myšlenky na zkrášlení obličeje jehlou už jednou provždy zavrhněte. Pro zjemnění vrásek a vypnutí pleti máte po ruce nesrovnatelně komfortnější řešení. Použité ingredience vás ani nezruinují, ani je nemusíte shánět, koupíte je v každém obchodě. Přírodní botox neobsahuje nic, co by pleti ublížilo. Ani nebolí. Vystačíte si s mrkví, špenátem, kapustou, zakysankou a olivovým olejem. A máte vystaráno. Účinky jako po botoxu K vypnuté […]
Jakými bylinkami snížíte krevní cukr?
Cukrovkou trpí každý desátý člověk a další trápí dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi. V téhle situaci pomohou bylinky, pro které nemusíte chodit daleko. Bojujete stále dokola s vysokými hodnotami cukru v krvi? Vsaďte na bylinky. Možná budete překvapeni, že se nejedná o vzácné a těžko dostupné druhy. Přestože je cukrovka a problémy s hladinou cukru v krvi poměrně hodně rozšířená, málokdo účinky těchto bylin zná. […]
Oko může být váš domácí lékař
Oko, do duše okno, praví pořekadlo. Ovšem z našich očí lze vyčíst víc, než psychické rozpoložení. Barva duhovky může varovat před nemocí. Když se necítíte dobře, nebo máte nějaký zdravotní problém týkající se očí, může být barva duhovky nažloutlá nebo nazelenalá. Opravdu zpozornět byste měli při výrazné změně barvy duhovky, která u dospělého může signalizovat závažné onemocnění. […]
Magický svět
Využijte hodiny pro domácí magii
Hodiny, ať už velké nástěnné, nebo malé kapesní, mají ve světě magie zvláštní roli. Symbolizují tok času, pořádek a jsou užitečnými pomocníky. Využívání symboliky hodin vám může pomoci vytvořit rituály, které vás posílí, abyste lépe ovládali svůj čas a běžný život. Každé tikání a každý pohled na ciferník může být připomenutím toho, jak je čas cenný a jak […]
Při meditaci jsem viděla budoucí vnučku
S kolegyní jsme se přihlásily na jógu, abychom se dostaly trochu formy. Při závěrečné meditaci jsem jednou spatřila dívku, která se posléze narodila. Už dlouho jsme si s kolegyní Ivanou slibovaly, že se přihlásíme do kurzu jógy. Nejenže jsme se chtěly dostat alespoň trochu do kondice, ale také nás to zajímalo. Hodně jsme totiž o józe slyšely, nikdy […]
Jaké kameny se k vám hodí?
Šperky jsou ozdobou každé ženy a vždycky ovlivňují i svoji nositelku. Drahé kameny zesilují jejich energii. Díky šperku je můžete mít stále u sebe, protože tak je jejich síla větší. Hvězdy vám poradí, jaká ozdoba padne nejlépe právě k vaší osobnosti! Beran 21. 3. – 20. 4. Jste sebevědomá a nebojíte se vystavit všem na odiv, a tak […]
Husy správně vycítily, že mi hrozí nebezpečí
Husy byly mými oblíbenci na babiččině dvoře. Ráda jsem si s nimi hrála a ony za mnou chodily jako za mámou. Přijaly mě do své husí rodinky a jednou mi zachránily život. Nechodila jsem v tu dobu ještě ani do školky, byly mi pouze čtyři roky a hlídala mě babička. Moje maminka musela chodit do práce, a já tak u babičky v domku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Slavnostní otevření Kláštera minoritů Praha
epochanacestach.cz
Slavnostní otevření Kláštera minoritů Praha
Na přelomu září a října vstoupil KLÁŠTER MINORITŮ SV. JAKUBA do nové etapy své historie, která bude spojena se vzděláním, kulturou a podporou českého podnikání. Slavnostní otevření prostor prodchnutých unikátním geniem loci proběhlo 28. září za přítomnosti významných hostů. Podnikatelská platforma Helas byla přizvána ke správě a realizaci obnovy unikátních prostor KLÁŠTERA MINORITŮ SV. JAKUBA,
Ústní bakterie dokáže „rozpustit“ rakovinu
21stoleti.cz
