Rozpoznat blížící se ochlazení a změny počasí podle bolesti kolen nebo kyčlí není žádný zázrak. Umí to předvídat lidé s revmatem i artrózou. Jak je to možné?
Za bolest může tlak
Na bolest kloubů mají vliv změny počasí. V důsledku poklesu atmosférického tlaku může totiž dojít k otoku kloubů, jenž se projevuje bolestivostí. Chladnější počasí vede ke ztuhlosti kloubů a podepisuje se i na psychice.
Ve dnech bez sluníčka vidíme svět černě, a tak můžeme být citlivější i na vnímání bolesti. Z téhož důvodu se hůř nutíme k pohybu, což u osob trpících onemocněním kloubů zhoršuje stav.
Co vede k otokům?
K typickým onemocněním kloubů patří revmatoidní artritida a artróza. Zatímco artrózu způsobuje „opotřebení“ v důsledku postupné ztráty chrupavky, revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivé onemocnění s dosud neobjasněnou příčinou.
Obě doprovází kromě bolesti i ztuhlost, otok či deformace kloubů. U revmatu bývá i únava či horečka.
Pohyb vážně pomáhá
Revmatoidní artritida ani artróza se nedají zcela vyléčit, léčba se proto soustředí na mírnění příznaků. Využívají se různé léky na bolest a zánět, ale stěžejní je cvičení. Vhodné jsou protahovací cviky, plavání či jízda na kole, které klouby nepřetěžují. Důležitá je i hmotnost v normě.