Nejsou hezké, ale jsou velmi časté. Černé tečky neboli komedomy se objevují u většiny lidí – nejčastěji na nose nebo v okolí brady.
Dopřáváte své pleti vše, a přesto se stále černé tečky objevují? Asi to chce změnu.
Proč to nefunguje?
Černé tečky jsou vlastně ucpané rozšířené póry, jejichž povrch působením okolního prostředí ztmavl. Nabízí se proti nim spousta speciálních kosmetických prostředků. Možná už jste některé vyzkoušeli. Jenže ne všechny jsou dobré.
Slupovací masky a náplasti
Tyto prostředky slibují, že během působení do sebe obsah ucpaných pórů vcucnou a póry budou po sloupnutí zase čisté.
Pár ucpaných pórů se tak sice uvolní, ale příliš silná přilnavost náplastí může při tom poškodit nejen povrch pokožky, ale i podkožní kolagenová vlákna.
Odsávání
Pleťové přístroje mají pomocí podtlaku odsát obsah pórů a tak je vyčistit. Jenže příliš silný podtlak může způsobit rozšíření drobných krevních kapilár, které zůstanou jako červené nitky prosvítající pod kůží.
Vymačkávání
To je asi nejhorší způsob. Můžete si způsobit prasknutí folikulu, zanést infekci a následný zánět nebo cystu. Z malé černé tečky je tak rázem mnohem horší problém.
Také speciální kovová očka na komedomy mohou pokožku podráždit a následků včetně odlupující se kůže se můžete zbavovat i několik dní.
Přečtěte si složení
Jak tedy na černé tečky jít? Nejlepší způsob je používat správnou kosmetiku, a to jak peelingy a čisticí pleťové vody, tak i séra a krémy s určitými látkami, které skutečně pomáhají.
Třeba přípravky s kyselinou salicylovou, která zrychluje buněčnou výměnu a uvolňuje ucpané póry.
Dobře působí také enzymatické proteiny, které póry uvolňují a ty rozšířené stahují. Přípravky s obsahem retinolu urychlují regeneraci a redukují ucpané póry, navíc jsou skvělé proti stárnutí, neboť zvyšují produkci kolagenu.
Niacinamid mírní nedokonalosti pleti i projevy akné, dobře působí i na rozšířené póry.
Dobré rady
• Manuální čištění ucpaných pórů nechte raději na kosmetičce.
• Udržet póry čisté pomáhá např. kyselina mléčná či gylkolová.