Bolest v krku dokáže být velmi nepříjemná a obtěžující. Proto ve chvíli, kdy nás postihne, hledáme rychlé řešení, jak se jí co nejrychleji zbavit.
Bolest v krku málokdy přichází sama, bývá spíše příznakem jiných onemocnění. Nejčastěji se jedná o nachlazení, záněty dýchacích cest (zejména hltanu, hrtanu a průdušek) nebo angínu. Léčba bolesti v krku obvykle není složitá.
Stačí dodržovat klidový režim, zvýšit příjem tekutin a vitaminů a užívat volně prodejné léky ve formě pastilek či sprejů.
Lékaře je vhodné vyhledat v případě, že bolest v krku znesnadňuje příjem potravy a tekutin nebo se nelepší ani po třech dnech léčby. Často ale pomohou i babské rady, tak si pojďme ti nejčastější připomenout.
Solné kloktadlo
Pokud to váš žaludek a dávicí reflex zvládne, připravte si roztok ke kloktání, který budete užívat alespoň třikrát denně. Do hrnečku nebo skleničky nalijte teplou vodu a rozmíchejte v ní alespoň jednu lžíci kuchyňské soli. Sůl přirozeně dezinfikuje napadené prostředí krku a snižuje jeho bolestivost.
Hřebíček
Funguje jako silné přírodní analgetikum a antiseptikum. Vonné látky v něm obsažené mají schopnost brzdit růst mikroorganismů, místně prokrvuje a tlumí lokálně bolest.
V průběhu dne proto hřebíček cucejte přímo v ústech, pomůže nepříjemnou bolest při polykání utlumit. Můžete si připravit i odvar.
Černý čaj
Při akutní bolesti v krku pomáhá také černý čaj s medem. Vypijte jej horký, mělo by se vám ulevit. Tento postup je doporučován hlavně ve chvíli, kdy máte kvůli bolesti problém s polykáním. Přidat do něj můžete i plátek čerstvého citronu.
Priessnitzův obklad
Léty prověřená procedura, která napomáhá lepšímu prokrvení postiženého místa díky zapaření urychlujícímu proces hojení v lidském těle. Priessnitzův obklad funguje ve třech fázích a skládá se ze tří částí.
Namočte čistý kapesník do studené vody a přiložte ho na krk. Ten poté zabalte do igelitového sáčku.
Teplota pod obkladem se stabilizuje, cévy se postupně rozšiřují a místo se díky tomu prokrví. Poslední vrstva je suchá látka, například šátek. Obklad nechte na krku působit 2 až 3 hodiny, pak ho sundejte a s dalším zábalem počkejte alespoň 3 hodiny.
Doporučujeme: Tvarohový zábal
Tvaroh působí chladivě, léčí otok y a tlumí bolesti.
Zkuste tvarohový zábal na zanícené mandle či bolest v krku. Jak na to? Půl kila tvarohu naneste zhruba v půl centimetru silné vrstvě na tenký bavlněný šátek, obklad ohřejte a oviňte kolem krku. Obklad noste, dokud tvaroh nevyschne.
Opakujte klidně i třikrát denně. Mělo by se vám ulevit.