Pro ostatní jste možná jenom obyčejný lenoch, který by se pořád válel na kanapi. Není divu, v dnešní době není únavový syndrom u veřejnosti považován za nemoc jako takovou. Přitom jde o chorobu, která dokáže pořádně znepříjemnit život.
V zimě býváme častěji unavené, což je naprosto normální, protože se většinou nevěnujeme svým koníčkům, chybí nám sluníčko, ale i motivace cokoli dělat.
Když se ale projeví chronická únava, která trvá více než půl roku, je třeba zbystřit. Hlavním viníkem je především stres a uspěchaná doba, ale spánek a odpočinek při propuknutí nemoci už úlevu nepřinášejí.
Změna životního stylu vám stoprocentně pomůže
Únavový syndrom mohou doprovázet i velké bolesti hlavy, kloubů, závratě a zduřelé krční uzliny.
Syndrom ale může být i příčinou vážnějšího onemocnění, jako jsou například různé infekce, chronické záněty, nádorová onemocnění, anémie nebo mentální poruchy.
Doporučuje se proto vyhledat odbornou pomoc, která navrhne speciální léčbu na klíč. Zaručeně pomáhá změna životního stylu, což zahrnuje vyváženou stravu, pravidelné posilování imunity, a především eliminaci stresu.
Nesnažte se být nejlepší
Většina z nás chce být naprosto perfektní. Jenže právě přehnané požadavky na sebe samé bývají často kamenem úrazu.
Pěstujte proto zdravou sebedůvěru, najděte si koníčky, které vás přivedou na jiné myšlenky a u kterých si odpočinete a zrelaxujete nejen své tělo, ale i duši.
Vsaďte na terapii a účinné meditace
Psychoterapie vás může dovést až k samotnému spouštěči únavového syndromu, vyzkoušet můžete i hypnózu, arteterapii, muzikoterapii nebo meditaci. Pokud budete meditovat každý den po dobu 10 minut, značně se vám uleví.
Stačí se jen zavřít do nějaké místnosti, kde vás nebude nic rušit, a to ani tikot hodin, a kde se budete soustředit jen na sebe a svůj dech. Zpočátku bude trochu trvat, než se naučíte pracovat se svým dechem, je to ale cvičení jako každé jiné.
Výzkumy prokázaly, že aktivita EEG při meditaci opravdu klesá, čímž si odpočinete a zároveň načerpáte novou energii. Meditace také zlepšuje průtok krve v mozku a zlepšuje paměť.
Ženšen přispívá k regeneraci a obnově sil
Sáhnout můžete i po přírodních lécích, v tomto případě hlavně po ženšenu. Ten se využívá jako prevence stresu už pěknou řádku let, protože stimuluje imunitu a také zvyšuje vitalitu.
Vyrobte si z něj tinkturu, kterou budete pravidelně užívat. Budete potřebovat kořen ženšenu, který u nás sice bohužel neroste a vypěstovat ho je poměrě složité, v obchodech ho ale běžně seženete.
Pokrájený kořen zalijte čirým alkoholem. Macerujte 3–4 týdny a každý den sklenicí zatřepejte. Užívejte 15 kapek třikrát denně.