Vápník je stopový prvek, bez kterého bychom nedokázali žít. Kromě toho, že se podílí na stavbě kostí, ovlivňuje také činnost svalů, pomáhá vést i nervové vzruchy a neobešel by se bez něj proces srážení krve.
Každý by měl mít v těle vápníku tak akorát. Nedostatek škodí, ale nadbytek může být také velký problém. V souvislosti s vápníkem asi každého napadnou jako první silné, odolné kosti a pevné, zdravé zuby.
Je to správně, protože skoro devadesát devět procent vápníku najdete právě v nich. Ale rozhodně to není všechno, na co ho tělo využívá, a hlavně nutně potřebuje ke správnému fungování.
Vápník si neumíme vyrobit
Vápník je minerál, který si tělo neumí vyrobit, takže spoléhá na dodávku prostřednictvím stravy. Potřebuje ho dost, neboť v těle ho každý má kolem 1,5 % hmotnosti.
Kromě zdravých zubů a kostí ho ale tělo potřebuje i k jiným funkcím. Jde například o nervové přenosy, produkci hormonů, činnost srdce, srážlivost krve nebo správnou činnost svalů.
Kolik vápníku je potřeba ke zdraví?
Aby bylo vápníku v těle dostatek, měli byste ho denně přijmout kolem 1000 mg, tedy 1 gram. Odborníci mají za to, že reálná spotřeba je tak na polovině této hodnoty.
Doporučená denní dávka se mění také s věkem – děti do pěti let věku by měly denně přijmout kolem 800 mg, do deseti let pak 800–1200 mg a dospívající v době největšího růstu 1200–1500 mg denně.
Stejné hodnoty jako pro dospívající jsou doporučeny i pro těhotné a kojící matky.
Když vápník chybí
Pokud vápník v těle chybí, začne se uvolňovat právě z kostí, které pak slábnou a řídnou, a jsou náchylné ke zlomení. Řídnutí kostí ohrožuje ženy v menopauze. Podle statistik jím trpí každá třetí žena.
Na vině je především ubývání ženského pohlavního hormonu estrogenu, který u žen převažuje od první menstruace až po menopauzu.
Jak poznáte, že jste s vápníkem na hraně?
Mezi příznaky patří bolesti svalů nebo kostí v zádech a na krku, lámavost nehtů, suchá pleť, vyšší kazivost zubů, ale i svalové křeče a vyšší krevní tlak.
Mohou se objevit i poruchy srážlivosti krve – krvácení z nosu a tvorba modřin. Chybějící vápník si pak tělo bere z kostí, což může vést až ke vzniku křivice u dětí a také k častějším zlomeninám právě kvůli řídnutí kostí.