Zhoršující se paměť potká dříve či později každou z nás. Občasné výpadky jsou samozřejmě normální. Pokud už vám paměť začíná selhávat častěji, je třeba s tím něco dělat.
Správnou funkci mozku lze podpořit pravidelným paměťovým cvičením, vhodnou stravou a nenahraditelnými bylinkami.
Když pracujete, nutí vás to přemýšlet nad tím, co právě děláte. Ovšem v důchodu už to je něco jiného. Mozek přestává dostávat nové podněty, člověk se zacyklí a nastává rutina, která mozku a paměti vůbec neprospívá. Změňte to, dokud je ještě čas!
Cílený trénink
Jestli ráda luštíte křížovky, bod pro vás. Je totiž vědecky prokázáno, že tato činnost výrazně stimuluje mozek a zlepšuje paměť. A když k nim přidáte ještě Scrabble či Kris Kros, tím lépe. Doporučuje se také skládat puzzle.
Zde se klade důraz nejen na představivost, ale i na motorické funkce. A zapomenout nesmíte ani na počty. Vezměte si například účtenku vašeho posledního nákupu a zkuste si zpaměti sečíst všechny položky.
Každý den se také naučte něco nového, ať už jde třeba o sloku oblíbené písničky, nebo pár cizích slovíček.
Možná si říkáte, že už je na to pozdě, nikdy ale nevíte, co vás potká, a i kdybyste cizí jazyk nikde nevyužila, alespoň budete mít tolik potřebný trénink.
Paměť byste měla denně procvičovat minimálně deset minut, stejně jako svaly, které bez posilování ochabují.
Zvyšte svou mozkovou aktivitu
Možná budete překvapena, ale mozek si naprosto libuje při konzumaci kávy. Kofein a antioxidanty, které obsahuje, na něj mají spoustu pozitivních účinků.
Dokonce se říká, že pití kávy z dlouhodobého hlediska snižuje riziko neurologických onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.
Zaměřte se také na jídelníček a zařaďte do něj třeba borůvky, které obsahují spoustu antioxidantů, které nahromaděné v mozku zlepšují jeho funkci.
Zázraky z ledničky
Společně s borůvkami by na vašem stole neměla chybět ani brokolice a ořechy, které chrání buněčné membrány před poškozením, stejně jako citrusy, zejména pomeranče.
Také dýňová semínka obsahují spoustu látek, díky nimž funguje mozek, jak má. Vejce zase podporují paměťové schopnosti, stejně jako hořká čokoláda.
Ta navíc zlepšuje náladu a zabraňuje depresím. Z koření si ve velkém dopřávejte hlavně kurkumu, ta pomáhá růstu nových mozkových buněk.
Čarovná síla přírody
Zaměřte se na bylinky! Pozornost zlepšuje hlavně rozchodnice růžová. Pupečník asijský neboli gotu kola regeneruje nervovou soustavu, bakopa zpomaluje stárnutí mozkových buněk.
Dobrou službu vám ale prokáže i šišák bajkalský, který zbavuje nervového napětí, i lípa srdčitá, jež zase zlepšuje spánek a má vliv na vaši skvělou výkonnost.
Důležitá je spánková hygiena
Když málo spíte, nemůžete se vůbec soustředit. Proto je spánek pro váš mozek obzvlášť důležitý. Aby dokázal zpracovat veškeré vjemy z předchozího dne, nestačí jen tak ledabyle ulehnout do postele.
Před spánkem nikdy nejezte těžká jídla, v ložnici pořádně vyvětrejte, vypněte televizi a na mobil rovněž zapomeňte. Zakažte si také přemýšlet, co vás další den čeká.
Nebojte se éterických olejů, které kvalitní spánek podpoří a uklidní vaši rozjitřenou mysl. Můžete si k tomu pustit třeba meditační hudbu, protože zharmonizuje vaši mysl, a bude se vám lépe usínat.