O tom, že protahování zlepšuje krevní oběh a předchází zraněním, jste jistě slyšeli milionkrát. Ale má i jiné přednosti. Vaše tělo proto ocení, když si denně najdete pár minut a pořádně se protáhnete. Nejlépe několikrát za den.
Co vlastně konkrétně přináší každodenní protahování? Zbavíte se částečně stresu a zbude vám více energie a chuti do života.
Využijte dech
Při protahování využívejte dech. Většina svalů totiž relaxuje s výdechem. S nádechem tedy zaujměte pozici na protažení a s výdechem se protáhněte. Celkový efekt se navíc zlepší, když se budete vědomě soustředit na protahovanou oblast.
Co cvičit?
Mnoho protahovacích cviků si určitě pamatujete z hodin tělocviku, případně je najdete v základních jógových polohách. Patří sem kroužení hlavou, rameny, nohama, volné předklony ve stoji, vsedě, vytažení z ramen, protažení s pažemi nad hlavou a podobně.
Pokud se chcete jen protahovat, začněte cviky svižnějšími, kdy svalstvo zahřejete. Potom přejděte do pomalejších, statických výdrží, kde již můžete prokrvené svalstvo uvolňovat.
Funguje jako prevence zranění
Pravidelné protahování posiluje jemnou svalovou koordinaci, která je důležitá pro udržování rovnováhy během pohybu. S tím souvisí i lepší orientace v prostoru a zachování stability. Nemusíte se potom obávat, že vás na lopatky položí kdejaké zakopnutí.
Hned po ránu
Vstaňte každý den o něco dřív a udělejte tři cviky. Položte se na záda, pokrčte kolena, opřete chodidla o zem a rozpažte (dlaně k zemi). Střídavě přetáčejte obě kolena na jednu a druhou stranu. Potom si protáhněte ramena a šíji.
Položte si ruce zezadu na temeno hlavy a přitáhněte bradu k hrudníku, rukama si pomáhejte jen lehce.
Pak proveďte úklon k rameni a přitáhněte bradu lehce šikmo – jako byste se chtěli podívat na kyčel. A nakonec si protáhněte lýtka. K tomu budete potřebovat schod. Postavte se oběma nohama na kraj schodu a jednou patou lehce sešlápněte dolů. V každé poloze vydržte asi 15 vteřin a volně dýchejte.