Vysněná dovolená se blíží! Nenechte si ji pokazit častým projevem delšího cestování – otoky nohou.
Jen málo stačí, aby se dovolená změnila v noční můru – dlouhá cesta autem, autobusem či letadlem – a najednou jsou nohy oteklé, že máte problém si obout boty, a k tomu pocit, že už neuděláte ani krok. Co s tím?
Připravte punčochy
V létě je otékání nohou častým problémem, přitom příčin může mít hned několik. Naštěstí také existuje několik způsobů, jak se otoků zbavit nebo problémy alespoň zmírnit. Častou příčinou otoků bývá žilní nedostatečnost;
pokud je to váš případ, nezapomeňte užívat léky na podporu žilních stěn (venofarmaka) a dobře fungují i kompresní punčochy či podkolenky.
Stále v pohybu
Během cesty nezůstávejte stále v jedné poloze. Využijte každou přestávku k protáhnutí těla, chvilku se procházejte. Mezitím se alespoň projděte v uličce, pokud je to možné, nebo alespoň provádějte mírné cvičení: krouživé pohyby kotníky, střídavě se opírejte o špičky a paty apod.
Nečinné sezení či pospávání vsedě vede k poklesu svalového napětí nohou, a tím ke zpomalení proudění krve v žilách. Pak může hrozit i cestovní trombóza, tedy vznik krevní sraženiny a ucpání žíly. Riziko je nejvyšší u cest trvajících déle než čtyři hodiny.
Hodně pijte
Nezapomeňte také dostatečně pít, málo tekutin způsobuje zahuštění krve a zvýšení krevní srážlivosti. Před i během delší cesty je ideální popíjet vodu s vymačkanými citrusy – citronem, pomerančem či mandarinkou.
Právě tyto plody totiž obsahují přírodní flavonoidy, které zvyšují napětí žilní stěny a mikrocirkulaci. Navíc vás takový nápoj skvěle osvěží.
Vodní terapie
Když už otoky vzniknou, pomoci může střídavé sprchování nohou teplou a studenou vodou. Po osušení položte nohy alespoň na 15 minut na vyvýšené místo, aby z nich nahromaděná krev mohla snáze odtéct.
Nebo si napusťte do lavoru studenou vodu, stoupněte si do něj a tři minuty v něm „pochodujte“. Pak nohy osušte a ještě chvíli „pochodujte nasucho“ v nějaké chladnější místnosti.
Jako naše babičky
Nohy otékaly i našim babičkám, a tak můžete vyzkoušet některé jejich rady. Okamžitou úlevu mohou přinést bylinné masti, které mírní otoky, ulevují od nepříjemného svědění, snižují napětí a urychlují návrat do normálního stavu.
Vezměte si tedy s sebou masti s aloe vera, heřmánkem, arnikou, kostivalem, rozmarýnem, jalovcem či kaštanem. Vyzkoušet můžete také popíjení bylinných čajů – jednak dodáte tělu potřebné tekutiny a jednak látky, které otok zmírní.
Sáhněte po čaji z břízy, vřesu nebo směsích na podporu srdeční a jaterní činnosti.
Nepodceňte situaci
Pokud by otoky a bolest dlouho nemizely a bolesti se navíc stupňovaly i po cvičení a procedurách, navštivte v co nejbližší době lékaře a problém konzultujte.
Vyšetření určitě neodkládejte, pokud se k pocitu těžkých nohou přidá mravenčení, noční křeče nebo dochází k pravidelným celodenním otokům nohou.
Dobré rady
• Na cesty si oblečte volné, vzdušné oblečení a obujte pohodlnou obuv.
• Na mírné otoky pomáhají také speciální masáže nohou.