Není zvíře, co by se občas nepodrbalo. Ne vždycky ale může za svědění zbloudilá bleška. Někdy je to signál toho, že má váš pes nebo kočka potravinovou alergii.
Potravinové alergie jsou strašákem posledních let nejen u lidí, ale i u zvířat. Stejně jako my, tak i oni mohou těmito potížemi trpět. Jak vznikají a podle čeho poznáte, že jí váš mazlíček trpí?
1 Alergie na určitou složku potravy může začít zcela nenápadně. Rozpoznat ji od jiných zdravotních problémů proto může být složité.
„Potravinovou alergii způsobuje nedostatečně strávená bílkovinná složka potravy, která ve větším množství pronikne přes stěnu střeva a následně vyvolá alergickou reakci.
Nejčastějším potravinovým alergenem u psů je hovězí, vepřové a skopové maso, dále pak pšenice nebo jiné obiloviny obsahující lepek, sója a kravské mléko. U koček se jedná o hovězí, drůbeží, ale i rybí maso, mléko a mléčné výrobky.
Vedle bílkovin mohou být potenciálním alergenem také například barviva, některé typy aromat a chemické konzervanty,“ vysvětluje specialistka na výživu psů a koček Adéla Palacká.
2 Krmíte psa nebo kočku stejným krmivem už léta a jste překvapení, že potíže se objevily až teď? Je to proto, že alergie se začnou projevovat až po dvou letech od konzumace nevhodných granulí.
3 Mezi časté prvotní příznaky alergie patří nesezónní dermatitida, tedy zánět kůže. Ta se projevuje hlavně svěděním, zčervenáním kůže a kopřivkou. Pokud se tedy zvíře drbe zejména po krmení, s největší pravděpodobností je alergické na nějakou složku potravy.
4 Zhoršuje se zvířátku kvalita srsti nebo dochází k jejímu vypadávání? Pak ihned odstraňte výše uvedené potenciální alergeny z jeho krmiva a nasaďte takzvanou eliminační dietu. Jak na to?
Do krmení dávejte jeden druh masa, který zvíře pokud možno předtím nikdy nemělo, a jeden druh uhlohydrátů.
Vydržet musíte několik týdnů. Když má zvíře na vynechaný druh masa nebo potraviny alergii, svědění zmizí.
5 Dalšími příznaky alergie mohou být záněty uší nebo očí. Jako průvodní znak se většinou objevuje svědění a zčervenání uší. V případě očí se může projevovat zarudlé bělmo nebo výtok.
6 U citlivějších jedinců se mohou objevit také chronické problémy žaludku a střev, které jsou spojené se zvracením, plynatostí, průjmem. Týká se to asi 15 až 20 procent zvířat s potravinovou alergií. V důsledku toho může začít zvíře více hubnout nebo se zastaví jeho růst.
7 Některé psí rasy jsou k potravinovým alergiím náchylnější, například jezevčíci, kokršpanělé, malí knírači, pudlové nebo retrívři.
U těch je kromě speciálních granulí dobré vyměnit i šampon, který by měl být hypoalergenní se zklidňujícími účinky.