Diabetem 2. typu trpí v Česku přes 800 tisíc lidí. Nemoc vzniká z nezdravého životního stylu a nadváhy. Lze ji ale držet pod kontrolou bez inzulinu.
Vlivem nedostatku inzulinu mají lidé s cukrovkou zvýšenou hladinu cukru v krvi (hyperglykémii), což způsobuje cukrovku neboli diabetes 1. typu.
U diabetiků 2. typu, kterých je přes 90 procent ze všech pacientů s cukrovkou, onemocnění vzniká v důsledku špatné životosprávy.
V obou případech cukrovka negativně zasahuje celé tělo, jelikož narušuje nejen metabolismus sacharidů, ale má i další vedlejší účinky.
Riziko infarktu a mrtvice
Diabetici v těžké fázi choroby mají až třikrát vyšší pravděpodobnost infarktu nebo mozkové mrtvice a až desetkrát častěji jim selhávají ledviny. Jsou ohroženi také řídnutím kostí, rizikem častých zlomenin a slepotou.
Mají mimo jiné zvýšenou tvorbu kolagenu, což vede k omezení hybnosti v kloubech, hlavně na rukou či v ramenou. Jsou náchylní ke karpálním tunelům.
Jak to začíná?
K prvotním signálům diabetu patří silná únava, neutuchající hlad, sucho v ústech, časté močení, špatně se hojící rány nebo opakované infekce.
Pravidelná kontrola hladiny glukózy v krvi, krevního tlaku a cholesterolu vás však může včas varovat, že tělo nefunguje, jak má.
Stačí denně 30 minut chůze
Úspěšná léčba cukrovky 2. typu ale nestojí pouze na dávkách inzulinu a přísné dietě. Důležitým pilířem je i pohyb. Mnozí diabetici jsou přesvědčeni, že se svým onemocněním nemohou sportovat. Opak je ale pravdou.
Dobře zvolenými aktivitami lze nemoc eliminovat natolik, že inzulin již nebudete potřebovat. Stačí vám pro začátek denně 30 minut svižné chůze, přičemž nezáleží na vzdálenosti, ale na intenzitě. Musíte se zapotit.
Nikdy ale nesportujte nalačno! Před sportovní aktivitou je vhodné dát si müsli tyčinku nebo ovoce, které tělu dodají rychlé cukry k okamžité práci svalů. Po 20 minutách zátěže pak dochází ke štěpení glykogenu z energetických zásob v játrech.
Zkuste hole nordic walking
Vzpřímená chůze přispívá k posílení svalů, dochází k napřímení páteře a aktivaci středu těla. Má blahodárný vliv na oběhový systém, pozitivně ovlivňuje mechanické vlastnosti cév a tím i krevní tlak, pomáhá při odplavování odpadních látek z tkání.
Pravidelné svižné procházky po rovině nebo do kopců po kvalitních cestách sníží vaši hmotnost, změní chemii v těle a tím sníží i množství užívaného inzulinu.
Pokud využijete hole na nordic walking, budete stabilnější, a hlavně kromě nohou zapojíte i horní končetiny a ulevíte velkým kloubům.
Pomůže plavání a cyklistika
Diabetici se často potýkají s poruchou koordinace, proto se doporučuje také plavání. Díky většímu odporu ve vodě v bazénu se posilují svaly, zvyšuje se prokrvení tkání, což je dobré pro poškozené vlásečnice.
Mimo to voda podporuje funkci lymfatického a krevního oběhu, čímž snižuje otoky nohou, boků a pasu.
V případě otevřené rány na „diabetické noze“ je ale koupání vyloučeno. Také cyklistika, jízda na rotopedu, aquaaerobik a další sporty, kdy se zadýcháte a lehce unavíte svalově, jsou pro cukrovkáře žádoucí. Cukrovku tak lze držet pevně na vodítku.