Teplo zpomaluje průtok krve v žilách, krev se začne hromadit v nohou a působí pocit tíhy, bolest a otoky. Za oteklýma nohama ale může stát i vážnější problém.
Otok vzniká nahromaděním většího množství tekutiny, které může dosáhnout až několika litrů. Důvodů je řada, od onemocnění ledvin či jater přes poúrazové stavy a špatně fungující štítnou žlázu až po problémy se žílami, lymfatickým systémem či srdcem.
Žilní nedostatečnost
Podle statistik za častými otoky nohou může stát právě toto onemocnění, kterým trpí až 85 procent populace. Zanícené žilní stěny ztrácejí pružnost a nevytlačují pak krev zpět k srdci. Otoky nás tedy trápí hlavně večer, po dni stráveném na nohou.
Lymfatické otoky
Otoky způsobené chybou v lymfatickém systému a hromaděním lymfy v podkoží poznáte tak, že kromě kotníků jsou oteklé i prsty a nárty. Odborně se to nazývá primární lymfedém. Ten může být dědičný a objevit se už v dospívání.
Sekundární lymfedém vzniká blokací lymfatického řečiště po úrazu, operaci, ozařování, zánětu… V obou případech dochází ke kumulaci lymfy a je nutná léčba pomocí venofarmak a na specializovaných lymfocentrech.
Srdeční selhání
V případě chronického srdečního selhání jsou otoky obranným mechanismem našeho těla. Jejich prostřednictvím se snaží vykompenzovat situaci, kdy srdce nezvládá plnit svou úlohu na 100 procent.
Při tomto onemocnění srdce dlouhodobě nedokáže vypumpovat dostatečné množství krve do oběhu.
Oslabené srdce se snaží zachovat hlavně funkci životně důležitých orgánů a k těm primárně soustřeďuje krevní zásobení. Krevní oběh tak není rovnoměrně udržován. V důsledku toho krev tvoří otoky, které se neomezují jen na kotníky, ale i na okolí břicha a plíce.
Sedavé zaměstnání
Celodenní sezení nedělá dobře nejen zádům, ale ani nohám. Nohy tuhnou a průtok krve v nich se zpomaluje, krev se hromadí v dolních končetinách a ty otékají. Důležité je nohy pravidelně protahovat, občas vyjít schody apod.
Co otokům nohou uleví?
pravidelné cvičení (vhodná je jízda na kole, plavání, chůze)
snížení nadváhy
omezení strnulé pozice
střídání teplé a studené vody na dolní končetiny ve sprše
vynechání horké koupele
několik minut denně se zvednutými dolními končetinami
pohodlné oblečení a obuv
Co nedělá nohám dobře?
obezita
život bez sportu
dlouhé strnulé pozice
sauna, horké lázně a koupele
dlouhodobé slunění
příliš těsné ponožky a boty