Léto se sice chýlí ke konci, ale teploty stále šplhají ke třicítkám a každý má chuť se v parnu schladit u vody. O rizicích slunění jsme už psali, ale na co dalšího si dát pozor, abyste nakonec „koupačku“ neodstonali?
Vparném létě asi každý využije tu a tam přírodní koupaliště nebo jezero. Dejte si ale pozor, do jaké vody se půjdete osvěžit, abyste za to nezaplatili zdravotními komplikacemi.
Voda v přírodních koupalištích, tedy v rybnících, jezerech, vodních nádržích a řekách, může obsahovat spoustu mikroorganismů, které mohou spustit různé infekce, ekzémy či alergie. Řiďte se proto zásadním pravidlem: Pokud je voda zakalená a páchne, raději se jí vyhněte obloukem.
Sinice jsou celkem běžné
Velkým problémem na přírodních vodních plochách jsou v létě sinice. To, kolik jich ve vodě je, případně jak dlouho jste v ní byli, se projeví na vašem zdravotním stavu.
Lehká akutní otrava způsobí střevní a žaludeční potíže, může se ale objevit i bolest hlavy a zánět očí.
Pozor na salmonelu!
Voda může být kontaminována bakteriemi, které okem neuvidíte. Jedná se hlavně o enterokok, E. coli nebo salmonelu. Riziko hrozí hlavně v případě, že se vody napijete, což se vám při koupání může bez problému stát.
Ženy jsou v nevýhodě
Koupání v nekvalitní vodě je rizikovější pro ženy, kterým pak hrozí kvůli přemnoženým bakteriím gynekologické záněty.
Proto, když se po koupání dostaví svědění nebo vaginální výtok, zajděte do lékárny a zakupte si volně prodejné vaginální výplachy či antymikotické krémy či čípky. Pokud budou potíže přetrvávat, vyhledejte svého gynekologa.
Kožní potíže
Důsledkem koupání ve znečištěné vodě mohou být také vleklé kožní problémy. Nejčastěji se projevují zarudnutí kůže, puchýři a intenzivním svěděním. Tyto problémy mají na svědomí převážně paraziti.
Ani chlor není bez rizika
Když se rozhodnete nedat přírodě šanci, a raději se i v létě koupat v chlorovaném bazénu, nemusíte mít vyhráno. Po pár hodinách od koupání v chlorem ošetřené vodě se může objevit začervenání kůže a svědění.
Chlor může vyvolat zarudnutí a pálení očí , které vede u citlivých jedinců až k nepříjemnému zánětu spojivek.
Jak se můžete chránit?
Pokud se chcete koupat v přírodních vodách, je nejlepší se jen rychle smočit a pobyt ve vodě omezit na minimum. Po vykoupání to chce rychlou sprchu, kterou smyjete zbytky řas nebo sinic.
Využijete-li bazén s chlorovanou vodou, vysprchujte se i předem, smyjete tak z těla vše, co by mohlo v kombinaci s chlorem reagovat.
Sledujte stav vody a dodržujte nařízení
O tom, v jakém stavu je voda na přírodních koupalištích, informují hygienické stanice. Proto se vyhněte vodě, kterou už hygienici prohlásili za nevyhovující!
A mějte také na paměti, že existuje řada přírodních koupališť, jejichž kvalitu vody hygienické stanice nemonitorují.
Proto, než se rozhodnete pro koupání v daném místě, si pečlivě prohlédněte vodní hladinu. Když bude voda páchnout, bude příliš zakalená nebo pokrytá zeleným povlakem, na koupání zapomeňte. Následky osvěžení by vás mohly pěkně potrápit.