Ústní bakterie dokáže „rozpustit“ rakovinu
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí ra
Major Koutný si užíval v lázních
panidomu.cz
Major Koutný si užíval v lázních
Někdo si užívá procedur a sladkého lenošení, populární herec Jaroslav Satoranský, mimo jiné také představitel majora Koutného ze seriálu Policie Modrava, si nedávno užíval přímo na jevišti Císařského sálu ve Františkových lázních, kde byl už poněkolikáté hostem talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose „Hovory W“. Pořad se na jeviště v nádherném lázeňském sále
Jachnické se nelíbil vlastní hlas
nasehvezdy.cz
Jachnické se nelíbil vlastní hlas
I když se v posledních letech objevuje Stanislava Jachnická (59) častěji i na televizní obrazovce, její hlas byl dlouho tím jediným, podle čeho ji diváci mohli poznat. A nutno říct, že herečku to nija
Chilli con carne s vařenou rýží
tisicereceptu.cz
Chilli con carne s vařenou rýží
Luštěniny zasytí, obsahují bílkoviny a velké množství vlákniny. Ingredience 1 lžíce řepkového oleje 1 střední cibule 280 g hovězího mletého masa 1 lžička mleté sladké papriky ¼ lžičky kajens
Jak dovolená změnila můj život
skutecnepribehy.cz
Jak dovolená změnila můj život
Když jsem chodila do první třídy, nastěhovala se do našeho domu rodina s malým synem. Tomík chodil do třetí třídy a nejvíce se kamarádil se mnou. Synovi našich nových sousedů jsem se líbila už tenkrát. Pamatuji si, že když jsme si s mojí sestřenicí a Tomíkem u nás hráli, můj kamarád řekl, že až budeme velcí, vezme si
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
epochalnisvet.cz
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací,
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
epochaplus.cz
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Mystický Žižkův dub: Navracelo jeho dřevo mládí?
enigmaplus.cz
Mystický Žižkův dub: Navracelo jeho dřevo mládí?
Do malé jihočeské vesničky se vrací vetchý stařec. V nůši na zádech má chrastí a několik polen. Pocházejí ze stromu, pod nímž se narodil Jan Žižka z Trocnova. Jakmile se stařík dřeva dotkne, nestačí s
Uhrančivě zelený Worldtimer od Frederique Constant
iluxus.cz
Uhrančivě zelený Worldtimer od Frederique Constant
Až dosud byly hodinky Classic Worldtimer Manufacture laděny do tří dominantních barev na naší planetě: denní bílé, noční černé a oceánské modré. Nyní do série přibyly dvě nové limitované edice ve čtvr
Český ráj uprostřed Indického oceánu
rezidenceonline.cz
Český ráj uprostřed Indického oceánu
Jeden z neluxusnějších resortů na světě vyrostl na nevelkém ostrově v severní části Malediv. Na neobydleném místě, kde domorodci donedávna pouze „externě“ pěstovali melouny a papáju. Úchvatný areál zahrnující třiačtyřicet soukromých vil s bazénem, pět rezidencí a jednu Romantic vilu vystavěl jeden z nejbohatších Čechů: Jiří Šmejc zaujímá podle Forbesu na prestižním českém žebříčku devátou příčku. Tropický Želví ostrov má pronajatý
Skončily Hitlerovy jaderné ambice na dně jezera?
historyplus.cz
Skončily Hitlerovy jaderné ambice na dně jezera?
Norský odbojář ze břehu bedlivě pozoruje vzdalující se plavidlo. „3… 2… 1…,“ odpočítává druhý s očima přilepenýma na vteřinovou ručičku hodinek. Pak se ozve mohutná exploze a z lodi se vyvalí sloup dýmu. Vyšlo to! Jejich radost z úspěšně vykonané operace však kazí výčitky. Na lodi totiž byli i jejich lidé.   Kdo první přijde s atomovou
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz
4
0
Would love your thoughts, please comment.x