Je jedno, jestli máte nohy obuté, nebo bosé, pokud nehty napadne plíseň, nejde jen o „kosmetický“ problém.
Zbavit se mykózy nehtů je nutné, protože toto onemocnění s sebou nese nejen spoustu nepříjemných pocitů, ale může dojít i k rozpadu nehtu či závažnějším problémům, například amputaci.
Běh na dlouhou trať
Bakterie způsobující nehtovou mykózu na nohou si libují ve vlhkém a teplém prostředí. Proto je dobré se postarat, aby vaše nožky byly co nejvíce v suchu. Kromě toho je potřeba hned při zjištění mykózy nasadit léčbu a vytrvat.
I po odeznění viditelných příznaků je nutné pokračovat, mykóza bývá úporná a má tendenci se vracet. Kromě léčiv můžete využít i domácí prostředky, díky kterým dostanete mykózu pod kontrolu. Tady jsou nejúčinnější z nich.
Jedlá soda
V kuchyni má jedlou sodu prakticky každý, má široké využití. Je i skvělým pomocníkem v boji s mykózou nehtů. Dokáže pohlcovat vlhkost, a tím zabránit růstu plísní.
Zkuste trochu nasypat do ponožek, než je obléknete, jedlá soda se postará o pohlcení vlhkosti. Můžete ji i nanést i přímo na postižené nehty, nechat působit 10 minut, nohy opláchnout a osušit
Ocet
Ocet dokáže změnit pH prostředí, což mykotické mikroorganismy ničí. Ocet zřeďte vodou v poměru 2 : 1 a pomocí tamponku ho dvakrát týdně aplikujte přímo na postižené nehty.
Můžete ho použít i do koupele pro nohy. Do 1 l vody přidejte 1–2 polévkové lžíce octa a nohy do ní ponoříte na 10–15 minut. Nohy osušte a ošetřete je krémem.
Bylinné masti
Na mykózu nehtů fungují i některé bylinné masti. Mezi nejúčinnější patří patří yzop lékařský, eukalyptus, jalovec a extrakt z borovice. Tato kombinace zklidní nepříjemné příznaky a zároveň pomáhá plíseň léčit.
Dobré rady
• Při mykóze noste bavlněné ponožky, umožní noze lépe „dýchat“.
• Obuv vždy po vyzutí vystříkejte antibakteriálním sprejem.