Chudáci nebohé kosti! Po celý život nosí váhu našeho těla, a přitom odolávají neuvěřitelné zátěži. Kosti se nám ale s přibývajícími roky tenčí a stávají se náchylnějšími k deformacím a zlomeninám. Co s tím?
Osteoporóza je často velmi nenápadný nepřítel. Člověka často vůbec neponouká k návštěvě lékaře. O to více je ale zákeřná. Nemoc na sebe upozorní třeba po uklouznutí, úderu či pádu. Jenže v tomto stadiu už často bývá pozdě.
I pak je sice možné vhodnou léčbou stav stabilizovat, ale mnohem úspěšnější bývá terapie zahájená včas. To znamená v době, kdy na sobě nepociťujete žádné příznaky, kdy je úbytek kostní hmoty ještě malý.
Když kostní hmota ubývá rychle
Kosti podpírají naše tělo a chrání různé orgány. Společně tvoří kostru, která drží tělo pohromadě a díky níž se hýbete. Současně kostra funguje jako zásobárna vápníku a fosforu. Zhruba do první čtvrtiny našeho života se kostní hmota pravidelně obnovuje.
Po pětadvacátých narozeninách se začíná naopak odbourávat. To však není důvod k panice, tento proces je přirozený. Problém nastane, když k úbytku kostní hmoty dochází příliš rychle. V ten okamžik totiž začíná řídnout. Diagnóza potom zní: osteoporóza.
Proč tak postihuje ženy?
Ženy jsou řídnutím kostí ohroženy podstatně více než muži. Onemocnění postihuje každou třetí ženu po menopauze. To je dáno především úbytkem hormonů po přechodu. Pohlavní hormony totiž na kost působí stabilizačně.
Při jejich nedostatku dochází k řídnutí kostí, které se pak snadněji lámou. Maximální množství kostní hmoty máme mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života, potom jí začíná postupně ubývat.
Svou úlohu ovšem hraje i dědičnost a typ postavy. Ve výhodě jsou v tomto ohledu paradoxně ženy silnější, až obézní. Tuková tkáň napomáhá tvorbě pohlavních hormonů, které je před osteoporózou chrání.
Začíná to nenápadně
Postupující onemocnění se často hlásí bolestí zad. Ta bývá tahavá, zvyšuje se při zatížení, pohybu nebo dlouhém stání.
Pokročilé odvápňování kostí se pak projevuje ostrými bolestmi po prudkém pohybu v oblasti hrudní páteře. S postupující nemocí se páteř v hrudní oblasti více vyhrbí a v bederní prohne. Záda se ohnou a břicho vyklene.
Dejte tělu vápník
Nejlepším preventivním krokem je vyšší přísun vápníku. Máte-li ho v potravě málo, jeho hladina v krvi klesne. Tělo dostane signál k odbourávání kostí a k odčerpávání vápníku z vlastních zdrojů.
Proto je nutné zařadit do jídelníčku mléko a mléčné výrobky. Pokud jste alergická na mléko, doplňte tělu vápník jinak. Jeho bohatým zdrojem jsou i olejovky – nejlepší jsou celé rybky i s měkkými kůstkami. Stejně jako mák, ořechy a minerální vody.
Chce to více pohybu
Dalším významným podnětem pro zesílení kostí je jejich přiměřené zatížení. K úbytku kostní hmoty může přispět sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Proto je důležitý pohyb a cvičení.
Vhodná je např. kalanetika, step aerobik, strečink nebo plavání. V rámci prevence a léčby osteoporózy lékaři někdy doporučují hormonální terapii. Ta musí být komplexní a ušitá „na míru“ konkrétní pacientce.