Vysoký tlak se vyskytuje u poloviny populace a je zrádný. Příznaky jsou zprvu mírné, takže je neřešíme, ale pak zaútočí. Znepříjemnit život dokáže ovšem i nízký tlak!
Systolický tlak je hodnota naměřená při systole (srdečním stahu), která se udává jako první a je vždy vyšší. Diastolický tlak je naměřen při diastole (v době plnění srdce) a je pokaždé nižší.
Jaký tlak je v normě?
Normální krevní tlak v dospělosti je 110 až 139 mmHg systolického tlaku a 60 až 89 mmHg diastolického.
Za hypertenzi je považováno opakované zvýšení systolického tlaku nad 140 mmHg nebo diastolického tlaku nad 90 mmHg, prokázané minimálně ve dvou ze tří oddělených měření. Nízký krevní tlak je určen hodnotou pod 90/60 mm Hg.
Proč se mu říká tichý zabiják?
Protože umí být zákeřný. Dlouhou dobu nemusí působit žádné problémy, takže si na něj zvyknete, ale pokud se neléčí, udeří a může vést k ohrožení života.
To se týká hlavně cévní mozkové příhody (mrtvice), srdečního infarktu, srdečního selhání a ledvinového kolapsu.
Proto je důležité měření tlaku doma a pravidelná kontrola u lékaře. Pokud užíváte léky na úpravu tlaku a ten je ve stabilních hodnotách (pod 140/90 mmHg), stačí kontrola jednou za 6 měsíců.
Jak předcházet hypertenzi?
Zejména vhodnou životosprávou: zdravá a pestrá strava s dostatkem vitaminů, snížení příjmu kuchyňské soli a nezdravých tuků, omezení alkoholu, zanechání kouření, udržování optimální tělesné váhy, přiměřená fyzická aktivita a vyhýbání se stresovým situacím.
Neméně důležité je udržet pod kontrolou všechna přidružená onemocnění, jako jsou cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu či obezita. Vždyť ztráta každého kila znamená snížení tlaku o 2 mmHg!
Jak si poradit s nízkým tlakem?
Nízký tlak způsobuje, že mozek není dostatečně prokrvený a okysličený, což se projevuje únavou, mžitkami před očima, bolestí hlavy, závratí, hučením v uších, rychlým a mělkým dýcháním, zvýšeným pocením, zimomřivostí i studenými končetinami.
Proto nevstávejte prudce z postele ani ze židle. Chraňte se před horkem, včetně horkých koupelí a sprchy.
Lidem s nízkým tlakem se doporučuje zvýšená konzumace soli, vitaminu C a B12. Zařaďte do jídelníčku víc rozinek a mandlí, červenou řepu, granátová jablka, lékořici a rozmarýn.
Doporučení pití černé kávy pro zvýšení krevního tlaku je spíš mýtus, tlak se sice rychle krátkodobě zvýší, ovšem jeho následné opětovné snížení je daleko horší. Naproti tomu pití zeleného čaje prokazatelně pomáhá.