V létě jsme se ani nemuseli cíleně opalovat, sluneční paprsky si nás v tom letošním horkém počasí našly všude. To je sice fajn pro tvorbu vitaminu D, ale už ne tak dobré pro znaménka na kůži.
Znaménka a pihy bychom si měli nechat pravidelně vyšetřit nejen před létem, ale zejména po něm. Je potřeba zjistit, zda s nimi UV záření něco nepěkného neprovedlo. A je jedno, že je máte už dlouho a dosud byly v pořádku.
Jakých změn si všímat?
Drobné pihy s průměrem menším než půl centimetru většinou bývají neškodné, stejně tak znaménka, která nemění svou velikost, barvu ani tvar. S věkem jich obvykle přibývá, a proto je dobré je pravidelně prohlížet i mimo kontroly na kožním.
I sami si totiž můžete všimnout, když se některá piha nebo znaménko začne měnit. Zpozornět byste měli, když znaménko například změní velikost, barvu, tvar, má nezřetelné okraje nebo začne svědit.
A skutečně alarmující je, pokud znaménko opakovaně krvácí. V takových případech rozhodně návštěvu dermatologa neodkládejte.
Prevence může zachránit život
Pokud jste se k návštěvě dermatologa ještě nedostali, už neváhejte ani den. Čím dříve zjistíte, jak na tom jste, tím lépe. Pokud budou výsledky vyšetření v pořádku, tím lépe.
A pokud ne, zachytíte počínající onemocnění včas, kdy se s ním dá ještě něco dělat. Působením slunečního záření se totiž i z nejnevinnějšího znaménka nebo pihy může vyvinout zhoubný nádor – melanom.
To je nejagresivnější typ rakoviny kůže, a pokud se onemocnění nezachytí včas, bývá ve většině případů smrtelná.
Prevence je proto v tomto případě bez nadsázky životně důležitá. Odhalit zhoubné bujení nemusí být lehké, jeho projevy jsou mnohdy nenápadné a pozvolné a zjistit je může jen odborné vyšetření.
Dobré rady
• Pravidelné kontrolování pih i znamének byste měli absolvovat dvakrát ročně.
• Většina zdravotních pojišťoven na toto vyšetření svým klientům přispívá.