Bolesti kloubů dokážou silně omezit a znepříjemnit život. Dají se však o něco zmírnit vhodně zvoleným pohybem.
Lidem, kteří mají potíže s klouby, mohou radost z pohybu kazit bolesti, kvůli nimž se mu vyhýbají. Tím se však dostávají do začarovaného kruhu.
Proč cvičit
Pravidelný pohyb kloubům, i těm bolavým, prospívá. Optimalizuje jejich výživu tvorbou a regulací kloubní tekutiny, zapojení svalů zabezpečuje stabilitu kloubů.
Sportovní aktivita nesmí být přehnaná a nárazová, pak může docházet k vyššímu opotřebení kloubů a hrozí rozvoj osteoartrózy či poranění části kloubu. Jaké sporty jsou tedy vhodné?
Jóga
Díky józe posílíte ochablé svaly a zároveň pomůžete kloubům. Cvičení vede ke správnému držení těla, vhodně kombinuje zatížení i regeneraci, posiluje hluboké svalstvo a rovnováhu a sestavy lze upravit podle věku i fyzického stavu.
Nordic walking
Chůze se speciálními hůlkami, které odlehčují zatížení kloubů, pomáhá se správným držením těla. K tomu byste si měla pořídit kvalitní ortopedickou obuv, nebo alespoň vložky. Správné postavení nohy ovlivňuje celý pohybový aparát včetně zatížení kloubů.
Cyklistika
Jízda na kole pomáhá procvičovat, posílit a zpevnit svalstvo dolních končetin a trupu a podporuje i kardiovaskulární systém.
Pokud se na dlouhé vyjížďky necítíte, můžete využít i elektrokolo nebo domácí rotoped, který je vhodný i po operaci, jako je náhrada kolenního kloubu, či při vyšším stupni artrózy.
Plavání
Voda nadlehčuje a šetří klouby, a protože klade i jistý odpor, zvyšuje se i svalová síla. Zkuste aqua aerobik, cvičení ve vodě na bázi aerobiku. Jelikož při něm nedochází k otřesům a nárazům, lze jej provozovat i v případě nadváhy.
Protažení svalů
Před a po cvičení nezapomeňte na pozvolné protáhnutí svalů – strečink.