Je tady čas dozrávání a sbírání vlašských ořechů. Tyto suché plody bychom si měli dopřávat rozhodně nejenom o Vánocích.
Možná vám ořechy nedělají dobře na žaludek. Přitom z nich ale úplně jednoduše můžete udělat lehce stravitelnou pochoutku.
Dárek od přírody
Všechny ořechy, ale i různá semínka patří mezi jedny z nejzdravějších potravin. Obsahují vše, co je pro organismus důležité v té nejzdravější a nejpřirozenější podobě.
Jsou bohatým zdrojem omega-3, 6 a 9 nenasycených mastných kyselin, bílkovin, vitaminů a minerálů.
Skvěle nahradí nezdravé cukrovinky. Bohužel lidé často netuší, jak je správně konzumovat, a pak se diví, že je třeba škrábou v krku nebo tlačí v žaludku. Na to ale existuje řešení.
Odemkněte je!
Ořechy i semínka, bývají od přírody tzv. uzamčené. K tomu dochází při jejich dozrávání a následným vysychání.
V takto uzamčených plodech je kyselina fytonová, která může způsobovat jejich horší trávení, a proto se po konzumaci můžeme cítit, jako bychom měli v břiše balvan.
Ani dokonalé a důkladné rozkousání či rozmixování nepomůže k lepší stravitelnosti. K „odemčení“ ořechů ale stačí jen čistá voda, do které je namočíte.
Voda aktivuje životodárné enzymy, které suché plody promění v lépe stravitelné a pro organismus biologicky využitelné.
Také je dokáže zbavit hluboce usazených nečistot, prachu nebo počátečních zárodků plísní. Namáčení navíc ořechy změkčuje a usnadní vám tak i jejich krájení či mixování. Zároveň se zvýrazní a zlepší jejich chuť,
Inspirace z přírody
Namáčení suchých plodů a semen můžete pozorovat i v přírodě. Živočichové, které se jimi živí, jako je například křeček, sysel, slepice či bažant, pošlou sezobnuté semínko nejdříve do volete nebo v případě hlodavců do vaku ve tvářích.
Tam se smísí s vodou (slinami) a zůstane tam tak dlouho, dokud se „neodemkne“ a nepřijde ta správná doba k jeho spolknutí.
Jak na namáčení
Vylouskejte ořechy, jádra omyjte pod tekoucí vodou a pak je dejte do misky s čistou vodou o pokojové teplotě, ideálně filtrovanou. Misku použijte skleněnou nebo keramickou, v žádném případě ne kovovou.
Do vody můžete přidat také trošku soli, čerstvou citronovou šťávu nebo jablečný ocet, tím se chuť ještě více zvýrazní. Použijte vždy jen takové množství ořechů, které pak hned spotřebujete.
Nechte je máčet několik hodin, ale klidně i celý den nebo dva – pak je dobré vodu častěji vyměnit. Řiďte se přitom pravidlem: čím tvrdší ořech nebo semínko, tím déle si musí ve vodě pobýt.
Oříšky by měly být zcela ponořené a určitě je nedávejte do ledničky. Přirozenou cestou se tak zaktivují enzymy, tvoří se nové bílkovinné složky, zvyšuje se obsah vitaminů.